10 Մարտ 2026 - 13:24 AMT
ՀՀ կառավարությունը որդեգրել է միջուկային էներգիան որպես էներգետիկ անվտանգության էական գործոն պահպանելու քաղաքականություն: Այդ մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է Փարիզում մեկնարկած Միջուկային էներգիայի երկրորդ գագաթնաժողովում, որտեղ հանդես է եկել ելույթով։
Իր ելույթում Փաշինյանը նշել է, որ միջուկային էներգիան այսօր դիտարկվում է որպես ցածր ածխածնային և կարգավորվող էներգիայի աղբյուր, որը կարող է արդյունավետորեն համադրվել վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների հետ։
Նա նշել է, որ անվտանգության տեխնոլոգիաների զարգացումը հնարավորություն է տալիս երկարաձգել գործող միջուկային ռեակտորների շահագործման ժամկետները՝ ապահովելով զրոյական արտանետումների հասնելու արդյունավետ ճանապարհ։
Այս համատեքստում Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը սկսել է Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագիր մինչև 2036 թվականը։ Նրա խոսքով՝ այդ քայլը հիմք կստեղծի ապագայում նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման համար։
Այս նպատակով՝ մեր ուշադրությունը կենտրոնացած է քաղաքացիական միջուկային էներգիայի նորարարությունների վրա, մասնավորապես, փոքր մոդուլային ռեակտորների (ՓՄՌ) տեխնոլոգիաների վրա, որոնք խոստումնալից հեռանկարներ են առաջարկում։ Աճող պահանջարկը խրախուսում է առաջատար ընկերություններին մշակել ավելի անվտանգ և ավելի ճկուն լուծումներ՝ ավելի կարճ շինարարական ժամկետներով և ընդլայնման ենթակա հզորությամբ, որոնք կարող են ավելի լավ համապատասխանել ազգային էլեկտրացանցերի կարիքներին։
Հաշվի առնելով այս հանգամանքները՝ Հայաստանը որոշում է կայացրել փոքր մոդուլային ռեակտորի տեխնոլոգիայի կիրառման վերաբերյալ։ Ներկայումս մենք ուշադիր ուսումնասիրում ենք տեխնոլոգիաները և գնահատում միջազգային գործընկերների առաջարկները։ Ընտրության գործընթացն առաջնորդվում է հուսալիության, երկարաժամկետ կայունության հաշվառմամբ և միջուկային անվտանգության, պաշտպանվածության և չտարածման բարձրագույն չափանիշներին մեր նվիրվածությամբ։
Մինչև 2050 թվականը միջուկային էներգիայի զարգացման ճանապարհին որակավորված աշխատուժը կլինի միջուկային ոլորտի հիմքը՝ նախագծումից և կառուցումից մինչև անվտանգ շահագործում, պահպանում և, ի վերջո, շահագործումից հանում։ Ուսուցման և կրթական ծրագրերի իրականացումը կարևոր է անհրաժեշտ աշխատուժի առկայությունն ապահովելու համար։ Այս առումով, Հայաստանը բարձր է գնահատում միջազգային համագործակցությունը թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ ձևաչափերով։
Ուրախ եմ նշել, որ այս ջանքերի և հայ մասնագետների նվիրվածության շնորհիվ Հայկական Ատոմային էլեկտրակայանի շահագործման ողջ ընթացքում միջուկային կամ ճառագայթային անվտանգության հետ կապված որևէ միջադեպ տեղի չի ունեցել։
Եզրափակելով՝ կցանկանայի ընդգծել ռադիոակտիվ թափոնների և օգտագործված միջուկային վառելիքի անվտանգ կառավարման կարևորությունը, որը չափազանց կարևոր է ինչպես ներկա, այնպես էլ ապագա սերունդների համար։ Մարդու առողջության և շրջակա միջավայրի պաշտպանությունը պետք է լինի մեր գլխավոր սկզբունքը»,-ասել է Փաշինյանը:
Գագաթնաժողովին մասնակցել են նաև Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը, Սլովակիայի և Խորվաթիայի վարչապետները, ինչպես նաև մի շարք երկրների կառավարությունների ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ։

10 Март 2026 - 14:46 AMT
Правительство Армении придерживается политики сохранения ядерной энергетики как важнейшего фактора энергетической безопасности, заявил премьер-министр Никол Пашинян, выступая на втором саммите по ядерной энергетике, который открылся в Париже.
В своем выступлении Пашинян отметил, что сегодня ядерная энергетика рассматривается как низкоуглеродный и регулируемый источник энергии, который может эффективно сочетаться с возобновляемыми источниками энергии.
Он подчеркнул, что развитие технологий безопасности позволяет продлевать срок эксплуатации действующих ядерных реакторов и обеспечивает эффективный путь к достижению нулевых выбросов.
В этом контексте Пашинян сообщил, что Армения начала программу продления срока эксплуатации Армянской атомной электростанции до 2036 года. По его словам, этот шаг создаст основу для строительства нового атомного энергоблока в будущем.
«С этой целью наше внимание сосредоточено на инновациях в гражданской ядерной энергетике, в частности на технологиях малых модульных реакторов (ММР), которые предлагают перспективные возможности. Растущий спрос стимулирует ведущие компании разрабатывать более безопасные и гибкие решения с более короткими сроками строительства и масштабируемой мощностью, лучше соответствующие потребностям национальных энергосетей.
Учитывая эти обстоятельства, Армения приняла решение рассмотреть применение технологий малых модульных реакторов. В настоящее время мы внимательно изучаем технологии и оцениваем предложения международных партнеров. Процесс выбора основывается на критериях надежности, долгосрочной устойчивости и нашей приверженности самым высоким стандартам ядерной безопасности, защищенности и нераспространения.
К 2050 году квалифицированные кадры станут основой ядерной отрасли — от проектирования и строительства до безопасной эксплуатации, обслуживания и последующего вывода из эксплуатации. Реализация образовательных и учебных программ имеет ключевое значение для обеспечения необходимого кадрового потенциала. В этом плане Армения высоко ценит международное сотрудничество как в двустороннем, так и в многостороннем формате.
Рад отметить, что благодаря этим усилиям и преданности армянских специалистов за все время эксплуатации Армянской атомной электростанции не произошло ни одного инцидента, связанного с ядерной или радиационной безопасностью.
В заключение хотел бы подчеркнуть важность безопасного управления радиоактивными отходами и отработавшим ядерным топливом, что имеет решающее значение как для нынешних, так и для будущих поколений. Защита здоровья человека и окружающей среды должна оставаться нашим главным принципом», — сказал Пашинян.
В саммите также приняли участие председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен, премьер-министры Словакии и Хорватии, а также руководители правительств и представители ряда стран.
Ранее вице-президент США Джей Ди Вэнс после встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном заявил, что Армения и США завершили переговоры по соглашению «123» в сфере гражданской ядерной энергетики. По его словам, это открывает возможности для крупных проектов, включая до 5 млрд долларов первоначального экспорта из США и дополнительно около 4 млрд долларов поддержки в виде топлива и обслуживания.