12 Մարտ 2026 - 13:19 AMT
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը կարող է բարելավել տարածաշրջանի տնտեսական զարգացումը և նպաստել կայունության ու անվտանգության ամրապնդմանը։ Այդ մասին Եվրոպական խորհրդի նախկին նախագահ Շառլ Միշելն ասել է Բաքվում:
Նա նշել է, որ խաղաղության համաձայնագրի մասին որոշումը չափազանց համարձակ քայլ էր, գրում է APA-ն:
«Ես վճռականորեն աջակցում եմ այս խաղաղության համաձայնագրի ամրապնդմանն ուղղված բոլոր ջանքերին, որովհետև կարծում եմ, որ այս համաձայնագիրը շատ ամուր հիմք կստեղծի տարածաշրջանում կապերի զարգացման համար և կբարելավի տնտեսական զարգացումը։
Միևնույն ժամանակ, շնորհիվ ավելի մեծ կայունության և անվտանգության, այն կբարելավի մարդկանց բարեկեցությունը և կստեղծի հնարավորություններ տարբեր նախագծերի իրականացման համար»,- ասել է Միշելը։
Շառլ Միշելը «Զայեդ» մրցանակի հանձնաժողովի անդամներից էր, որը շնորհվել է ՀՀ վարաչապետին և Ադրբեջանի նախագահին խաղաղության հաստատման համար։
Մարուքյանն, անդրադառնալով այդ փաստին, գրել էր․ «Եթե Շարլ Միշելի տեսլականը էթնիկ զտված և հայաթափված Արցախն էր, ապա անհրաժեշտ էր հենց սկզբից դրա մասին անկեղծ հայտարարել ու դրա դիմաց մրցանակ առաջարկել։ Իմ հիշողություններում Շառլ Միշելը տպավորվել է հատկապես նրանով, որ 2023 թվականի օգոստոսի 31-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած հանդիպումից ընդամենը 12 օր անց Հայաստանը ենթարկվեց ադրբեջանական մասշտաբային հարձակման․ ՀՀ ինքնիշխան տարածքները օկուպացվեցին և մնում են այդպես մինչև այսօր, հայ կին զինծառայողը անդամահատվեց, հայ անզեն ռազմագերիները գնդակահարվեցին դիրքում, և չեղավ ոչ մի միջազգային հայց, ոչ մի հետաքննություն, ոչ մի դատապարտում՝ զրո հետևանք։

12 Март 2026 - 15:05 AMT
Мир между Арменией и Азербайджаном может способствовать экономическому развитию региона и укреплению стабильности и безопасности, заявил в Баку бывший председатель Европейского совета Шарль Мишель.
Он отметил, что решение о мирном соглашении стало очень смелым шагом, пишет «APA».
«Я решительно поддерживаю все усилия, направленные на укрепление этого мирного соглашения, потому что считаю, что оно создаст очень прочную основу для развития связей в регионе и улучшит экономическое развитие.
В то же время благодаря большей стабильности и безопасности оно улучшит благосостояние людей и создаст возможности для реализации различных проектов», — сказал Мишель.
Шарль Мишель входил в состав жюри премии «Заид», которая была вручена премьер-министру Армении и президенту Азербайджана за усилия по установлению мира.
Комментируя этот факт, бывший посол Армении по особым поручениям Эдмон Марукян написал: «Если видение Шарля Мишеля заключалось в этнически очищенном и лишенном армян Арцахе, то об этом следовало честно заявить с самого начала и предложить за это премию. В моей памяти Шарль Мишель особенно запомнился тем, что всего через 12 дней после встречи в Брюсселе 31 августа 2023 года Армения подверглась масштабному нападению Азербайджана: суверенные территории Армении были оккупированы и остаются таковыми до сих пор, армянская женщина-военнослужащая была изувечена, безоружные армянские военнопленные были расстреляны на позиции, и не последовало ни одного международного иска, ни расследования, ни осуждения — ноль последствий.»