ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի այցը Հայաստան և Ադրբեջան պայմանավորված էր նրանով, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարևորում է խաղաղության հաստատումը, Վրաստանը դրական է գնահատում դա, ասել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Մակա Բոճորիշվիլին:
Նա նշել է, որ Թբիլիսիի և Վաշինգտոնի միջև առկա են շփումներ, սակայն, նրա գնահատմամբ, պետք չէ ձևավորել չափազանցված ակնկալիքներ, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նախարարի խոսքով՝ Վրաստանը բաց է խորհրդակցությունների համար և ակնկալում է հարաբերությունների վերանայում՝ ռազմավարական գործընկերության վերականգնման նպատակով՝ փոխադարձ հարգանքի և հավասարության հիման վրա։ Առկա խնդիրների համար նա պատասխանատվությունը վերագրել է Ջո Բայդենի վարչակազմին։
Վրաստանի արտգործնախարարը խոսել է նաև այն պնդումների մասին, թե երկիրը կարող է դուրս մնալ տարածաշրջանային գործընթացներից։
«Անհնար է թերագնահատել Վրաստանի դերը։ Ոչ ոք չի բացառում այլընտրանքային ուղիների գոյությունը, և դրանում ոչ մի վատ բան չկա, բայց Վրաստանը չհիշատակելը անհավանական է: Վրաստանը միակ երկիրն է, որը ելք ունի դեպի ծով, և միայն դա բավարար է»,- նշել է Բոճորիշվիլին։

Визит вице-президента США Джей Ди Вэнса в Армению и Азербайджан был обусловлен тем, что президент Дональд Трамп придает важное значение установлению мира, и Грузия положительно оценивает это, заявила министр иностранных дел Грузии Мака Бочоришвили, сообщает 1lurer.am .
По ее словам, между Тбилиси и Вашингтоном существуют контакты, однако не следует формировать чрезмерные ожидания.
Министр отметила, что Грузия открыта к консультациям и рассчитывает на пересмотр отношений с целью восстановления стратегического партнерства на основе взаимного уважения и равноправия. Ответственность за существующие проблемы она возложила на администрацию Джо Байдена.
Бочоришвили также прокомментировала заявления о возможном выпадении страны из региональных процессов.
«Невозможно недооценивать роль Грузии. Никто не исключает существование альтернативных маршрутов, и в этом нет ничего плохого, однако не упоминать Грузию нереалистично. Грузия — единственная страна, имеющая выход к морю, и одного этого достаточно», — подчеркнула она.