11 Մարտ 2026 - 09:58 AMT
Թեհրանի հայկական Մաջիդիե թաղամասին հասցված հրթիռային հարվածից հայ երեխա է վիրավորում ստացել: Այդ մասին հայտնել է Թեհրանի հայկական «Արաքս» թերթի գլխավոր խմբագիր Մովսես Քեշիշյանը:
«Հարված է հասցվել Թեհրանի հայկական Մաջիդիե թաղամասին, դրան մոտ հայկական միության ապակիներն են փշրվել, հայերի շրջանում ոչ ոք լուրջ վնասվածքներ չի ստացել։ Ըստ լուրերի՝ հարվածից հետո 20 մարդ զոհվել է, նրանց թվում հայեր չկան, բայց մի փոքր հայ երեխա վիրավորվել է»,- ասել է Քեշիշյանը, հայտնում է Factor.am-ը:
Նրա խոսքով՝ Իրանի այլ քաղաքներում ևս հայկական թաղամասերի մոտ հարձակումներ են եղել, սակայն հայերի շրջանում զոհեր կամ այլ վիրավորներ չկան:
Հարցին՝ ինչու է թիրախավորվել հենց Թեհրանի հայկական թաղամասը, Քեշիշյանը պատասխանել է․ «Նրանք թիրախավորում են ոչ միայն ռազմական օբյեկտները, այլ նաև ոստիկանատները, իսկ այդ տարածքում ոստիկանատուն կար։ Մյուս տեղերն էլ, որ նորից հայկական թաղամասերին մոտիկ էին, ոստիկանատներ են եղել, որ հարվածվել են»։
Քեշիշյանը նշել է, որ թեև երկրում պատերազմական իրավիճակ է, մարդիկ շարունակում են ապրել իրենց առօրյա կյանքով։
«Մարդիկ իրենց խանութներն են գնում, իրենց փոքր աշխատանքներն անում են, խանութները բաց են, կյանքը նորմալ ընթանում է։ Բայց դրա հետ մեկտեղ՝ մեծ գործարանները փակ են, և մարդկանց զանգվածային կուտակումների վայրերը, ինչպես, ասենք, մարզադահլիճները, փակում են, որպեսզի մարդկանց համար վտանգ չստեղծվի»,- նշել է նա։
Մարտի 9-ին Իրանում գերագույն հոգևոր առաջնորդ է նշանակվել Մոջթաբա Խամենեին, որը փոխարինել է սպանված գերագույն առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեին։ Քեշիշյանի խոսքով՝ նոր առաջնորդի ընտրությունն իրենց համար սովորական հարց է, և մարդիկ նրանից փոփոխություններ են սպասում։
«Մարդիկ սպասում են՝ իրենց կյանքում փոփոխություն լինի։ Եվ նոր առաջնորդը, կարծում եմ, եթե առաջին մտահոգությունն այսօր պատերազմն է ու դրա կարգավորումը, ապա երկրորդ և հիմնական իր խնդիրը պիտի լինի ժողովրդի դժվարություններին լուծում և կառավարությանն ուղղություն տալը, որպեսզի այդ հարցերին լուծում տրվի։ Դա մնում է պատերազմից հետո»,- հավելել է նա։
ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանն ասել է, որ ՀՀ քաղաքացիների՝ զոհված կամ վիրավոր լինելու մասին տեղեկություններ չեն ստացվել, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Իրանի դեմ ԱՄՆ և Իսրայելի ռամական գործողությունների արդյունքում հրթիռային հարվածի թիրախ է դարձել Թեհրանի հին հայկական Մաջիդիե թաղամասում գտնվող բնակելի շենքը: Մաջիդիեն համարվում է Թեհրանի հին հայկական թաղամասերից մեկը։ Այն հայտնի է եղել իր աշխույժ կյանքով և զարգացած ենթակառուցվածքներով, որոնց ձևավորման և զարգացման գործում նշանակալի դեր են ունեցել իրանահայերը։

В результате ракетного удара по армянскому району Маджидие в Тегеране ранения получил армянский ребенок. Об этом сообщил главный редактор армянской газеты «Аракс», издающейся в Тегеране, Мовсес Кешишян.
«Удар был нанесен по армянскому району Маджидие в Тегеране, рядом разбились стекла армянского союза. Среди армян никто серьезно не пострадал. По имеющимся данным, после удара погибли 20 человек, среди них нет армян, однако небольшой армянский ребенок получил ранения», — сказал Кешишян, сообщает «Factor.am».
По его словам, атаки происходили также возле армянских кварталов и в других городах Ирана, однако среди армян погибших или других раненых нет.
Отвечая на вопрос, почему удар пришелся именно по армянскому району Тегерана, Кешишян отметил: «Они наносят удары не только по военным объектам, но и по полицейским участкам. В том районе находился полицейский участок. В других местах, которые также были рядом с армянскими кварталами, удары также пришлись по полицейским участкам».
По его словам, несмотря на военную обстановку в стране, люди продолжают жить обычной жизнью.
«Люди ходят в свои магазины, занимаются своей небольшой работой, магазины открыты, жизнь идет нормально. При этом крупные заводы закрыты, а места массового скопления людей, например спортивные залы, закрывают, чтобы не создавать опасности для людей», — отметил он.
9 марта верховным духовным лидером Ирана был назначен Моджтаба Хаменеи, сменивший убитого верховного лидера аятоллу Али Хаменеи. По словам Кешишяна, назначение нового лидера воспринимается как обычное событие, и люди ожидают от него изменений.
«Люди ждут изменений в своей жизни. И новый лидер, думаю, если сегодня первой заботой является война и ее урегулирование, то второй и основной его задачей должно стать решение трудностей народа и направление работы правительства для решения этих вопросов. Это уже останется на послевоенный период», — добавил он.
Пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян заявила, что информации о погибших или раненых гражданах Армении не поступало, сообщает «Radar Armenia».
Ранее сообщалось, что в результате военных действий США и Израиля против Ирана ракетному удару подвергся жилой дом в старом армянском районе Маджидие в Тегеране. Маджидие считается одним из старейших армянских районов Тегерана и известен своей активной жизнью и развитой инфраструктурой, формирование которой во многом связано с иранскими армянами.