Կան ընկերություններ, որոնք խաղող չեն մթերել, բայց խաղողի սպիրտ են ուզում արտահանել՝ նրանց հետ խնդիր կա, հայտարարել է ԱԺ-ում Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը:
«Կան ընկերություններ, որոնք վերջին 3 տարում խաղող չեն մթերել, բաց չգիտես ինչու վերջին 3 տարում միլիոնավոր տոննաներով խաղողի սպիրտ են ուզում արտահանել։ Այ ես իրենց հետ պրոբլեմ ունեմ։ Էդ ո՞ւմ սպիրտն են արտահանում, եթե մեր գյուղացու խաղողը չեն մթերում։ Ինչի պետք է իրանց կողքը մենք կանգնենք։ Ինչ-որ մեկի սպիրտն առնում բերում, տանում են, մի հատ էլ իրենց կողքը պետք է կանգնե՞նք, այ նրանց կողքը չեմ կանգնելու»,-ասել է նախարարը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա հայտարարել է, որ նախկինում զբաղվել և աջակցել է բոլոր տնտեսվարողների հարցերով, սակայն այժմ պատրաստ չէ նույն մոտեցումն ունենալ որոշ ընկերությունների դեպքում։
Նա պարզաբանել է, որ գոյություն ունեն կոնյակի սպիրտ արտահանողների երկու տեսակ։ Մեկ խմբում են այն ընկերությունները, որոնք վերջին 3-4 տարիներին տասնյակ հազարավոր տոննաներով, իսկ որոշները՝ ավելի քան 100 հազար տոննա խաղող են մթերել, և նախարարի խոսքով՝ ինքը կանգնել է այդ ընկերությունների կողքին։ Մյուս խմբում են նրանք, որոնք խաղող չեն մթերել։
Նա այդպես է արձագանքել «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանին նշել է, ըստ որի իշխանությունները բեռնափոխադրողների խնդիրներին համակարգային լուծումներ չեն տվել, այլ արձագանքել են միայն բողոքներից հետո՝ հատվածային քայլերով։
Նրա խոսքով՝ թե՛ արտահանող, թե՛ ներմուծող տնտեսվարողները անհարկի խոչընդոտների են բախվել։ Մասնավորապես, կոնյակ արտահանողները Վրաստանի տարածքում ստիպված են եղել ամիսներ շարունակ սպասել, և այդ հարցով հստակ պատասխաններ չեն ստացել։ Դանիելյանը հավելել է, որ նման իրավիճակում արտահանողները չեն կարողացել կատարել իրենց պայմանագրային պարտավորությունները։
Պատգամավորը նաև պնդել է, որ որոշ դեպքերում հարցերը լուծվել են նյութական շահագրգռվածության դիմաց՝ ընդգծելով, որ պետությունը պարտավոր է ապահովել պայմաններ, որպեսզի տնտեսվարողները կարողանան բնականոն գործունեություն ծավալել։
Դանիելյանը նշել է, որ տարիներ շարունակ խնդիրները չեն լուծվել և ենթադրել է, որ պատճառները կարող են լինել քաղաքական կամ անձնական բնույթի։
«Համացանցը ողողված է նման տեսանյութերով, երբ ասում են. «գումարը տվեցինք , հարցը լուծվեց»։ Բա այստեղ մեր պետությունն ի վերջո գործելու է։ էդ մարդիկ մեզնից ունե՞ն պահանջելու՝ ԱԺ-ից, կառավարությունից»,- ասել է ընդդիմադիր պատգամավորը։
Ավելի վաղ Պապոյանը հայտարարել էր, որ ոլորտի բոլոր կազմակերպություններին կաջակցենք, բայց պայմանը պետք է լինի խաղողի՝ անխափան և պատշաճ որակի մթերման գործընթացի կազմակերպումը:

There are companies that have not purchased grapes but want to export grape spirit, and there is an issue with them, Economy Minister Gevorg Papoyan said in parliament.
“There are companies that have not purchased grapes in the last three years, yet for some reason over the same three years, they want to export millions of tons of grape spirit. That’s where I have a problem. Whose spirit are they exporting if they are not buying our farmers’ grapes? Why should we stand by them? They buy someone’s spirit, bring it and export it, and we should also stand by them? I will not stand by them,” the minister said, Panorama.am reports.
He stated that in the past, he had dealt with and supported all economic operators, but is no longer prepared to take the same approach toward certain companies.
Papoyan explained that there are two types of brandy spirit exporters. The first group includes companies that in the past three to four years have purchased tens of thousands of tons of grapes, and some more than 100,000 tons; according to the minister, he has supported those companies. The second group consists of those that have not procured grapes.
He was responding to remarks by Hayastan faction MP Garnik Danielyan, who said the authorities had not provided systemic solutions to freight carriers’ problems and had reacted only after complaints, taking fragmented steps.
According to Danielyan, both exporters and importers have faced unnecessary obstacles. In particular, brandy exporters were forced to wait for months in Georgia without receiving clear answers. He added that in such conditions exporters were unable to fulfill their contractual obligations.
The MP also alleged that in some cases issues were resolved in exchange for material incentives, stressing that the state is obliged to ensure conditions allowing businesses to operate normally.
Danielyan said the problems have persisted for years and suggested that the reasons may be political or personal.
“The internet is flooded with videos where people say: ‘We paid the money, and the issue was resolved.’ Is our state ultimately going to act here? Will those people hold us — the National Assembly and the government — accountable?” the opposition lawmaker said.
Earlier, Papoyan had stated that all organizations in the sector would be supported, provided they ensure uninterrupted procurement of grapes of proper quality.