5 Մարտ 2026 - 13:45 AMT
Մոսկվայի քաղաքային դատարանը բլոգեր Արսեն Մարգարյանին դատապարտել է 4 տարի 6 ամսվա ազատազրկման՝ «նացիզմի արդարացման գործով»։
Դատարանը նաև արգելել է Մարգարյանին չորս տարի զբաղվել ինտերնետային կայքերի կառավարմամբ։ Նա պատիժը կրելու է ընդհանուր ռեժիմի գաղութում, գրում է Sputnik Արմենիան ՌԻԱ Նովոստիի վրա հղումով:
Գործը քննվել է հատուկ կարգով, քանի որ մեղադրյալն ամբողջությամբ ընդունել է մեղքը։ Այս դեպքում դատարանը չի ուսումնասիրել գործով ապացույցները, այլ հաշվի է առել խոստովանությունը և մեղմացնող հանգամանքները։
Դատավարության ընթացքում դատարանն ուսումնասիրել է ամբաստանյալի անձը բնութագրող նյութերը։ Նշվել է, որ Մարգարյանը ամուսնացած է և ունի երկու փոքրահասակ դուստր, որոնցից մեկը ծնվել է մարտի սկզբին։ Բլոգերը դատարանին խնդրել է հաշվի առնել, որ ինքն է ընտանիքի՝ կնոջ, երեխաների, ինչպես նաև մոր և տատի հիմնական կերակրողը։
Գործի նյութերում առկա են եղել նաև բարեգործական կազմակերպությունների շնորհակալագրեր՝ որբերին, հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին, ռազմական հատուկ գործողության մասնակիցներին և մարտական գործողություններից տուժածներին օգնելու համար։
«Մեղքն ամբողջությամբ ընդունում եմ։ Կցանկանայի ներողություն խնդրել յուրաքանչյուրից, ում զգացմունքները վիրավորվել են։ Ես հասկանում եմ, թե ինչու եմ այդ ժամանակն անցկացրել մեկուսարանում։ Ուզում եմ լինել հասարակության լիարժեք և օգտակար անդամ։ Ներողամտություն եմ հայցում, այս դատավճիռը կարող է կործանել իմ երեխաների կյանքը», – դատարանում հայտարարել է Մարգարյանը։
Դատախազությունը միջնորդել է բլոգերին նշանակել 6 տարի 10 ամիս ժամկետով ազատազրկում ընդհանուր ռեժիմի գաղութում՝ նշելով, որ նրա ուղղումը հնարավոր է միայն հասարակությունից մեկուսացման պայմաններում, քանի որ կատարված հանցագործությունը վտանգ է ներկայացրել հասարակության համար։
Պաշտպանական կողմը, իր հերթին, դատարանին խնդրել է սահմանափակվել տուգանքով կամ պայմանական ժամկետով։ Փաստաբանը նաև նշել է, որ համացանցից օգտվելու արգելքը կարող է Մարգարյանին և նրա ընտանիքին զրկել եկամտի աղբյուրից։
Քննության տվյալներով՝ 2025 թվականի մարտին Մարգարյանը հրապարակել է տեսանյութ, որը պարունակել է հայրենիքի պաշտպանների հիշատակին վիրավորական արտահայտություններ։ Ըստ քննության՝ նա, մասնավորապես, արհամարհական վերաբերմունք է ցուցաբերել Խորհրդային Միության հերոս Ալեքսանդր Մատրոսովի հիշատակի և նրա սխրանքի նկատմամբ։ Բացի այդ, բլոգերը հրապարակել է ևս մեկ տեսանյութ, որտեղ, ըստ քննության, արդարացրել է ազգային պատկանելության հիմքով մարդկանց ոչնչացման հետ կապված նացիզմի գաղափարախոսությունն ու գործունեությունը։

5 Март 2026 - 14:54 AMT
Московский городской суд приговорил блогера Арсена Маргаряна к четырем годам и шести месяцам лишения свободы по делу об «оправдании нацизма» и запретил ему управлять интернет-сайтами в течение четырех лет.
Суд также запретил Маргаряну на четыре года заниматься управлением интернет-сайтов. Отбывать наказание он будет в колонии общего режима, сообщает «Sputnik Армения» со ссылкой на «РИА Новости».
Дело было рассмотрено в особом порядке, поскольку обвиняемый полностью признал свою вину. В таких случаях суд не исследует доказательства по делу, а учитывает признание и смягчающие обстоятельства.
Во время судебного разбирательства суд изучил материалы, характеризующие личность подсудимого. Отмечалось, что Маргарян женат и воспитывает двух малолетних дочерей, одна из которых родилась в начале марта. Блогер попросил суд учесть, что он является основным кормильцем семьи — жены, детей, а также матери и бабушки.
В материалах дела также имелись благодарственные письма от благотворительных организаций за помощь сиротам, детям с инвалидностью, участникам специальной военной операции и пострадавшим от боевых действий.
«Полностью признаю свою вину. Хотел бы попросить прощения у каждого, чьи чувства были оскорблены. Я понимаю, почему провел это время в изоляторе. Хочу быть полноценным и полезным членом общества. Прошу о снисхождении — этот приговор может разрушить жизнь моих детей», — заявил Маргарян в суде.
Прокуратура просила назначить блогеру наказание в виде шести лет и десяти месяцев лишения свободы в колонии общего режима, отметив, что его исправление возможно только в условиях изоляции от общества, поскольку совершенное преступление представляло опасность для общества.
Сторона защиты, в свою очередь, просила суд ограничиться штрафом или условным сроком. Адвокат также отметил, что запрет на использование интернета может лишить Маргаряна и его семью источника дохода.
По данным следствия, в марте 2025 года Маргарян опубликовал видеоролик, содержащий оскорбительные высказывания о памяти защитников Отечества. В частности, как утверждает следствие, он проявил пренебрежительное отношение к памяти и подвигу Героя Советского Союза Александра Матросова. Кроме того, блогер опубликовал еще одно видео, где, по версии следствия, оправдывал идеологию и деятельность нацизма, связанную с уничтожением людей по признаку национальной принадлежности.