27 Փետրվար 2026 - 12:44 AMT
Բաքվում ՄԹ դեսպանատունը՝ Արցախի շուրջ լսումների մասին․ «Խորհրդարանը կառավարությունից անկախ է գործում»
Ադրբեջանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանությունը, անդրադառնալով Արցախի մշակութային ժառանգության շուրջ լսումներին ՄԹ խորհրդարանի Համայնքների պալատում, հայտարարել է, որ խորհրդարանը կառավարությունից անկախ է գործում և բոլոր հարցերը պետք է ուղղել իշխանության այդ թևին:
Միևնույն ժամանակ նշվում է, որ ՄԹ-ն ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը և աջակցում է ՀՀ և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, հայտնում է APA-ն:
«Հաշվի առնելով տվյալ հարցի նկատմամբ բարձր հետաքրքրությունը՝ մենք անհրաժեշտ ենք համարում պարզաբանել, թե ինչպես է գործում որոշումների ընդունման համակարգը Մեծ Բրիտանիայում։
Մեծ Բրիտանիայի դեսպանությունը Բաքվում ներկայացնում է Նորին Մեծություն թագավորի կառավարությունը և արտահայտում է Մեծ Բրիտանիայի կառավարության արտաքին քաղաքական դիրքորոշումները։ Դեսպանությունը հանդես չի գալիս բրիտանական խորհրդարանի անունից, որը Միացյալ Թագավորության սահմանադրական համակարգում հանդիսանում է իշխանության առանձին և անկախ ճյուղ։
Խորհրդարանը գործում է կառավարությունից անկախ, և այնտեղ անցկացվող լսումները, քննարկումները և հետաքննությունները արտացոլում են առանձին պատգամավորների կամ խորհրդարանական հանձնաժողովների դիրքորոշումները, այլ ոչ թե Նորին Մեծություն թագավոր Կարլ III կառավարության պաշտոնական քաղաքականությունը։
Այդ պատճառով դեսպանությունը նպատակահարմար չի համարում մեկնաբանել խորհրդարանական գործընթացների բովանդակությունը կամ ընթացքը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ Մեծ Բրիտանիայի դիրքորոշումը Հարավային Կովկասի վերաբերյալ մնում է հստակ և անփոփոխ:
«Մենք ճանաչում ենք Ադրբեջանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը և աջակցում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը՝ որպես տևական և կայուն խաղաղության միակ ուղի», — ասվում է հաղորդագրությունում։
Փետրվարի 25-ին Համայնքների պալատում անցկացվել են «Ջնջելով անցյալը. մշակութային ժառանգության ոչնչացում» խորագրով խորհրդարանական հետաքննության լսումները, որոնց ընթացքում քննարկվել են Արցախում հայկական ժառանգության ոչնչացման փաստերը։
Այն նպատակ ուներ ուսումնասիրել 2023 թվականից ի վեր Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման դեպքերը, մինչ այժմ ձեռնարկված իրավական քայլերը, ինչպես նաև արդարության և հաշվետվողականության ապահովման հնարավոր մեխանիզմները։ Առաջին նիստի ընթացքում ելույթ է ունեցել «Արցախի միության» նախագահ, Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը։

Посольство Великобритании в Азербайджане, комментируя слушания в Палате общин по вопросу культурного наследия Арцаха, заявило, что парламент действует независимо от правительства, и все вопросы следует адресовать именно этой ветви власти.
Одновременно подчеркивается, что Соединенное Королевство «признает территориальную целостность и суверенитет Азербайджана и поддерживает нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном», сообщает APA.
«Учитывая высокий интерес к данному вопросу, считаем необходимым разъяснить, как функционирует система принятия решений в Соединенном Королевстве.
Посольство Великобритании в Баку представляет правительство Его Величества и выражает внешнеполитическую позицию правительства Великобритании. Посольство не выступает от имени британского парламента, который в конституционной системе Соединенного Королевства является отдельной и независимой ветвью власти.
Парламент действует независимо от правительства, и проводимые там слушания, обсуждения и расследования отражают позиции отдельных депутатов или парламентских комитетов, а не официальную политику правительства Его Величества короля Карла III.
По этой причине посольство считает нецелесообразным комментировать содержание или ход парламентских процессов», — говорится в заявлении.
Также отмечается, что позиция Великобритании по Южному Кавказу остается четкой и неизменной.
«Мы признаем суверенитет и территориальную целостность Азербайджана и поддерживаем нормализацию отношений между Азербайджаном и Арменией как единственный путь к прочному и устойчивому миру», — подчеркивается в сообщении.
25 февраля в Палате общин прошли слушания парламентского расследования под названием «Стирая прошлое: уничтожение культурного наследия», в ходе которых обсуждались факты уничтожения армянского наследия в Арцахе.
Целью расследования стало изучение случаев уничтожения армянского культурного наследия в Арцахе (Нагорном Карабахе) с 2023 года, уже предпринятых правовых шагов, а также возможных механизмов обеспечения справедливости и подотчетности. В ходе первого заседания выступил председатель «Союза Арцаха», бывший Защитник прав человека Республики Арцах Артак Бегларян.