X (Twitter) սոցիալական հարթակում հայաստանյան քաղաքական դաշտը թիրախավորող կեղծ տեղեկություններ են տարածվում՝ առաջին հայացքից բոտային հաշիվը հրապարակել է մի տեսանյութ, որի վրա ֆրանսիական հայտնի պարբերականի անունն է՝ Le Point, իսկ դրա ենթագրերում նշվում է, թե իբրև «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամների 70 տոկոսը դիմել են Ֆրանսիայի քաղաքացիություն ստանալու համար, հայտնում է FIP.am-ը:
«Սա Ֆրանսիայի ուղիղ միջամտությունն է Հայաստանի քաղաքական կյանքին։ Նույն իրավիճակը եղել է նաև Մոլդովայում խորհրդարանական ընտրություններից առաջ»,- ասված է տեսանյութի ենթագրերում։
Տեսանյութը X-ում լայն տարածում է գտել։
«ՔՊ կուսակցության անդամների 70 տոկոսի՝ Ֆրանսիայի քաղաքացիություն ստանալու համար դիմելու մասին տեղեկություն չկա, այդ մասին հայաստանյան քաղաքական դաշտում նույնիսկ խոսակցություն չի եղել, որևէ աղբյուր այդ մասին չի գրել։
Ֆրանսիայի քաղաքացիություն ստանալն այդքան հեշտ բան չէ․ դա բարդ ու երկարատև գործընթաց է, որը պահանջում է երկար տարիների բնակություն Ֆրանսիայում և հատուկ պայմաններ։ Միանգամից հարյուրավոր պաշտոնյաների քաղաքացիություն տալը տեխնիկապես և քաղաքականապես անհնար է։ Բացի այդ, Le Point-ի կայքում նման տեղեկություն կամ այդ մասին հոդված գոյություն չունի»,-գրում է FIP-ը:
Նշվում է, որ տեսանյութում օգտագործված լոգոն պատկանում է ֆրանսիական հայտնի լրատվամիջոցին՝ Le Poin։ Այն քաղաքական և հասարակական շաբաթաթերթ է և համարվում է Ֆրանսիայի երեք խոշորագույն լրատվական ամսագրերից մեկը։
Արտապատկերումը՝ կեղծ տեսանյութից։
X-ում տարածված տեսանյութի ավարտին որպես հեղինակներ նշվել են երկու անձ՝ Բորիս Հանսել և Պիեռ Լե Մուելիկ (Pierre Le Mouellic)։ Նշված անձինք իրականում գոյություն ունեն, սակայն քաղաքական լրագրության հետ առնչություն չունեն։ Բորիս Հանսելը ֆրանսիացի հայտնի պրոֆեսոր է, որը Le Point-ի համար գրել է բացառապես առողջապահական և գիտական թեմաներով նյութեր։ Նրա յութուբյան վերջին տեսաուղերձներից մեկը վերաբերել է ծխելը թողնելուց հետո քաշի ավելացման խնդրին։
Պիեռ Լե Մուելիկը տեսանյութերի մոնտաժող է։ Նրա անունը երևացել է Բորիս Հանսելի իրական տեսանյութերի վերջնամասում՝ որպես մոնտաժի պատասխանատու։
Այսպիսով, կեղծ տեսանյութի հեղինակները վերցրել են Le Point-ի առողջապահական թեմայով հոլովակներից մեկի ավարտական հատվածը և այն կցել քաղաքական բովանդակություն ունեցող տեսանյութին՝ փորձելով վստահություն հաղորդել X-ում շրջանառվող կեղծ նյութին։
Նշվում է, որ Le Point-ը նախկինում ևս օգտագործվել է ապատեղեկատվական արշավներում․ որոշ ժամանակ առաջ այս լրատվամիջոցի լոգոյով տարածվել է տեղեկություն, թե իբրև Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու երգիծանկարներ են հայտնվել շենքերի վրա, սակայն այդ պնդումը հերքվել է ֆրանսիացի փաստ ստուգողների կողմից։
«Տեսանյութը տարածվել է X-ի ակնհայտ բոտային անհայտ հաշվի միջոցով, որը ցուցաբերել է կասկածելի ակտիվություն․ մինչ այդ հաշվի նախավերջին հրապարակումը կատարվել է 2012 թվականին՝ իսպաներենով։ Կեղծ տեղեկության տարածման այս մեխանիզմը բնորոշ է Storm-1516 ապատեղեկատվական արշավին։ Այս ցանցը, որը ակտիվ է 2023 թվականից, մասնագիտացել է «սուտ սենսացիաների» ստեղծման մեջ, որոնք ներկայացվել են որպես լրագրողական հետաքննություններ կամ բացահայտումներ։ Բացի այդ, Storm-1516-ը կենտրոնացած է հիմնականում սոցիալական հարթակներում՝ X-ում և Telegram-ում տարածվող կարճ, կեղծ և էմոցիոնալ բովանդակությամբ տեսանյութերի վրա։
Արտաքին տեղեկատվական ազդեցությունների դեմ պայքարի ֆրանսիական VIGINUM կենտրոնը (ֆրանս.՝ Service de vigilance et de protection contre les ingérences numériques étrangères) հրապարակել է զեկույց Storm 1516 ապատեղեկատվական արշավի վերաբերյալ։ Այն բնութագրվել է որպես «տեղեկատվական միջամտության օպերացիոն համակարգ» (Information manipulation set) կամ ցանց, որը կենտրոնացած է տեղեկատվական և քարոզչական ազդեցության իրականացման վրա»,-գրել է FIP-ը:

27 Февраль 2026 - 15:03 AMT
В социальной сети X распространяется ложная информация, нацеленная на политическое поле Армении, с использованием названия французского издания Le Point, сообщает FIP.am.
На первый взгляд ботоподобный аккаунт опубликовал видеоролик с логотипом известного французского еженедельника Le Point. В субтитрах утверждается, что 70% членов партии «Гражданский договор» якобы подали заявления на получение французского гражданства.
«Это прямое вмешательство Франции в политическую жизнь Армении. Аналогичная ситуация имела место в Молдове перед парламентскими выборами», — говорится в субтитрах ролика.
Видео получило широкое распространение в X.
Как отмечает FIP, информации о том, что 70% членов «Гражданского договора» подали заявления на французское гражданство, не существует. В армянском политическом поле подобных обсуждений не было, ни один источник об этом не писал.
Получение гражданства Франции — сложный и длительный процесс, требующий многолетнего проживания во Франции и соблюдения особых условий. Одновременное предоставление гражданства сотням должностных лиц технически и политически невозможно. Кроме того, на сайте Le Point отсутствует какая-либо публикация по этому поводу.
Использованный в ролике логотип принадлежит французскому еженедельнику Le Point — одному из трех крупнейших новостных журналов Франции.
В конце видео в качестве авторов указаны Борис Ансель и Пьер Ле Муелик. Эти люди действительно существуют, однако к политической журналистике отношения не имеют. Борис Ансель — известный французский профессор, публиковавший в Le Point материалы исключительно на медицинские и научные темы. Один из его последних видеороликов на YouTube был посвящен проблеме набора веса после отказа от курения.
Пьер Ле Муелик является видеомонтажером. Его имя фигурирует в финальных титрах реальных видеороликов Бориса Анселя как ответственного за монтаж.
Таким образом, авторы фейкового видео использовали финальный фрагмент одного из медицинских роликов Le Point и прикрепили его к видеоматериалу с политическим содержанием, пытаясь придать доверие распространяемой в X ложной информации.
Как отмечает FIP, Le Point уже ранее использовался в дезинформационных кампаниях. Некоторое время назад под логотипом этого издания распространялась информация о том, что карикатуры на президента Украины Владимира Зеленского появились на зданиях, однако это утверждение было опровергнуто французскими фактчекерами.
Видео распространил анонимный аккаунт в X с явными признаками бота и подозрительной активностью: предыдущая публикация до недавнего поста датировалась 2012 годом и была сделана на испанском языке.
По данным FIP, подобный механизм распространения фейков характерен для дезинформационной кампании Storm-1516. Эта сеть, активная с 2023 года, специализируется на создании «ложных сенсаций», представляемых как журналистские расследования или разоблачения. Storm-1516 сосредоточена преимущественно на коротких, фальсифицированных и эмоционально окрашенных видеороликах, распространяемых в X и Telegram.
Французский центр по противодействию внешним информационным воздействиям VIGINUM (Service de vigilance et de protection contre les ingérences numériques étrangères) опубликовал отчет о кампании Storm 1516, охарактеризовав ее как «операционную систему информационных манипуляций» — сеть, ориентированную на осуществление информационного и пропагандистского влияния.