28 Փետրվար 2026 - 07:40 AMT
Ռուսական կողմի հետ քննարկվել են Գյումրի–Ախուրիկ–Թուրքիայի սահման և Երասխ-Նախիջևան երկաթուղային ենթակառուցվածքների վերականգնման ու կառուցման հարցերը։ Տարածքային կառավարման նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանն ընդունել է ՌԴ տրանսպորտի նախարարի տեղակալ Դմիտրի Զվերևի գլխավորած պատվիրակությանը։
Անդրադարձ է կատարվել ավտոմոբիլային տրանսպորտի և օդային փոխադրումների ոլորտներում համագործակցության ներկա մակարդակին։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով երկաթուղու հարցին, հայտարարել է, որ, իր կարծիքով, լուծումն այն է, որ որևէ երրորդ երկիր, որը ջերմ հարաբերություններ ունի, և՛ Հայաստանի, և՛ Ռուսաստանի հետ, ՌԴ-ից գնի երկաթուղու կոնցեսիոն կառավարման իրավունքը: Որպես հնարավոր գնորդ նա, ԱՄԷ-ից և Քաթարից բացի, նշել էր նաև Ղազախստանը:
«Իմ պատկերացրած լուծումն այն է, որ մի այնպիսի երկիր, որը բարեկամական հարաբերություններ ունի և ՌԴ հետ, և Հայաստանի հետ, ուղղակի Ռուսաստանից գնի կոնցեսիոն կառավարման իրավունքը։ Օրինակ՝ Ղազախստանը, ԱՄԷ-ն, Քաթարը կամ որևէ այլ երկիր, երկրներ, որոնք նույնքան ջերմ հարաբերություններ ունեն և Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի հետ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։

28 February 2026 - 07:55 AMT
Issues related to the restoration and construction of railway infrastructure toward the Gyumri–Akhurik–Turkey border and the Yerask–Nakhichevan line were discussed with the Russian side.
Deputy Minister of Territorial Administration Armen Simonian received a delegation led by Russian Deputy Transport Minister Dmitry Zverev.
The parties also addressed the current level of cooperation in road transport and air transportation.
Earlier, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan, commenting on the railway issue, stated that in his view the solution would be for a third country maintaining warm relations with both Armenia and Russia to purchase from Russia the concessionary management rights of the railway. As possible buyers, he mentioned Kazakhstan, the United Arab Emirates and Qatar.
“My envisioned solution is that a country maintaining friendly relations with both Russia and Armenia would simply buy the concessionary management right from Russia. For example, Kazakhstan, the UAE, Qatar or any other country that enjoys equally warm relations with both the Russian Federation and Armenia,” Nikol Pashinyan said.