5 Մարտ 2026 - 08:23 AMT
Գյուղատնտեսության ոլորտում ապահովագրական համակարգի ներդրումը արդեն կայացած փաստ է, հայտարարել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն Ազգային ժողովում հարցուպատասխանի ժամանակ:
«Տասնյակ հազարավոր մարդիկ կարող են արդեն ապահովագրվել։ Հիմա հինգ-վեց ապահովագրական ընկերություններ ակտիվ ապահովագրություն են իրականացնում ՀՀ մարզերում, այսինքն՝ իրենք անձամբ գնում են և տեղում են կատարում ապահովագրությունը։ Կառավարությունը վճարում է ապահովագրության 40-60 տոկոսը»,-մանրամասնել է Պապոյանը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Անդրադառնալով աջակցության այլ ծրագրերին՝ նախարարը նշել է, որ կառավարությունը ավելի քան 3 միլիարդ դրամի չափով փոխհատուցում է տրամադրել 2024-2025 թվականներին կարկտահարությունից տուժած գյուղատնտեսությամբ զբաղվող անձանց։
Նա նաև նշել է, որ ներկայում հացահատիկային, հատիկաընդեղենային և այլ մշակաբույսերի հավաստագրված սերմերի մշակություն իրականացնելու դեպքում կառավարությունը փոխհատուցում է կատարված ծախսերի 50 տոկոսը։
Պապոյանը կարևորել է նաև ինտենսիվ գյուղատնտեսության զարգացումը՝ այն համարելով կառավարության ռազմավարական առաջնահերթություններից մեկը, քանի որ այն բարձր եկամտաբերություն ապահովող ոլորտ է։
Նախարարի խոսքով՝ կառավարությունը տարբեր ուղղություններով աջակցության ծրագրեր է իրականացրել՝ ինտենսիվ այգիների հիմնման, տոհմային կենդանիների ձեռքբերման դեպքում մինչև 50 տոկոս հետվճարի տրամադրում, ցածր տոկոսադրույքով վարկերի տրամադրում, կաթիլային ոռոգման համակարգերի ներդրման ժամանակ վարկերի տոկոսադրույքների ավելի քան 90 տոկոսի վճարում, ինչպես նաև գյուղտեխնիկայի լիզինգի ծրագիր։

5 Март 2026 - 08:33 AMT
Внедрение системы страхования в сельскохозяйственной сфере Армении уже стало состоявшимся фактом, заявил министр экономики Геворг Папоян во время сессии вопросов и ответов в Национальном собрании.
«Десятки тысяч человек уже могут застраховаться. Сейчас пять-шесть страховых компаний активно осуществляют страхование в регионах Армении, то есть они лично выезжают на места и оформляют страхование на месте. Правительство оплачивает 40–60 процентов стоимости страхования», — заявил Папоян, сообщает «Арменпресс».
Говоря о других программах поддержки, министр отметил, что в 2024–2025 годах правительство предоставило более 3 миллиардов драмов компенсации сельхозпроизводителям, пострадавшим от града.
Он также сообщил, что в настоящее время правительство компенсирует 50 процентов расходов при выращивании сертифицированных семян зерновых, зернобобовых и других культур.
Папоян подчеркнул важность развития интенсивного сельского хозяйства, назвав его одним из стратегических приоритетов правительства, поскольку эта сфера обеспечивает высокую доходность.
По словам министра, правительство реализовало программы поддержки по различным направлениям, включая создание интенсивных садов, предоставление до 50 процентов возврата средств при приобретении племенных животных, выдачу льготных кредитов, оплату более 90 процентов процентной ставки по кредитам при внедрении систем капельного орошения, а также программу лизинга сельскохозяйственной техники.