Այսօր Հայաստանում քահանա լինել, նշանակում է պատրաստ լինել «ցանկացած պահի հայտնվելու կառավարության ճնշումների տակ», գրել է Սիմֆերոպոլի Սուրբ Հակոբ եկեղեցու հոգևոր հովիվ «բ»Տեր Ներսես քահանա Խանանյանը«/բ» ֆեյսբուքյան իր էջում:
Նա դիմել է իր հոգևոր եղբայրներին՝ հորդորելով չտրվել գայթակղություններին, չդավաճանել Սուրբ Էջմիածնի խորանի առջև տված սուրբ ուխտը։
«Ոչ միայն մեր եկեղեցու ղեկավարի, այլև սովորական ծխական քահանաների ամեն մի քայլ ենթարկվում է իշխանությունների խիստ հսկողությանը՝ հույս ունենալով ինչ-որ բան բացահայտել և դատապարտել, սահմանափակել կամ կոտրել նրանց…
Իշխանությունների մարտավարությունը բավականին ճկուն է։ Գիտակցելով, որ Հայ Առաքելական եկեղեցու բարձրաստիճան հոգևորականության մեծամասնությունը հավատարիմ է մնում Հայրապետին և ցանկանում է հանդիպել նրա հետ՝ Հայաստանի իշխանությունները արգելեցին կաթողիկոսին լքել երկիրը։
Ինչպես երևում է, Փաշինյանը մոռացել է, որ մեր կաթողիկոսը կրում է Ամենայն Հայոց հայրապետի կոչումը, և հայ հավատացյալների հսկայական սփյուռքն այսօր զրկված է իրենց Հայրապետի հետ շփվելու հնարավորությունից։
Հոգևորականների նկատմամբ անդադար հրապարակային հարձակումների տեսքով բարոյական տանջանքները շարունակվում են, սակայն մեր քահանաները, ի պատասխան, շարունակում են ծառայել, աղոթել և հոգևոր առաջնորդություն ցուցաբերել հայ ժողովրդին»,-ասվում է գրառման մեջ:
Նա նշել է, որ դժվար է քահանաների համար, սակայն նրանք պետք է հաղթեն բարությամբ:
«Քահանա եղբայրներ, մի պարտվեք չարին, հաղթեք նրան բարով։ Մնացեք հավատարիմ, նույնիսկ մինչև մահ…»,- գրել է Տեր Ներսեսը։

Being a priest in Armenia today means being ready “at any moment to find oneself under government pressure,” Fr. Nerses Khananyan, spiritual pastor of St. Hakob Church in Simferopol, wrote on his Facebook page.
Addressing his fellow clergymen, he urged them not to succumb to temptations and not to betray the sacred vow made before the altar of Holy Etchmiadzin.
“Every step not only of the head of our Church but also of ordinary parish priests is subjected to strict scrutiny by the authorities, in the hope of finding something to condemn, restrict or break them…
The authorities’ tactics are quite flexible. Realizing that the majority of the senior clergy of the Armenian Apostolic Church remain loyal to the Catholicos and wish to meet with him, the Armenian authorities have banned the Catholicos from leaving the country.
As it appears, Pashinyan has forgotten that our Catholicos bears the title of Supreme Patriarch of All Armenians, and the vast Armenian diaspora is today deprived of the opportunity to communicate with its Patriarch.
The moral suffering continues in the form of constant public attacks against the clergy, yet our priests, in response, continue to serve, pray and provide spiritual guidance to the Armenian people,” the post reads.
He noted that the situation is difficult for priests, but they must overcome evil with goodness.
“Priest brothers, do not be defeated by evil; overcome it with good. Remain faithful, even unto death…” Fr. Nerses wrote.
On February 14, it became known that Armenia’s Prosecutor’s Office had initiated criminal proceedings against Catholicos of All Armenians Karekin II on charges of failing to comply with a court ruling in a case involving the former head of the Masis Diocese and had banned him from leaving the country.