27 Փետրվար 2026 - 08:28 AMT
«Վեոլիա Ջուր» ընկերության տարեկան ջրամատակարարման գրաֆիկների հաստատման գործընթացը չի գտնվում Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի լիազորությունների շրջանակում։ Այս մասին ասել է ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նա նաև նշել է, որ «Վեոլիա Ջրի» գրաֆիկում ոչ մի տարօրինակ բան չկար, այն օբյեկտիվ պատճառներ ուներ:
«Վերջին տարիներին մայրաքաղաքում բազմաբնակարան շենքերի շինարարությունը աննախադեպ ծավալի է հասել։ Ճիշտ է` քաղաքում և հանրապետությունում բնակչությունը էականորեն չի ավելացել, բայց ջրի սպառման կետերն են ավելացել, ուստի պետք է կարողանալ ջրաքանակները ավելացած այդ բնակարանների համար ապահովել։ Օբյեկտիվությունը դրա մեջ է, որ ջուրը շատ դեպքերում կարող է չհերիքել և բերել գրաֆիկների ժամերի կրճատման»,–ասել է Մեսրոպյանը։
Նրա խոսքով՝ հատկապես շոգ ամիսներին ջրի սպառումն աճում է․ քաղաքամերձ բնակավայրերում շատ քաղաքացիներ հողամասերը ոռոգում են խմելու ջրով, արձանագրվել են նաև ջրագողության դեպքեր, ինչի հետևանքով այդ ամիսներին ջրի պակաս է զգացվում։
Մեսրոպյանի խոսքով՝ 2024 թվականի հոկտեմբերից Ջրամատակարարման և օգտագործման կանոններում փոփոխություն է տեղի ունեցել, և 135-րդ կետը ուժը կորցրած է ճանաչվել։
«Հետևաբար, «Վեոլիա Ջուր» ընկերության տարեկան ջրամատակարարման գրաֆիկը ենթակա չէր հանձնաժողովի հետ համաձայնեցման։ Ըստ գործող կարգի, «Վեոլիա Ջուր» ընկերությունը այդ գրաֆիկը հրապարակելուց 3 օր հետո անպայման պետք է հանձնաժողովին ծանուցեր այդ մասին, ինչը որ արել է»,–ասել է Մեսրոպյանը։
Նա ընդգծել է, որ հանրության շրջանում բարձրացած դժգոհություններից հետո պետական բոլոր շահագրգիռ մարմինների մասնակցությամբ հրավիրվել է խորհրդակցություն, որին ներկա է եղել նաև «Վեոլիա Ջուր» ընկերության ղեկավարը։ Լրացուցիչ ուսումնասիրությունից հետո հանգել են եզրակացության, որ անհրաժեշտ է չեղարկել գրաֆիկը և այն ուղարկել լրամշակման, որպեսզի նոր տարբերակը քաղաքացիների համար լինի առավել բարենպաստ և իրատեսական։
Հարցին, թե ընկերության կողմից նման գրաֆիկի հրապարակումն ինչ իրավական հետևանքներ կարող է ունենալ, Մեսրոպյանը նշել է, որ հանձնաժողովը պետք է իրականացնի լրացուցիչ ուսումնասիրություն, և խախտում հայտնաբերվելու դեպքում կհարուցվի վարույթ ու կկիրառվեն համապատասխան տույժեր։
Մեսրոպյանը նաև մատնանշել է, որ քաղաքացիները «Վեոլիա Ջրի» հետ խնդիրների են բախվել հիմնականում երկու պատճառներով՝ կամ ընկերության ոչ արդյունավետ կառավարման, կամ ջրամատակարարման ֆիզիկապես մաշված համակարգի պատճառով։
«Իմ խոր համոզմամբ, այս պահին ավելի շատ ֆիզիկապես մաշված ջրամատակարարման համակարգի հետ են կապված խնդիրները, և վաղուց արդեն օբյեկտիվորեն անհրաժեշտություն կա, որ Երևանին հարակից տարածքներից մայրաքաղաք նոր ջրաղբյուրներից նոր ջրածավալ մոտեցնենք, որպեսզի կարողանանք փաստացի ջրի պահանջարկը բավարարել։ Պետք է լուրջ զբաղվել նաև ջրագողությունների դեպքերով, որպեսզի նվազեցնենք ջրակորուստները։ Սրանք մեկ օրում լուծվող հարցեր չեն։ Ես վստահ եմ, որ 2-3 տարի հետո լրիվ ուրիշ պատկեր կունենանք ջրամատակարարման ոլորտում»,–ասել է Մեսրոպյանը։
ՀԾԿՀ նախագահը հիշեցրել է, որ Հայաստանի Հանրապետության, «Վեոլիա Ջրի» հայաստանյան գրասենյակի և ֆրանսիական գլխամասային գրասենյակի միջև ստորագրվել է եռակողմ համաձայնագիր, ըստ որի՝ ընկերությանը փոխանցվող վարձավճարներn անմիջապես չեն փոխանցվելու բյուջե, այլ մնալու են ոլորտում՝ Ջրային կոմիտեում, որպեսզի դրանք ուղղվեն ենթակառուցվածքների արդիականացմանը, վերանորոգմանը և առկա խնդիրների լուծմանը։
Վերջին օրերին լայն արձագանք է ստացել «Վեոլիա Ջուր» ընկերության հրապարակած գրաֆիկը, ըստ որի՝ Երևանի որոշ հասցեներում մայիսից նախատեսվել է ջրամատակարարման 17-ժամյա ռեժիմ, իսկ մարզերի մի շարք բնակավայրերում՝ 6-ժամյա։ «Վեոլիա Ջուր» ընկերությունը փետրվարի 25-ին հայտարարել է, որ ժամանակացույցի փոփոխությունը պայմանավորված է տասնյակ հազարավոր նոր սպառողների ավելացմամբ։
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը ժամեր անց հայտնել է, որ կառավարության միջամտության արդյունքում ժամանակացույցի փոփոխություն չի լինելու։

Председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Армении заявил, что в опубликованном компанией «Веолия Джур» годовом графике водоснабжения не было ничего необычного и он имел объективные причины.
Процесс утверждения годовых графиков водоснабжения компании «Веолия Джур» не входит в полномочия Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ). Об этом заявил председатель КРОУ Месроп Месропян, сообщает «Sputnik Армения».
Он подчеркнул, что в графике «Веолия Джур не было ничего странного», и он был обусловлен объективными факторами.
«В последние годы строительство многоквартирных домов в столице достигло беспрецедентных масштабов. Да, численность населения в городе и республике существенно не увеличилась, однако выросло количество точек водопотребления, поэтому необходимо обеспечивать соответствующие объемы воды для этих новых квартир. Объективность заключается в том, что во многих случаях воды может не хватать, что приводит к сокращению часов подачи по графику», — сказал Месропян.
По его словам, особенно в жаркие месяцы потребление воды возрастает. В пригородных населенных пунктах многие граждане поливают участки питьевой водой, также зафиксированы случаи хищения воды, из-за чего в эти месяцы ощущается дефицит.
Месропян сообщил, что с октября 2024 года в Правила водоснабжения и водопользования внесены изменения, и пункт 135 признан утратившим силу.
«Следовательно, годовой график водоснабжения «Веолия Джур» не подлежал согласованию с комиссией. Согласно действующему порядку, компания обязана была уведомить комиссию в течение трех дней после публикации графика, что и было сделано», — отметил он.
Он подчеркнул, что после роста общественного недовольства было проведено совещание с участием всех заинтересованных государственных органов, на котором присутствовал и руководитель «Веолия Джур». По итогам дополнительного изучения было принято решение отменить график и направить его на доработку, чтобы новая версия была более благоприятной и реалистичной для граждан.
Отвечая на вопрос о возможных правовых последствиях публикации такого графика, Месропян заявил, что комиссия проведет дополнительное изучение, и в случае выявления нарушений будет возбуждено производство с применением соответствующих санкций.
По словам Месропяна, проблемы, с которыми сталкивались граждане в отношениях с «Веолия Джур», в основном связаны либо с неэффективным управлением компании, либо с физически изношенной системой водоснабжения.
«По моему глубокому убеждению, на данный момент проблемы в большей степени связаны именно с физически изношенной системой водоснабжения. Уже давно объективно назрела необходимость подведения в столицу новых объемов воды из источников, расположенных на прилегающих к Еревану территориях, чтобы фактически удовлетворить спрос. Необходимо серьезно заняться и случаями хищения воды, чтобы сократить потери. Это вопросы, которые не решаются за один день. Уверен, что через два-три года в сфере водоснабжения будет совершенно иная картина», — сказал Месропян.
Глава КРОУ напомнил, что между Республикой Армения, армянским офисом «Веолия Джур» и французской штаб-квартирой компании подписано трехстороннее соглашение. Согласно документу, арендные платежи, перечисляемые компании, не будут напрямую направляться в бюджет, а останутся в отрасли — в Водном комитете — для модернизации инфраструктуры, ремонта и решения существующих проблем.
В последние дни широкий общественный резонанс вызвал опубликованный компанией «Веолия Джур» график, предусматривавший с мая 17-часовой режим водоснабжения по ряду адресов в Ереване и шестичасовой режим в ряде населенных пунктов регионов. 25 февраля компания «Веолия Джур» заявила, что изменение расписания связано с подключением десятков тысяч новых потребителей.
Спустя несколько часов министр территориального управления и инфраструктур Армении Давит Худатян сообщил, что в результате вмешательства правительства изменения графика не будет.