Այսօր Հայաստանում քահանա լինել, նշանակում է պատրաստ լինել «ցանկացած պահի հայտնվելու կառավարության ճնշումների տակ», գրել է Սիմֆերոպոլի Սուրբ Հակոբ եկեղեցու հոգևոր հովիվ «բ»Տեր Ներսես քահանա Խանանյանը«/բ» ֆեյսբուքյան իր էջում:
Նա դիմել է իր հոգևոր եղբայրներին՝ հորդորելով չտրվել գայթակղություններին, չդավաճանել Սուրբ Էջմիածնի խորանի առջև տված սուրբ ուխտը։
«Ոչ միայն մեր եկեղեցու ղեկավարի, այլև սովորական ծխական քահանաների ամեն մի քայլ ենթարկվում է իշխանությունների խիստ հսկողությանը՝ հույս ունենալով ինչ-որ բան բացահայտել և դատապարտել, սահմանափակել կամ կոտրել նրանց…
Իշխանությունների մարտավարությունը բավականին ճկուն է։ Գիտակցելով, որ Հայ Առաքելական եկեղեցու բարձրաստիճան հոգևորականության մեծամասնությունը հավատարիմ է մնում Հայրապետին և ցանկանում է հանդիպել նրա հետ՝ Հայաստանի իշխանությունները արգելեցին կաթողիկոսին լքել երկիրը։
Ինչպես երևում է, Փաշինյանը մոռացել է, որ մեր կաթողիկոսը կրում է Ամենայն Հայոց հայրապետի կոչումը, և հայ հավատացյալների հսկայական սփյուռքն այսօր զրկված է իրենց Հայրապետի հետ շփվելու հնարավորությունից։
Հոգևորականների նկատմամբ անդադար հրապարակային հարձակումների տեսքով բարոյական տանջանքները շարունակվում են, սակայն մեր քահանաները, ի պատասխան, շարունակում են ծառայել, աղոթել և հոգևոր առաջնորդություն ցուցաբերել հայ ժողովրդին»,-ասվում է գրառման մեջ:
Նա նշել է, որ դժվար է քահանաների համար, սակայն նրանք պետք է հաղթեն բարությամբ:
«Քահանա եղբայրներ, մի պարտվեք չարին, հաղթեք նրան բարով։ Մնացեք հավատարիմ, նույնիսկ մինչև մահ…»,- գրել է Տեր Ներսեսը։

Сегодня быть священником в Армении означает быть готовым «в любой момент оказаться под давлением правительства», написал на своей странице в Facebook духовный пастырь церкви Святого Акопа в Симферополе Отец Нерсес Хананян.
Обращаясь к своим духовным братьям, он призвал их не поддаваться искушениям и не предавать святой обет, данный перед алтарем Святого Эчмиадзина.
«Каждый шаг не только главы нашей Церкви, но и обычных приходских священников подвергается строгому контролю со стороны властей — в надежде что-то выявить, осудить, ограничить или сломить их…
Тактика властей достаточно гибкая. Осознавая, что большинство высшего духовенства Армянской Апостольской Церкви сохраняет верность Католикосу и желает встретиться с ним, власти Армении запретили Католикосу покидать страну.
Как видно, Пашинян забыл, что наш Католикос носит титул Верховного Патриарха всех армян, и огромная армянская диаспора сегодня лишена возможности общаться со своим Патриархом.
Нравственные страдания в виде постоянных публичных нападок на духовенство продолжаются, однако наши священники в ответ продолжают служить, молиться и оказывать духовное руководство армянскому народу», — говорится в публикации.
Он отметил, что священникам трудно, однако они должны побеждать зло добром.
«Братья-священники, не уступайте злу, побеждайте его добром. Оставайтесь верными, даже до смерти…», — написал Отец Нерсес.
14 февраля стало известно, что прокуратура Армении возбудила уголовное преследование в отношении Католикоса всех армян Гарегина II по обвинению в неисполнении судебного акта по делу бывшего главы Масисской епархии и запретила ему покидать страну.