11 Մարտ 2026 - 06:35 AMT
Փաշինյանն ու Մակրոնը քննարկել են տնտեսության և ենթակառուցվածքների ոլորտներում համատեղ ծրագրերի հարցը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Փարիզում կայացած հանդիպման ընթացքում քննարկել են երկկողմ համագործակցության օրակարգային հարցեր, անդրադարձել տնտեսության և ենթակառուցվածքների ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացման հարցեր
Զրուցակիցները անդրադարձել են քաղաքական երկխոսության խորացմանը։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ՝ երկուստեք կարևորելով տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդմանը միտված հետևողական ջանքերի շարունակականությունը։
Նիկոլ Փաշինյանն ու Էմանուել Մակրոնը քննարկել են նաև Հայաստան–Եվրոպական միություն համագործակցության հետագա զարգացման հեռանկարները։ Երկուստեք ընդգծվել է տարբեր ուղղություններով գործընկերության խորացման և համատեղ նախաձեռնությունների արդյունավետ առաջմղման կարևորությունը։
Փաշինյանն աշխատանքային այցով է Ֆրանսիայի Հանրապետություն։ Մարտի 10-ին Փարիզում նա մասնակցել է Միջուկային էներգիայի գագաթնաժողովին։
Մարտի 11-ին վարչապետը կմեկնի Ստրասբուրգ: Եվրոպական խորհրդարանում Նիկոլ Փաշինյանը հանդես կգա ելույթով։ Այցի շրջանակում կկայանա նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլայի հետ։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Франции Эммануэль Макрон на встрече в Париже обсудили вопросы двусторонней повестки сотрудничества, в том числе реализацию совместных проектов в сферах экономики и инфраструктуры.
Собеседники также коснулись углубления политического диалога.
Стороны обменялись мнениями по поводу региональных процессов, подчеркнув важность продолжения последовательных усилий, направленных на укрепление мира и стабильности в регионе.
Никол Пашинян и Эммануэль Макрон также обсудили перспективы дальнейшего развития сотрудничества между Арменией и Европейским союзом. Обе стороны подчеркнули важность углубления партнерства по различным направлениям и эффективного продвижения совместных инициатив.
Никол Пашинян находится во Франции с рабочим визитом. 10 марта в Париже он принял участие в саммите по ядерной энергетике.
11 марта премьер-министр отправится в Страсбург, где выступит с речью в Европейском парламенте. В рамках визита также состоится встреча премьер-министра Никола Пашиняна с председателем Европейского парламента Робертой Мецолой.