2026 թվականի հուլիսի 1-ից սպառողները հնարավորություն կունենան սեփական նախաձեռնությամբ մեկ հպումով արգելափակելու առցանց եղանակով իրականացվող ֆինանսական գործարքները՝ օգտվելով մոբայլ բանկինգից կամ կազմակերպության պաշտոնական կայքից, հայտնում է Կենտրոնական բանկը:
Օրինակ՝ հնարավոր կլինի մոբայլ բանկինգով արգելափակել առցանց վարկի ձևակերպումը, ավանդից կամ խնայողական հաշվից առցանց ելքագրումները, ինչպես նաև այլ առցանց գործառնություններ։
Ապաարգելափակումը կիրականացվի բացառապես սպառողի նույնականացումից և ինքնության ստուգումից հետո։
Գործիքը հնարավորություն կտա սպառողներին ավելի լավ կառավարել իրենց անունից իրականացվող ֆինանսական գործառնությունները և լինել ավելի պաշտպանված զեղծարարության դեպքերից։
Մինչ ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից գործիքի գործարկումը Կենտրոնական բանկը լրացուցիչ կտեղեկացնի և կհիշեցնի սպառողներին դրա կիրառման կարգի և հնարավորությունների վերաբերյալ։
«Կարգավորման մանրամասները՝ «Սպառողի կողմից ֆինանսական ծառայությունների ինքնասահմանափակման գործիքների ներդրման նվազագույն պահանջները» Կանոնակարգ 8/09-ում:
Հուլիսի 1-ից հետո գործիքի առկայությունը պարտադիր է՝ բանկերի, օտարերկրյա բանկի մասնաճյուղերի, վարկային կազմակերպությունների, դրամական փոխանցումներ իրականացնող վճարահաշվարկային կազմակերպությունների համար, որոնք մատուցում են ֆինանսական ծառայություններ հեռավար եղանակով»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

С 1 июля 2026 года потребители смогут по собственной инициативе одним нажатием блокировать онлайн-финансовые операции, используя мобильный банкинг или официальный сайт финансовой организации, сообщает Центральный банк.
В частности, станет возможным блокировать оформление онлайн-кредита через мобильный банкинг, онлайн-списания со вкладов или сберегательных счетов, а также другие дистанционные операции.
Разблокировка будет осуществляться исключительно после идентификации потребителя и проверки его личности.
Этот инструмент позволит потребителям лучше контролировать финансовые операции, осуществляемые от их имени, и обеспечит дополнительную защиту от мошенничества.
До запуска инструмента финансовыми организациями Центральный банк дополнительно проинформирует и напомнит потребителям о порядке его применения и возможностях.
«Детали регулирования закреплены в Положении 8/09 „Минимальные требования к внедрению инструментов самоограничения финансовых услуг со стороны потребителя“.
После 1 июля наличие этого инструмента станет обязательным для банков, филиалов иностранных банков, кредитных организаций, а также платежно-расчетных компаний, осуществляющих денежные переводы и предоставляющих финансовые услуги дистанционным способом», — говорится в сообщении.