12 Մարտ 2026 - 14:35 AMT
ՀՀ-ն մերժել է ՌԴ օգնությունն արցախցիներին՝ «նախընտրական շրջանում նվիրատվությունների սահմանափակման պատճառով»
Պաշտոնական Երևանը հրաժարվել է Ռուսաստանի կողմից առաջարկված հումանիտար օգնությունից, որը նախատեսված էր Արցախից բռնի տեղահանվածների համար։ Այս մասին հայտնել է Երևանում գտնվող դիվանագիտական աղբյուրը, գրել է ՌԻԱ Նովոստին։
Տեղեկությունը հայաստատել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նա մեջբերել է նա Երևանի պատասխանը․ «Հայկական իրավական նորմերը սահմանափակում են նվիրատվությունների և բարեգործական օգնության տրամադրումը նախընտրական շրջանում»: Զախարովան հավելել է, որ ռուսական կողմը փորձել է պարզել, թե ինչ է դա նշանակում, սակայն հստակ պարզաբանում չի ստացել։
Նա նշել է, որ Հայաստանը հրաժարվել է «Ռուսական մարդասիրական առաքելություն», «Եվրասիա» կազմակերպությունների և Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի միջոցով ղարաբաղցիներին տրամադրվող աջակցությունից, որը սկսվել էր 2025 թվականի հունիս–հուլիսին՝ հայկական հասարակական կազմակերպությունների դիմումի հիման վրա։
«Այս ընթացքում օգնություն է ցուցաբերվել հանրապետության գրեթե բոլոր խոշոր քաղաքներում և հեռավոր ու դժվարամատչելի համայնքներում ու գյուղերում գտնվող գրեթե 7 հազար ընտանիքի», – նշել է Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը երբեք չի թողել այդ տարածաշրջանի մարդկանց առանց աջակցության և անտարբեր չի մնացել Հայաստանում գտնվող ղարաբաղցիների ճակատագրի նկատմամբ։ Զախարովան նաև հիշեցրել է, որ Մոսկվան առաջիններից էր, որը մարդասիրական օգնություն էր ուղարկել Հայաստան, թեև արդեն այն ժամանակ Երևանում այդ աջակցությունը այնքան էլ դրական չէր ընդունվել։
Նրա խոսքով՝ այդ ընթացքում մատակարարվել է մոտ 140 տոննա բեռ՝ սննդամթերք, առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ և մասնագիտացված մանկական հավաքածուներ։ Նա ընդգծել է, որ հիմնական կարիքների ապահովումը հնարավորություն էր տալիս մարդկանց և Հայաստանի իշխանություններին ավելի շատ կենտրոնանալ հրատապ խնդիրների վրա՝ բնակարան, զբաղվածություն և սոցիալական վերաինտեգրում։
Բացի այդ, որոշ ապրանքներ գնվել են հենց Հայաստանում, ինչը, ըստ Զախարովայի, լրացուցիչ խթան է դարձել տեղական արտադրության և փոքր բիզնեսի համար։
«Երևանի հրաժարվելը հասկանալի կլիներ, եթե օգնության կարիք չլիներ։ Այդ դեպքում ակնհայտ է, որ ռուսական կողմն էլ չէր առաջարկի», – նշել է նա։
Միևնույն ժամանակ Զախարովան ասել է, որ քաղաքացիների դիմումների թիվը աճել է, իսկ այն հիմնավորումը, որի համաձայն մերժվել է օգնության հաջորդ խմբաքանակի մատակարարումը, ավելի շատ հարցեր է առաջացնում, քան պատասխաններ։
Նրա գնահատմամբ՝ քաղաքական ենթատեքստ չունեցող մարդասիրական օգնությունից հրաժարվելը պայմանավորված է Հայաստանի իշխանությունների նախընտրական ցանկությամբ՝ ջնջել Ռուսաստանի մասին ցանկացած հիշատակում։
ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տվյալներով՝ 2023 թվականի սեպտեմբերից հետո Արցախից բռնի տեղահանվել է 115,365 մարդ։

12 Март 2026 - 15:23 AMT
Официальный Ереван отказался от гуманитарной помощи, предложенной Россией для вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, сообщил дипломатический источник в Ереване, пишет «РИА Новости».
Информацию подтвердила официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова, сообщает «Sputnik Армения».
Она привела ответ Еревана: «Армянские правовые нормы ограничивают предоставление пожертвований и благотворительной помощи в предвыборный период». По словам Захаровой, российская сторона пыталась уточнить, что именно это означает, однако четкого разъяснения не получила.
По ее словам, Армения отказалась от помощи, предоставляемой через организации «Русская гуманитарная миссия», «Евразия» и Россотрудничество. Поддержка начала оказываться в июне–июле 2025 года по обращению армянских общественных организаций.
«За это время помощь была оказана почти 7 тысячам семей практически во всех крупных городах республики, а также в удаленных и труднодоступных общинах и селах», — отметила Захарова.
Она подчеркнула, что Россия никогда не оставляла людей этого региона без поддержки и не была равнодушна к судьбе карабахцев, находящихся в Армении. Захарова напомнила, что Москва была одной из первых стран, отправивших гуманитарную помощь в Армению, хотя тогда она была воспринята в Ереване не столь позитивно.
По ее словам, было поставлено около 140 тонн гуманитарного груза, включая продукты питания, предметы первой необходимости и специализированные детские наборы. Это позволило удовлетворить базовые потребности и дало возможность сосредоточиться на более срочных задачах — жилье, занятость и социальная реинтеграция.
Кроме того, часть товаров закупалась непосредственно в Армении, что, по словам Захаровой, стало дополнительным стимулом для местного производства и малого бизнеса.
«Отказ Еревана был бы понятен, если бы в помощи не было необходимости. В таком случае очевидно, что российская сторона не стала бы ее предлагать», — сказала она.
При этом Захарова отметила, что число обращений граждан растет, а объяснение, на основании которого было отклонено поступление следующей партии помощи, вызывает больше вопросов, чем ответов.
По ее мнению, отказ от гуманитарной помощи, не имеющей политического подтекста, связан с предвыборным стремлением властей Армении стереть любое упоминание о России.
По данным Службы миграции и гражданства МВД Армении, после сентября 2023 года из Нагорного Карабаха были вынужденно переселены 115 365 человек.