11 Մարտ 2026 - 13:31 AMT
Փաշինյան․ Պատրաստ ենք ավտոկապ ապահովել Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև, TRIPP-ը հետաձգելու մտադրություն չունենք
ՀՀ-ն պատրաստ է ավտոմոբիլային կապ ապահովել Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև, հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եվրոպայի խորհրդում ունեցած ելույթի ժամանակ:
«Հայաստանը պատրաստ է առկա ենթակառուցվածքներով Կոռնիձոր-Գորիս-Եղեգնաձոր-Երասխ երթուղիով ապահովել Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների ու Նախիջևանի ինքնավար հանրապետության միջև ավտոմոբիլային կապը»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Մենք այս առաջարկն անում ենք, քանի որ ինչպես ինքներս ենք մի փոքր այլընտրանքային տարբերակներով օգտվում Ադրբեջանի երկաթուղուց, ինչպես Ադրբեջանն է սպասում դեպի Նախիջևան կապի հաստատմանը, այնպես էլ մենք ենք սպասում Նախիջևանի միջոցով Հայաստանի հարավի ու հյուսիսի երկաթուղային կապի հաստատմանը: Սա Հայաստանի համար այլընտրանք չունի, քանի որ Հայաստանի լեռնային ռելիեֆը թույլ չի տալիս երկաթուղային կապ ունենալ երկի հարավի ու հյուսիսի միջև»,-հայտարարել է Փաշինյանը։
Նա նաև ասել է, որ Հայաստանը չի ունեցել և չունի մտադրություն հետաձգելու Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացումը, մասնավորապես՝ TRIPP նախագիծը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Մենք հայտարարել ենք, որ այսօր էլ պատրաստ ենք ապահովել տարանցում Ադրբեջանից դեպի Թուրքիա և հակառակ ուղղությամբ։ Սա մի բան է, որ կարող ենք այսօր իրականացնել գոյություն ունեցող հաղորդակցության ուղիներով։ Բայց ո՛չ Թուրքիան, ո՛չ Ադրբեջանը մինչ այս պահը չեն օգտվել այս հնարավորությունից։ Կարծում եմ՝ պատճառներից մեկն այն է, թե նրանք կարծում են, որ այս լուծումը կարող է հետաձգել TRIPP-ի իրականացումը։ Ես պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ Հայաստանը չունի ո՛չ մտադրություն, ո՛չ էլ պատճառ հետաձգելու TRIPP նախագիծը, քանի որ այն ամբողջովին համապատասխանում է ՀՀ կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ նպատակներին»,- ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետը շեշտել է, որ տվյալ նախագծի իրականացումը որևէ կերպ չի կարող կասկածի տակ դնել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։
Նա նաև հավելել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է Վրաստան-Ադրբեջան երկաթուղային գծի օգտագործմամբ՝ արտահանման նպատակներով։ Կառավարության ղեկավարը հույս է հայտնել, որ մոտ ապագայում Ադրբեջանը նույնպես կարող է դառնալ Հայաստանի արտահանման ուղղություններից մեկը՝ նշելով, որ ներկայում Հայաստանը արդեն նավթամթերք է ներմուծել Ադրբեջանից։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրել են 7 կետից բաղկացած համատեղ հռչակագիր։ Փաստաթուղթը նախատեսել է Հայաստանի հարավային հատվածով՝ Սյունիքի մարզով, ռազմավարական տարանցիկ ճանապարհի ստեղծում, որը կկոչվի «Թրամփի ուղի» (TRIPP) և Ադրբեջանին առևտրային հասանելիություն կապահովի դեպի Նախիջևան։
Բացի այդ, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Արարատ Միրզոյանն ու Ջեյհուն Բայրամովը Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ ղեկավարների ներկայությամբ նախաստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը։
Փաշինյանը նաև սեպտեմբերի 11-ին հայտարարել է, որ Հայաստանը ոչ թե 99 տարով հողը վարձակալության է տվել ամերիկյան կողմին, այլ տրամադրել է կառուցապատման իրավունք։

11 Март 2026 - 13:56 AMT
Армения готова обеспечить автомобильное сообщение между Азербайджаном и Нахичеванской автономной республикой. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян во время выступления в Совете Европы.
«Армения готова на основе существующей инфраструктуры обеспечить автомобильную связь между западными районами Азербайджана и Нахичеванской автономной республикой по маршруту Корнидзор — Горис — Ехегнадзор — Ерасх», — сказал он, сообщает «Panorama.am ».
Пашинян отметил, что Армения делает это предложение, поскольку сама пользуется альтернативными маршрутами через железную дорогу Азербайджана и ожидает восстановления железнодорожного сообщения между севером и югом страны через Нахичевань.
«Для Армении это не имеет альтернативы, поскольку горный рельеф страны не позволяет иметь железнодорожное сообщение между югом и севером», — заявил он.
Премьер-министр также подчеркнул, что Армения не имеет намерения откладывать реализацию договоренностей, достигнутых в Вашингтоне, в частности проект TRIPP, сообщает «Sputnik Армения».
«Мы заявили, что уже сегодня готовы обеспечить транзит из Азербайджана в Турцию и в обратном направлении. Это то, что мы можем реализовать уже сейчас через существующие коммуникационные пути. Но ни Турция, ни Азербайджан до сих пор не воспользовались этой возможностью.
Полагаю, одна из причин заключается в том, что они считают, будто это решение может отсрочить реализацию TRIPP. Я официально заявляю, что Армения не имеет ни намерения, ни причин откладывать проект TRIPP, поскольку он полностью соответствует краткосрочным, среднесрочным и долгосрочным целям Армении», — сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что реализация проекта никак не может поставить под сомнение территориальную целостность и суверенитет Армении.
Пашинян также отметил, что Армения заинтересована в использовании железнодорожной линии Грузия — Азербайджан для экспорта. Он выразил надежду, что в будущем Азербайджан также может стать направлением для армянского экспорта, отметив, что Армения уже импортировала нефтепродукты из Азербайджана.
8 августа в Вашингтоне премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместную декларацию из семи пунктов. Документ предусматривает создание стратегической транзитной дороги через южную часть Армении — Сюникскую область — под названием «Путь Трампа для международного мира и процветания» (TRIPP), которая обеспечит Азербайджану торговый доступ к Нахичевани.
Кроме того, министры иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и Азербайджана Джейхун Байрамов в присутствии лидеров Армении, Азербайджана и США парафировали соглашение «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой».
Ранее Пашинян также заявил, что Армения не передавала США землю в аренду на 99 лет, а лишь предоставила право на строительство.