Ադրբեջանում պահվող հայերի հարցը կարևոր հումանիտար խնդիր է, որը պետք է լուծվի, հայտարարել է Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության հարցերով գլխավոր խոսնակ Անիտա Հիպերը` վերահաստատելով Եվրամիության դիրքորոշումը: Նա այդ մասին ասել է հերթական ճեպազրույցի ընթացքում՝ պատասխանելով Civilnet-ի հարցին, հայտնում է Արմենպրեսը:
Լրագրողը հետաքրքրվել է՝ արդյոք Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների հարցն ընդգրկված է Եվրամիության օրակարգում և ինչ չափով է այն բարձրացվել Ադրբեջանի հետ շփումների ընթացքում։
«Որպես ընդհանուր կետ՝ մենք աջակցում ենք Հայաստանին և Ադրբեջանին խաղաղության գործընթացում։ Մենք ցույց ենք տվել մեր աջակցությունը և մի քանի տարի կողմերի և միջազգային գործընկերների հետ աշխատել ենք, որ երկարատև խաղաղության համար պայմաններ ստեղծվեն, իսկ գերիների մասով մենք հստակ ենք եղել, որ այս կարևոր հումանիտար խնդիրները պետք է լուծվեն, այդ թվում անհետ կորածների ճակատագիրը և Ադրբեջանում պահվող հայերի հարցը»,- պատասխանել է Անիտա Հիպերը։
Ադրբեջանում ցմահ ազատազրկման են դատապարտվել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանը, պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, պաշտպանության բանակի հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը, ինչպես նաև Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանը։
20 տարվա ազատազրկման են դատապարտվել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը և Բակո Սահակյանը։ 19 տարվա ազատազրկման են դատապարտվել Մադաթ Բաբայանը և Մելիքսեթ Փաշայանը։ Դավիթ Ալլահվերդյանը դատապարտվել է 16 տարվա ազատազրկման, իսկ Էրիկ Ղազարյանը, Գուրգեն Ստեփանյանը և Վասիլի Բեգլարյանը դատապարտվել են 15 տարվա ազատազրկման։ Գարիկ Մարտիրոսյանը դատապարտվել է 18 տարվա ազատազրկման։

4 Март 2026 - 06:56 AMT
Вопрос армян, удерживаемых в Азербайджане, является важной гуманитарной проблемой, которая должна быть решена, заявила главный представитель Европейского союза по вопросам внешней политики и безопасности Анита Хиппер, подтвердив позицию ЕС.
Она сказала об этом во время очередного брифинга, отвечая на вопрос CivilNet, сообщает «Арменпресс».
Журналист поинтересовался, включен ли вопрос армянских пленных в Азербайджане в повестку ЕС и в какой степени он поднимался в ходе контактов с Баку.
«В целом мы поддерживаем Армению и Азербайджан в мирном процессе. Мы продемонстрировали свою поддержку и в течение нескольких лет работали со сторонами и международными партнерами над созданием условий для долгосрочного мира. Что касается пленных, мы ясно заявляли, что эти важные гуманитарные вопросы должны быть решены, включая судьбу пропавших без вести и вопрос армян, удерживаемых в Азербайджане», — заявила Анита Хиппер.
В Азербайджане к пожизненному лишению свободы приговорены бывший президент Нагорного Карабаха Араик Арутюнян, бывший госминистр Рубен Варданян, бывший министр иностранных дел Давид Бабаян, бывший командующий Армией обороны Левон Мнацаканян, бывший заместитель командующего Армией обороны Давид Манукян, а также бывший председатель Национального собрания Давид Ишханян.
Бывшие президенты Нагорного Карабаха Аркадий Гукасян и Бако Саакян приговорены к 20 годам лишения свободы. Мадат Бабаян и Меликсет Пашаян получили по 19 лет заключения. Давид Алавердян приговорен к 16 годам лишения свободы, а Эрик Казарян, Гурген Степанян и Василий Бегларян — к 15 годам. Гарик Мартиросян приговорен к 18 годам лишения свободы.