Կառավարությունն առաջիկայում ևս 4.6 մլրդ դրամի պարգևավճարներ կբաժանի պետական մարմիններին։ Համապատասխան որոշման նախագիծը հաստատվել է գործադիրի նիստում, հայտնում է «Ազատությունը»:
Հատկացվող գումարը վերաբերում է 2025 թվականի երկրորդ կիսամյակին։ Պաշտոնական ձևակերպմամբ որոշումը կոչվում է «Պետական կառավարման համակարգի առանձին մարմինների կատարողականի գնահատման և դրա հիման վրա խրախուսում»։
Կառավարության նիստի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը միլիարդավոր դրամների պարգևավճարների բաշխումը բնութագրել է որպես պետության հարատևության օրակարգում տեղավորվող որոշում։
«Այս համակարգը արդյունքներ է բերում ՀՀ քաղաքացիներին», – նշել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ այն նաև հակակոռուպցիոն քաղաքականության բաղկացուցիչ մաս է։
«Ուզում եմ հիշեցնել, որ 2018 թ թավշյա հեղափոխությունից հետո մենք կոռուպցիայի ընկալման համաթվերում շատ մեծ աճ արձանագրեցինք, բայց մի X պահի և այսօր էլ որոշակի լճացում կա և ես կարծում եմ, որ մենք պետք է մեր երկրում հակակոռուպցիոն ստանդարտները ավելի խստացնենք, ավելի բարձր ստանդարտներ սահմանենք»,-ասել է Փաշինյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա պնդել է, որ այդ որոշումը այդ տրամաբանության մեջ է և իրենց պետք է իր աշխատանքի վրա գերկենտրոնացած պաշտոնյա։
Փաշինյանը պետական համակարգի լրացուցիչ վարձատրությունը վերջում բերել հանգեցրել է խաղաղության հաստատմանը։
Վերջին խոշոր չափի պարգևավճարները պետական մարմիններում բաշխվել էին երեք ամիս առաջ․ այդ ժամանակ Ազգային ժողովի պատգամավորները ստացել էին մոտ 3 միլիոն դրամի պարգևավճար։

12 Март 2026 - 14:59 AMT
Кабинет министров распределит еще 4,6 млрд драмов в виде премий между государственными органами. Соответствующее решение было принято на заседании правительства, сообщает «Азатутюн».
Выделяемые средства относятся ко второму полугодию 2025 года. Официально решение называется «Оценка эффективности отдельных органов системы государственного управления и поощрение на ее основе».
Во время заседания премьер-министр Никол Пашинян заявил, что распределение миллиардных премий является решением, соответствующим повестке обеспечения устойчивости государства.
«Эта система приносит результаты гражданам Армении», — отметил Пашинян, добавив, что она также является частью антикоррупционной политики.
«Хочу напомнить, что после бархатной революции 2018 года мы зафиксировали значительный рост показателей восприятия коррупции. Но в определенный момент — и сегодня — наблюдается некоторое застойное состояние, и я считаю, что мы должны ужесточить антикоррупционные стандарты и установить более высокие требования», — заявил Пашинян, сообщает «Panorama.am».
По его словам, данное решение соответствует этой логике, поскольку государству необходимы чиновники, максимально сосредоточенные на своей работе.
Пашинян также связал дополнительное вознаграждение в государственном секторе с более широкой задачей обеспечения мира.
Последний раз крупные премии в государственных органах распределялись три месяца назад: тогда депутаты Национального собрания получили около 3 млн драмов премии каждый.