Անհատական բնակելի տների կառուցման ընթացակարգը պարզեցրել է։ Նոր կարգավորմամբ քաղաքացիները թվային հարթակի միջոցով կկարողանան ավելի կարճ ժամկետում ստանալ տուն կառուցելու համար պահանջվող թույլատվական փաստաթղթերը, հայտնում է Քաղաքաշինության կոմիտեն:
«Այդ նպատակով մինչև 2026թ. հունիսի 1-ը հարթակում կկատարվեն անհրաժեշտ ծրագրային կարգավորումները, որից հետո միայն կգործի պարզեցված ընթացակարգը։
Պարզեցված ընթացակարգը վերաբերում է 300 քմ մակերեսը չգերազանցող` մինչև 2 վերգետնյա և 1 ստորգետնյա հարկ ունեցող բնակելի տան և 50 քմ չգերազանցող օժանդակ շինության կառուցմանը։ Կարևոր պայմանն այն է, որ տունը պետք է կառուցվի ոչ ձեռնարկատիրական նպատակով և քաղաքացուն պատկանող հողամասի սահմաններում, որը համապատասխանում է բնակելի կառուցապատման նպատակային և գործառնական նշանակությանը։
Թվային հարթակում նախագծման թույլտվությունը կամ ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքը (ՃՀԱ), շինարարության թույլտվությունը և ավարտական ակտը (շահագործման թույլտվություն) ձևավորվելու են ինքնաշխատ եղանակով, եթե համայնքի ղեկավարը չհաստատի բոլոր հայտերը սահմանված ժամկետներում։ Ընդ որում՝ նշված քաղաքաշինական փաստաթղթերը թվային հարթակում տրամադրելու առավել սեղմ ժամկետներ են նախատեսվել։
Նախագծային պահանջները հայտնի են լինելու նախապես. նախագծման թույլտվություն (ՃՀԱ) ստանալու համար լրացված հայտը հասանելի է լինելու համայնքի պաշտոնական կայքում՝ շնորհիվ բոլոր բնակավայրերի համար արդեն մշակված, գլխավոր հատակագծեր և գոտևորման նախագծեր ներառող քաղաքաշինական ծրագրային փաստաթղթերի, որոնցում կան յուրաքանչյուր տարածքում կառուցապատմանը ներկայացվող բոլոր պահանջները։
Համայնքի ղեկավարը ՃՀԱ տրամադրելուն զուգահեռ դիմելու է մատակարար կազմակերպություններին՝ գազի, ջրի, էլեկտրականության միացման տեխնիկական պայմաններն ստանալու համար։
Նոր նախագիծ մշակելու փոխարեն քաղաքացիները կարող են օգտվել Քաղաքաշինության կոմիտեի նախաձեռնությամբ մշակված և կայքի «Ուղեցույցներ» բաժնում հրապարակված բազմակի օգտագործման օրինակելի նախագծերից, որոնք արդեն անցել են փորձաքննություն։ Անհրաժեշտ կլինի միայն տվյալ ռելիեֆին համապատասխան տեղակապում իրականացնել:

13 Март 2026 - 08:37 AMT
В Армении упрощена процедура строительства индивидуальных жилых домов. Согласно новому регулированию, граждане смогут быстрее получать необходимые разрешительные документы через цифровую платформу, сообщает Комитет по градостроительству.
Отмечается, что необходимые программные настройки на платформе будут выполнены до 1 июня 2026 года, после чего упрощенная процедура начнет действовать в полном объеме.
Упрощенный порядок распространяется на строительство жилого дома площадью до 300 кв. метров, имеющего не более двух надземных и одного подземного этажа, а также вспомогательного строения площадью до 50 кв. метров.
Важным условием является то, что дом должен строиться не в предпринимательских целях и в пределах земельного участка, принадлежащего гражданину и предназначенного для жилой застройки.
На цифровой платформе разрешение на проектирование или архитектурно-планировочное задание, разрешение на строительство, а также акт завершения строительства (разрешение на эксплуатацию) будут формироваться автоматически, если руководитель общины не утвердит все заявки в установленные сроки.
При этом для предоставления указанных градостроительных документов через цифровую платформу предусмотрены более сжатые сроки.
Требования к проектированию будут известны заранее. Заявка на получение архитектурно-планировочного задания будет доступна на официальном сайте общины, благодаря уже разработанным для всех населенных пунктов градостроительным программным документам, включающим генеральные планы и проекты зонирования, где указаны все требования к застройке каждой территории.
Параллельно с выдачей архитектурно-планировочного задания руководитель общины будет обращаться к ресурсоснабжающим организациям для получения технических условий подключения к газу, воде и электроэнергии.
Кроме того, граждане смогут воспользоваться типовыми проектами домов, разработанными по инициативе Комитета по градостроительству и опубликованными в разделе «Руководства» на сайте. Эти проекты уже прошли экспертизу.