Ադրբեջանում պահվող հայերի հարցը կարևոր հումանիտար խնդիր է, որը պետք է լուծվի, հայտարարել է Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության հարցերով գլխավոր խոսնակ Անիտա Հիպերը` վերահաստատելով Եվրամիության դիրքորոշումը: Նա այդ մասին ասել է հերթական ճեպազրույցի ընթացքում՝ պատասխանելով Civilnet-ի հարցին, հայտնում է Արմենպրեսը:
Լրագրողը հետաքրքրվել է՝ արդյոք Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների հարցն ընդգրկված է Եվրամիության օրակարգում և ինչ չափով է այն բարձրացվել Ադրբեջանի հետ շփումների ընթացքում։
«Որպես ընդհանուր կետ՝ մենք աջակցում ենք Հայաստանին և Ադրբեջանին խաղաղության գործընթացում։ Մենք ցույց ենք տվել մեր աջակցությունը և մի քանի տարի կողմերի և միջազգային գործընկերների հետ աշխատել ենք, որ երկարատև խաղաղության համար պայմաններ ստեղծվեն, իսկ գերիների մասով մենք հստակ ենք եղել, որ այս կարևոր հումանիտար խնդիրները պետք է լուծվեն, այդ թվում անհետ կորածների ճակատագիրը և Ադրբեջանում պահվող հայերի հարցը»,- պատասխանել է Անիտա Հիպերը։
Ադրբեջանում ցմահ ազատազրկման են դատապարտվել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանը, պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, պաշտպանության բանակի հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը, ինչպես նաև Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանը։
20 տարվա ազատազրկման են դատապարտվել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը և Բակո Սահակյանը։ 19 տարվա ազատազրկման են դատապարտվել Մադաթ Բաբայանը և Մելիքսեթ Փաշայանը։ Դավիթ Ալլահվերդյանը դատապարտվել է 16 տարվա ազատազրկման, իսկ Էրիկ Ղազարյանը, Գուրգեն Ստեփանյանը և Վասիլի Բեգլարյանը դատապարտվել են 15 տարվա ազատազրկման։ Գարիկ Մարտիրոսյանը դատապարտվել է 18 տարվա ազատազրկման։

The issue of Armenians held in Azerbaijan is an important humanitarian matter that must be resolved, European Union foreign affairs and security spokesperson Anita Hipper said, reaffirming the EU’s position.
She made the remarks during a regular briefing in response to a question from CivilNet, Armenpress reports.
The journalist asked whether the issue of Armenian detainees in Azerbaijan is on the EU agenda and how extensively it has been raised in contacts with Azerbaijan.
“In general, we support Armenia and Azerbaijan in the peace process. We have demonstrated our support and have worked for several years with the sides and international partners to create conditions for lasting peace. Regarding detainees, we have been clear that these important humanitarian issues must be resolved, including the fate of missing persons and the issue of Armenians held in Azerbaijan,” Anita Hipper said.
Former Nagorno-Karabakh President Arayik Harutyunyan, former State Minister Ruben Vardanyan, former Foreign Minister Davit Babayan, former commander of the Defense Army Levon Mnatsakanyan, former deputy commander of the Defense Army Davit Manukyan, and former National Assembly Speaker Davit Ishkhanyan have been sentenced to life imprisonment in Azerbaijan.
Former Nagorno-Karabakh presidents Arkadi Ghukasyan and Bako Sahakyan have been sentenced to 20 years in prison. Madat Babayan and Melikset Pashayan were sentenced to 19 years. Davit Alaverdyan received a 16-year prison sentence, while Erik Ghazaryan, Gurgen Stepanyan and Vasily Beglaryan were sentenced to 15 years. Garik Martirosyan was sentenced to 18 years in prison.