11 Մարտ 2026 - 11:47 AMT
ՊԳԿ պարենային ապրանքների գների ինդեքսը փետրվարին աճ է գրանցել՝ վերջին հինգ ամիսների ընթացքում առաջին անգամ, հայտնում է ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության (ՊԳԿ) հայաստանյան գրասենյակը:
Նշվում է, որ աճը պայմանավորված է ցորենի, բուսական յուղերի մեծ մասի և մսի մի շարք տեսակների գների բարձրացմամբ, որը գերազանցել է պանրի և շաքարի գների նվազման ազդեցությանը։ Այս մասին նշվում է այսօր հրապարակված՝ ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության (ՊԳԿ) նոր թարմացված զեկույցում, հայտնում է Factor.am-ը:
ՊԳԿ պարենային ապրանքների գների ինդեքսը, որը չափում է միջազգային շուկայում հիմնական պարենային ապրանքների գների ամսական փոփոխությունը, փետրվարին կազմել է միջինը 125.3 միավոր։ Սա 0.9 տոկոսով բարձր է հունվարին վերանայված ցուցանիշից, սակայն 1 տոկոսով ցածր է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում գրանցված մակարդակից։
ՊԳԿ-ի հացահատիկային մշակաբույսերի գների ինդեքսը հունվարի համեմատ աճել է 1.1 տոկոսով՝ հիմնականում համաշխարհային ցորենի գների բարձրացման պատճառով։ Այդ աճի վրա ազդել են Եվրոպայի և ԱՄՆ-ի որոշ շրջաններում արձանագրված ցրտահարությունները, ինչպես նաև Ռուսաստանի Դաշնությունում և ավելի լայն Սևծովյան տարածաշրջանում շարունակվող լոգիստիկ խափանումները։ Միաժամանակ եգիպտացորենի միջազգային գները սահմանափակ աճ են գրանցել, իսկ բրնձի համաշխարհային գների ինդեքսը աճել է 0.4 տոկոսով՝ բասմատի և յապոնիկա տեսակների նկատմամբ կայուն պահանջարկի պայմաններում։
Բուսական յուղերի գների ինդեքսը փետրվարին աճել է 3.3 տոկոսով՝ հասնելով ամենաբարձր մակարդակին 2022 թվականի հունիսից հետո։ Արմավենու յուղի գների բարձրացումը պայմանավորված է համաշխարհային կայուն պահանջարկով և Հարավարևելյան Ասիայում արտադրության սեզոնային նվազումով, իսկ սոյայի յուղի գները բարձրացել են ԱՄՆ-ում կենսավառելիքի քաղաքականության հնարավոր խթանման սպասումների ֆոնին։ Միևնույն ժամանակ արևածաղկի յուղի գները որոշ չափով նվազել են՝ մասամբ Արգենտինայից արտահանման առաջարկի աճի պատճառով։
Մսամթերքի գների ինդեքսը հունվարի համեմատ աճել է 0.8 տոկոսով։ Ոչխարի մսի գները հասել են պատմական առավելագույնի, իսկ տավարի մսի թանկացումը պայմանավորված է Չինաստանի և ԱՄՆ-ի բարձր ներմուծման պահանջարկով։ Միաժամանակ խոզի և թռչնամսի գները փոքր աճ են գրանցել։ Կաթնամթերքի գների ինդեքսը նվազել է 1.2 տոկոսով՝ հիմնականում պանրի գների անկման հետևանքով։
ՊԳԿ շաքարի գների ինդեքսը հունվարի համեմատ նվազել է 4.1 տոկոսով, իսկ 2025 թվականի փետրվարի համեմատ՝ մինչև 27.3 տոկոսով՝ համաշխարհային բարձր առաջարկի ակնկալիքների պայմաններում։
Կազմակերպության նոր կանխատեսումների համաձայն՝ 2026 թվականին հնարավոր է ցորենի համաշխարհային արտադրության մոտ 3 տոկոս նվազում՝ պայմանավորված գների անկման հետևանքով ֆերմերների կողմից ցանքատարածությունների կրճատմամբ։ Այնուամենայնիվ, արտադրության ծավալը դեռ կգերազանցի վերջին հինգ տարիների միջին ցուցանիշը։

11 Март 2026 - 13:06 AMT
Индекс цен на продовольственные товары ФАО в феврале вырос впервые за последние пять месяцев, сообщает армянский офис Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО).
Рост был обусловлен повышением цен на пшеницу, большинство растительных масел и ряд видов мяса, что превысило эффект от снижения цен на сыр и сахар. Об этом говорится в новом обновленном докладе ФАО, опубликованном сегодня, сообщает «Factor.am ».
Индекс цен на продовольственные товары ФАО, который измеряет ежемесячные изменения международных цен на основные продукты питания, в феврале составил в среднем 125,3 пункта. Это на 0,9 процента выше пересмотренного показателя января, но на 1 процент ниже уровня, зафиксированного в аналогичный период прошлого года.
Индекс цен на зерновые культуры вырос на 1,1 процента по сравнению с январем, главным образом из-за повышения мировых цен на пшеницу. На рост повлияли заморозки в некоторых регионах Европы и США, а также продолжающиеся логистические сбои в России и более широком Черноморском регионе.
В то же время международные цены на кукурузу выросли лишь незначительно, а мировой индекс цен на рис увеличился на 0,4 процента на фоне устойчивого спроса на сорта басмати и японский рис.
Индекс цен на растительные масла в феврале вырос на 3,3 процента, достигнув самого высокого уровня с июня 2022 года. Рост цен на пальмовое масло был обусловлен стабильным мировым спросом и сезонным снижением производства в странах Юго-Восточной Азии, а цены на соевое масло выросли на фоне ожиданий усиления политики поддержки биотоплива в США.
При этом цены на подсолнечное масло несколько снизились, частично из-за увеличения экспортных поставок из Аргентины.
Индекс цен на мясо вырос на 0,8 процента по сравнению с январем. Цены на баранину достигли исторического максимума, а подорожание говядины связано с высоким импортным спросом со стороны Китая и США. Цены на свинину и мясо птицы также показали небольшой рост.
Индекс цен на молочную продукцию снизился на 1,2 процента, главным образом из-за падения цен на сыр.
Индекс цен на сахар ФАО снизился на 4,1 процента по сравнению с январем и на 27,3 процента по сравнению с февралем 2025 года на фоне ожиданий высокого мирового предложения.
Согласно новым прогнозам организации, в 2026 году мировое производство пшеницы может снизиться примерно на 3 процента из-за сокращения посевных площадей фермерами вследствие падения цен. Тем не менее объем производства все еще превысит средний показатель за последние пять лет.