4 Մարտ 2026 - 12:54 AMT
Եվրամիությունից հիբրիդային հարձակումներին հակազդելու համար Հայաստան արագ արձագանքման խումբ ուղարկելու որոշումը «մոլդովական սցենարի» ակնհայտ պրոյեկցիա է, հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Նրա խոսքով՝ նման առաքելություն ուղարկելու նախաձեռնությունը արտացոլել է նախկինում կիրառված մոտեցումը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Հանրապետություն նման, ինչպես դուք ասացիք, «արագ արձագանքման խումբ» ուղարկելը, ըստ էության, «մոլդովական սցենարի» ակնհայտ պրոյեկցիա է Հայաստանի վրա», — ասել է Զախարովան ճեպազրույցի ընթացքում:
Նրա կարծիքով՝ «արագ արձագանքման խմբի» ակտիվ ներգրավումը դժվար թե ամրապնդի Հայաստանի իրական ինքնիշխանությունը, ավելի շուտ՝ ամեն ինչ հակառակը կլինի, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Մոսկվայում միևնույն ժամանակ արձանագրել են Հայաստանի արդարադատության նախարարության մեկնաբանությունն այն մասին, որ այդ խմբի աշխատանքը չի լինելու ընդդեմ Ռուսաստանի։
Իր կողմից Ռուսաստանը, հայկական կողմի դիմումի առկայության դեպքում, պատրաստ է ուղարկել նմանատիպ խնդիրներով զբաղվող խումբ։
Եվրամիությունը պատրաստվում է օգնել Հայաստանին հունիսին նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններում Ռուսաստանի միջամտությունից խուսափելու համար՝ նախ տեղակայելով Կրեմլի ապատեղեկատվության դեմ պայքարող «հիբրիդային արագ արձագանքման խումբ», ապա հնարավոր է՝ Հարավային Կովկասի այս երկրում ավելի մշտական քաղաքացիական առաքելություն, հայտընել էր «Ազատությունը»:
ԵՄ-ն նմանատիպ՝ մոտ 20 հոգանոց խումբ էր ուղարկել Քիշնև՝ անցյալ տարվա խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ՝ աջակցելու Մոլդովայի իշխանություններին սոցիալական ցանցերում Ռուսաստանից տարածվող ապատեղեկատվության վաղ հայտնաբերման և հակազդման գործում։

4 Март 2026 - 13:18 AMT
Решение отправить из Европейского союза в Армению группу быстрого реагирования для противодействия гибридным угрозам является очевидной проекцией «молдавского сценария», заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
По ее словам, инициатива по направлению подобной миссии отражает ранее применявшийся подход, сообщает РИА Новости.
«Отправка в республику, как вы сказали, такой “группы быстрого реагирования”, по сути является очевидной проекцией “молдавского сценария” на Армению», — заявила Захарова на брифинге.
По ее мнению, активное вовлечение такой группы вряд ли укрепит реальный суверенитет Армении, скорее произойдет обратное, сообщает «Спутник Армения».
При этом в Москве отметили комментарий Министерства юстиции Армении о том, что деятельность этой группы не будет направлена против России.
Со своей стороны Россия заявила, что при наличии обращения армянской стороны готова направить аналогичную группу, занимающуюся схожими задачами.
Ранее «Радио Свобода» сообщало, что Европейский союз намерен помочь Армении избежать возможного вмешательства России в парламентские выборы, запланированные на июнь, сначала разместив «гибридную группу быстрого реагирования» для противодействия дезинформации Кремля, а затем, возможно, создав более постоянную гражданскую миссию в стране Южного Кавказа.
Подобная группа из примерно 20 экспертов ранее была направлена в Кишинев во время прошлогодних парламентских выборов для помощи властям Молдовы в раннем выявлении и противодействии распространяемой из России дезинформации в социальных сетях.