ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Ալփարսլան Բայրաքթարի հետ Փարիզում տեղի ունեցած հանդիպմանը քննարկել է երկու երկրների միջև էներգետիկ ոլորտում համագործակցության հեռանկարները։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Խուդաթյանը:
«Ի շարունակություն անցած տարի հունիսին Ստամբուլում կայացած հանդիպման՝ քննարկել ենք Հայաստանի և Թուրքիայի միջև էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները։
Ընդգծելով երկու երկրների միջև էներգետիկայի ոլորտում ուղիղ փոխգործակցության զարգացման պատրաստակամությունը՝ քննարկել ենք հետագա քայլերն ու տեխնիկական մանրամասները»,–գրել է Խուդաթյանը։
Ավելի վաղ Խուդաթյանը հայտարարել էր, որ տեխնիկական առումով հնարավոր է Հայաստանի էներգետիկ համակարգի միացումը չորս հարևան երկրների՝ Թուրքիայի, Ադրբեջանի, Իրանի և Վրաստանի էներգետիկ համակարգերին։
Հունվարի 29-ի ճեպազրույցում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ նպատակահարմար կլինի, եթե Հայաստանի էներգետիկ համակարգը միանա նաև Թուրքիայի և Ադրբեջանի էներգետիկ համակարգերին։

11 Март 2026 - 11:38 AMT
Министр территориального управления и инфраструктур Армении Давит Худадян на встрече в Париже обсудил с министром энергетики и природных ресурсов Турции Алпарсланом Байрактаром перспективы сотрудничества между двумя странами в энергетической сфере.
Об этом Худадян сообщил на своей странице в Facebook.
«В продолжение встречи, состоявшейся в июне прошлого года в Стамбуле, мы обсудили возможности сотрудничества между Арменией и Турцией в энергетической сфере.
Подчеркнув готовность развивать прямое взаимодействие между двумя странами в области энергетики, мы обсудили дальнейшие шаги и технические детали», — написал Худадян.
Ранее Худадян заявлял, что с технической точки зрения возможно соединение энергетической системы Армении с энергетическими системами четырех соседних стран — Турции, Азербайджана, Ирана и Грузии.
На брифинге 29 января премьер-министр Никол Пашинян заявил, что было бы целесообразно, если энергетическая система Армении также будет соединена с энергетическими системами Турции и Азербайджана.