2 Մարտ 2026 - 11:12 AMT
Մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի կառուցման և մետրոյի արդիականացման նախաձեռնությունները, որոնց շրջանակում նախատեսվում է նաև վագոնային պարկի ամբողջական թարմացում, իրականացվում են զուգահեռ: Այդ մասին ասել է քաղաքապետի խորհրդական Անետա Բաբայանը Երևանի քաղաքապետարանի մարտի 2-ի գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ:
Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը պատասխանատուներից հետաքրքրվել է 48 նոր վագոնների գնման և դեպոյի արդիականացման ծրագրերի ընթացքով, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Ներդրումային ծրագրերի տրամաբանության հավանության է արժանացել և դրական եզրակացությամբ այսօր շնորհանդեսներն ուղարկում ենք Կառավարություն, որպեսզի հանրային ներդրումային կոմիտեի նիստ պլանավորվի երկու ծրագրերի վերջնական քննարկման մասով»,-մանրամասնել է Բաբայանը։
Նրա խոսքով՝ Երևանի մետրոպոլիտենի արդիականացման ծրագրի վերագնահատված բյուջեն հասնում է մոտ 60 միլիարդ դրամի, որը ներառում է նաև դեպոյի արդիականացումը և այլ ենթակառուցվածքային ներդրումներ։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ մետրոպոլիտենի «Աջափնյակ» կայարանի կառուցման համար նախատեսված ֆինանսական միջոցների մի մասն օգտագործվել է 45 նոր տրոլեյբուսի ձեռքբերման նպատակով։ Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը Երևանի ավագանու նիստում ասել է, որ «Աջափնյակ» կայարանի նախագիծը մեր նորանկախ շրջանի ամենաբարդ ենթակառուցվածքային նախաձեռնություններից է և դասվում է 5-րդ ռիսկայնության կարգում։
Դեռևս 2025 թվականի ամռանը Երևանի քաղաքապետարանն հայտարարել է, որ մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի նախագիծը գտնվում է ավարտական փուլում, իսկ շինարարական աշխատանքները նախատեսվում է սկսել 2025-ի վերջում կամ 2026 թվականի սկզբին։ Երևանի մետրոպոլիտենի 11-րդ կայարանի նախագիծը մշակվել է 2022 թվականից՝ ռուսական «Մետրոգիպրոտրանս» ընկերության կողմից։ Նախագծի ընդհանուր արժեքը գնահատվել է մոտ 250 մլն դոլար, իսկ շինարարության կանխատեսվող տևողությունը սահմանվել է մինչև 5 տարի։

2 Март 2026 - 12:58 AMT
Строительство станции метро «Ачапняк» и мероприятия по модернизации Ереванского метрополитена, предусматривающие полное обновление подвижного состава, осуществляются параллельно. Об этом на рабочем совещании мэрии Еревана 2 марта сообщила советник мэра Анета Бабаян.
Мэр Тигран Авинян поинтересовался у ответственных лиц ходом программ по закупке 48 новых вагонов и модернизации депо, передает «Арменпресс».
«Инвестиционные программы получили принципиальное одобрение, и сегодня презентации направляются в Правительство для планирования заседания Комитета по государственным инвестициям с целью окончательного обсуждения двух проектов», — отметила Бабаян.
По ее словам, пересмотренный бюджет программы модернизации Ереванского метрополитена составляет около 60 млрд драмов. В эту сумму включены также модернизация депо и другие инфраструктурные вложения.
Ранее сообщалось, что часть средств, предусмотренных для строительства станции «Ачапняк», была направлена на приобретение 45 новых троллейбусов. Выступая на заседании Совета старейшин Еревана, мэр Авинян заявил, что проект станции «Ачапняк» является одним из самых сложных инфраструктурных проектов периода независимости и относится к пятой категории риска.
Летом 2025 года мэрия Еревана сообщила, что проект станции метро «Ачапняк» находится на завершающей стадии, а строительные работы планируется начать в конце 2025 года или в начале 2026 года. Проект 11-й станции Ереванского метрополитена разрабатывается с 2022 года российской компанией «Метрогипротранс». Общая стоимость проекта оценивается примерно в 250 млн долларов, а предполагаемая продолжительность строительства — до пяти лет.