Վերջին շրջանում զգալիորեն աճել են հեռախոսազանգերի միջոցով իրականացվող զեղծարարության դեպքերը։ Այս մասին պարզ է դարձել ինչպես ԿԲ-ի ստացած տեղեկություններից, այնպես էլ քաղաքացիների կողմից ներկայացված բազմաթիվ ահազանգերի ուսումնասիրությունից, հայտնում է Կենտրոնական բանկը:
«Զեղծարարները հաճախ ներկայանում են որպես հեռահաղորդակցության ոլորտի աշխատակիցներ և կապ են հաստատում քաղաքացիների հետ (հիմնականում WhatsApp հավելվածի միջոցով)՝ առաջարկելով կատարել որոշակի գործողություններ հեռախոսի կարգավորումներում՝ ինտերնետ կապը բարելավելու կամ 5G կապը ակտիվացնելու համար։
Շատ դեպքերում զեղծարարները հաղորդակցվում են ռուսերենով և վստահություն ներշնչելու համար ներկայանում են որպես տեխնիկական մասնագետներ՝ խնդրելով.
-միացնել էկրանի համօգտագործումը (screen sharing)
-ներբեռնել կամ տեղադրել իրենց կողմից ուղարկված ֆայլը կամ հավելվածը
Ուշադրություն. Եթե քաղաքացին կատարում է զեղծարարի նշած գործողությունները, ապա զեղծարարը կարող է հեռակա կերպով վերահսկել հեռախոսը և ստանալ հասանելիություն բանկային հավելվածներին, անձնական տվյալներին և հաշվեհամարներին, ինչը կարող է հանգեցնել ֆինանսական միջոցների կորստի։
ՀՀ կենտրոնական բանկը կրկին զգուշացնում է քաղաքացիներին.
-Ոչ մի հեռահաղորդակցման օպերատոր կամ բանկ երբեք չի պահանջում հեռախոսում տեղադրել ֆայլեր կամ միացնել screen sharing։
-Մի՛ տեղադրեք որևէ հավելված կամ ֆայլ՝ օգտվելով անհայտ անձանց ուղարկած հղումներից։
-Մի՛ կիսվեք ձեր հեռախոսի էկրանով, գաղտնաբառերով կամ հաստատման կոդերով։
Կոչ ենք անում քաղաքացիներին լինել առավել զգոն և զգուշավոր, քանի որ նման խարդախ սխեմաների հիմնական նպատակը քաղաքացիների անձնական տվյալներն ու ֆինանսական միջոցները հափշտակելն է»,- ասվում է ԿԲ հաղորդագրության մեջ։

13 Март 2026 - 11:07 AMT
Центральный банк Армении сообщил о значительном росте случаев мошенничества, совершаемого посредством телефонных звонков. Об этом свидетельствуют данные, полученные регулятором, а также многочисленные обращения граждан.
По информации банка, злоумышленники часто представляются сотрудниками телекоммуникационных компаний и связываются с гражданами — в основном через приложение WhatsApp — предлагая выполнить определенные действия в настройках телефона, якобы для улучшения интернет-соединения или активации 5G.
Во многих случаях мошенники общаются на русском языке и для внушения доверия представляются техническими специалистами, прося:
• включить совместный доступ к экрану (screen sharing)
• скачать или установить отправленный ими файл или приложение
Центробанк предупреждает, что если гражданин выполнит эти действия, мошенник сможет удаленно управлять телефоном и получить доступ к банковским приложениям, личным данным и счетам, что может привести к потере денежных средств.
ЦБ Армении вновь призывает граждан соблюдать меры предосторожности:
• Ни один оператор связи или банк никогда не требует устанавливать файлы или включать screen sharing.
• Не устанавливайте приложения или файлы по ссылкам, полученным от неизвестных лиц.
• Не делитесь экраном телефона, паролями или кодами подтверждения.
Регулятор призывает граждан быть особенно внимательными и осторожными, поскольку цель подобных схем — получение доступа к личным данным и финансовым средствам граждан.