12 Մարտ 2026 - 13:39 AMT
Երևանի 2026 թվականի բյուջեում իրականացվել են մի շարք փոփոխություններ։ Համապատասխան որոշումը ընդունվել է Երևանի ավագանու մարտի 12-ի նիստում։
Հաշվի առնելով համահարթեցման սկզբունքով տրամադրվող դոտացիայի և քաղաքացիական կացության ակտերի մասով պետական տուրքի նվազեցումները, մնացորդային գումարը կազմել է 8 մլրդ 201 մլն դրամ, որը նախատեսվել է ուղղել Երևան քաղաքում տարբեր ծրագրերի իրականացմանը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Քաղաքապետարանի աշխատակազմի ֆինանսական վարչության պետ Քրիստինե Ավետիսյանը նշել է. «Բյուջեի եկամտային մասում, հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքը, նախատեսվում է պետական բյուջեից ֆինանսական համահարթեցման սկզբունքով տրամադրվող դոտացիան նվազեցնել 154 մլն դրամով, սուբվենցիաներն ավելացնել 160 մլն դրամով և այն ուղղել այլընտրանքային աշխատանքային ծառայությունների դրամական փոխհատուցմանը։ Իսկ պետության կողմից Երևանի քաղաքապետին պատվիրակված լիազորությունների կատարման բյուջեն նվազեցնել 76 մլն դրամով, որը հիմնականում պայմանավորված է վարկա-դրամաշնորհային ծրագրերի մասով, արտարժույթի փոփոխություններով, որոնք արդեն ըստ ծրագրային նպատակայնության կարտացոլվեն Երևան քաղաքի բյուջեի ծախսային մասում։
Հաշվի առնելով օրենսդրական փոփոխությունները՝ համաձայն որի Քաղաքացիական ակտերի գրանցման և դրան վերաբերող այլ գործառություններից գանձվող պետական տուրքերն այսուհետև փոխանցվելու են Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջե, առաջարկվում է համապատասխան եկամտատեսակը նվազեցնել 120 մլն դրամով»:
Նշվել է նաև, որ Երևան քաղաքի 2026 թվականի բյուջեով համայնքի բյուջեի միջոցների տարեսկզբի ազատ մնացորդը փաստացի կազմել է 16 մլրդ 370 մլն դրամ, որից 4 մլրդ 528 մլն դրամ արդեն բաշխվել է Երևան համայնքի 2026 թվականի հաստատված բյուջեով։
Երևան քաղաքի 2025 թվականի բյուջեի փաստացի կատարման վերջնական արդյունքներն հաշվի առնելով՝ որոշման նախագծով նախատեսվել է տարեսկզբի ազատ մնացորդը ճշգրտել 11 մլրդ 841 մլն դրամով։ Այդ գումարից 76 մլն դրամը նախատեսվել է ուղղել նախորդ բյուջետային տարում վարչական մասից ֆինանսավորման ենթակա, սակայն չֆինանսավորված ծախսերի գծով առկա պարտավորությունների կատարմանը։ Այդ պարտավորությունների կատարումից հետո ձևավորված մնացորդից 3 մլրդ 280 մլն դրամը նախատեսվել է օգտագործել նախորդ տարիներին մեկնարկած աշխատանքների ֆինանսավորման համար։ Մնացորդային գումարը կազմել է 8 մլրդ 201 մլն դրամ, որը նախատեսվել է ուղղել Երևան քաղաքում տարբեր ծրագրերի իրականացման:

12 Март 2026 - 15:10 AMT
В бюджет Еревана на 2026 год были внесены изменения. Соответствующее решение принято на заседании Совета старейшин Еревана 12 марта.
С учетом сокращения дотаций, предоставляемых по принципу финансового выравнивания, а также уменьшения государственных пошлин, связанных с актами гражданского состояния, остаток средств составил 8 млрд 201 млн драмов, которые будут направлены на реализацию различных программ в городе Ереване, сообщает «Арменпресс».
Начальник финансового управления аппарата мэрии Кристине Аветисян отметила, что доходная часть бюджета корректируется на основе закона о государственном бюджете Армении на 2026 год.
«В доходной части бюджета предлагается сократить дотацию из государственного бюджета по принципу финансового выравнивания на 154 млн драмов, увеличить субвенции на 160 млн драмов и направить эти средства на денежную компенсацию альтернативной трудовой службы. Также предлагается сократить бюджет, предусмотренный на выполнение полномочий, делегированных государством мэру Еревана, на 76 млн драмов, что в основном связано с изменениями валютных курсов в рамках кредитно-грантовых программ, которые затем будут отражены в расходной части бюджета города в соответствии с целевым назначением программ», — сказала Аветисян.
Она добавила, что в связи с законодательными изменениями государственные пошлины за регистрацию актов гражданского состояния и связанные функции теперь будут перечисляться в государственный бюджет Армении, поэтому соответствующую статью доходов предлагается сократить на 120 млн драмов.
Также было отмечено, что по состоянию на начало года свободный остаток бюджета общины Еревана на 2026 год фактически составил 16 млрд 370 млн драмов, из которых 4 млрд 528 млн драмов уже распределены в утвержденном бюджете.
С учетом окончательных результатов исполнения бюджета 2025 года проект решения предусматривает корректировку начального остатка на 11 млрд 841 млн драмов.
Из этой суммы 76 млн драмов направят на выполнение обязательств по административным расходам, которые подлежали финансированию в предыдущем бюджетном году, но не были профинансированы. После выполнения этих обязательств 3 млрд 280 млн драмов планируется использовать для финансирования работ, начатых в предыдущие годы.