Առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում կընդունվի էլեկտրամոբիլների գույքահարկի մասին նոր որոշում, հայտնել է ԱԺ պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը։
Նրա խոսքով՝ էլեկտրամոբիլների տեխնիկական փաստաթղթերում հաճախ նշվում է ավելի բարձր հզորություն, քան մեքենան իրականում ունի, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Մեր վարորդներից շատերը բավականին թանկ գումարով փորձաքննություններ են անցնում, ինչ-որ սերտիֆիկատ կամ տեղեկանք են ստանում, որ մեքենայի ձիաուժը ավելի ցածր է, որպեսզի ավելի քիչ գույքահարկ վճարեն։ Այդ հարցը քննարկել ենք կառավարության հետ, և ես անցած տարի տեղեկացրել էի, որ կառավարությունը համապատասխան լուծմամբ հանդես կգա։ Մեր գործընկերների հետ ճշտել եմ, ասացին, որ համապատասխան որոշման նախագիծն արդեն դրված է շրջանառության և առաջիկա 1 ամսվա ընթացքում այդ որոշումը կընդունվի և կհրապարակվի»,-ասել է Թունյանը, հայտնում է
Նա նշել է, որ փոփոխությունը վերաբերելու է 2026 թվականի գույքահարկին և չի անդրադառնալու նախորդ տարվա վճարներին։
«Իսկ 2026 թվականի գույքահարկը վճարելու վերջնաժամկետը դեկտեմբերի 1-ն է։ Այսինքն՝ մեր հայրենակիցներն ամենևին կարիք չունեն այս պահին գույքահարկը վճարելու, և նույնիսկ տեխզննում անցնելու ժամանակ, այլևս անհրաժեշտ չի տվյալ տարվա գույքահարկն ամբողջությամբ մուծել»,-նշել է նա:

В течение ближайшего месяца будет принято новое решение по налогу на электромобили, сообщил депутат Национального собрания Бабкен Тунян, передает Aysor.am .
По его словам, в технических документах электромобилей зачастую указывается более высокая мощность, чем у автомобиля фактически.
«Многие наши водители проходят довольно дорогостоящие экспертизы, получают сертификаты или справки о том, что мощность автомобиля ниже, чтобы платить меньше имущественного налога. Мы обсуждали этот вопрос с правительством, и еще в прошлом году я сообщал, что будет предложено соответствующее решение. Я уточнил у коллег — проект решения уже находится в обращении и в течение ближайшего месяца будет принят и опубликован», — сказал Тунян.
Он отметил, что изменение будет касаться налога на имущество за 2026 год и не затронет выплаты за предыдущий год.
«Срок уплаты налога за 2026 год — 1 декабря. Это означает, что нашим соотечественникам нет необходимости платить налог уже сейчас, и даже при прохождении техосмотра больше не требуется полностью оплачивать налог за соответствующий год», — добавил он.