Իրանում ծավալվող ճգնաժամը կարող է լուրջ հետևանքներ ունենալ ինչպես Հարավային Կովկասի, այնպես էլ անմիջապես Հայաստանի համար, հայտարարել է գերմանացի քաղաքագետ և հասարակական գործիչ, Գերմանիայի Բունդեսթագի նախկին պատգամավոր Վալդեմար Հերդտը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նրա գնահատմամբ՝ ռազմական գործողությունների անմիջապես Հարավային Կովկաս տեղափոխվելու համար առայժմ նախադրյալներ չեն ձևավորվել, բացառությամբ վերջին միջադեպի, երբ Ադրբեջանի տարածք հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր են մտել։
Քաղաքագետը սակայն նշել է, որ տարածաշրջանի համար ամենամեծ վտանգը կարող է լինել փախստականների հնարավոր ալիքը, որը կարող է «ծածկել» ամբողջ տարածաշրջանը։ Նրա խոսքով՝ մարդիկ փախչելու են պատերազմից, իսկ Իրանի ավելի քան 90 միլիոն բնակչությունը այնպիսի գործոն է, որը հնարավոր չէ անտեսել։ Եթե իրավիճակը դուրս գա վերահսկողությունից և երկրում քաոս տիրի, ինչպես ժամանակին Լիբիայում, Իրաքում, Աֆղանստանում կամ Սիրիայում, ապա փախստականների մեծ հոսքը գրեթե անխուսափելի կլինի։
«Ես այստեղ՝ Եվրոպայում, տեսնում եմ մտավախություններ, թե գալիս է հերթական ալիքը, ինչպես 2015 թվականին էր: Թեև կարծում եմ, որ այդ դեպքերից եվրոպացիները գոնե ինչ-որ փոքր դաս քաղել են: Չէ՞ որ նրանք մինչ օրս չեն կարողանում գլուխ հանել անվերահսկելի անօրինական ներգաղթի հետևանքներից: Ուստի Իրանին սահմանակից երկրները պետք է պատրաստվեն հնարավոր տարերային արտահոսքին»,-ասում է փորձագետը։
Նրա կարծիքով՝ եթե այդ գործընթացը ճիշտ կազմակերպվի և վերահսկվի, ապա հնարավոր է որոշակի օգուտներ ևս ստանալ։
«Իրանում վերջին շրջանում քրիստոնեական զարթոնք էր նկատվում, վերջին մի քանի տարվա ընթացքում այդ երկրի քրիստոնյա բնակչությունը կրկնապատկվել էր: Այս մարդիկ կարող են արժանապատիվ կերպով ընդունվել Հայաստանում և որոշակի պայմանների դեպքում երկրի տնտեսության լավ շարժիչ ուժ դառնալ»,-նշել է Հերդտը։
Քաղաքագետի խոսքով՝ Իրանում արդեն մոտ 3․2 միլիոն մարդ լքել է խոշոր քաղաքները և շարժվել դեպի երկրի հյուսիսային շրջաններ։ Նա նաև նշել է, որ ստեղծված անկայուն իրավիճակը կարող է որոշ երկրների համար գայթակղություն դառնալ։
«Հիմա Ադրբեջանի մոտ կարող է ամենաթողության իրավիճակից օգտվելու շատ լուրջ գայթակղություն առաջանալ: Գիտենք չէ՞, որ շուրջ տասնվեց միլիոն ադրբեջանցի է ապրում Իրանի տարածքում: Եվ Բաքվի մոտ կարող են նաև տարածքային հավակնություններ առաջանալ: ԱԹՍ-ներով վերջին սադրանքը կարող է դուռ բացել գործողությունների համար, որոնց համար նախկինում պահանջվում էր առնվազն ՄԱԿ-ի կամ Անվտանգության խորհրդի թույլտվությունը»,-ընդգծում է քաղաքագետը։
Վերջում նա նշել է, որ Հարավային Կովկասի երկրները կնախընտրեին, որպեսզի իրանական դիմակայությունը չտարածվի տարածաշրջանի վրա։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանը Իրանի հետ զգալի առևտրաշրջանառություն է ունեցել, ինչը կարևոր դեր է ունեցել երկրի տնտեսության համար, սակայն ստեղծված իրավիճակը կարող է այդ իրականությունը փոխել։ Այնուամենայնիվ, ըստ նրա, ճիշտ քաղաքականության դեպքում հնարավոր կլինի խուսափել լուրջ ցնցումներից և նույնիսկ որոշակի դրական արդյունքներ ունենալ։

Кризис, разворачивающийся в Иране, может иметь серьезные последствия как для Южного Кавказа, так и непосредственно для Армении, заявил немецкий политолог и общественный деятель, бывший депутат Бундестага Вальдемар Хердт, сообщает «Sputnik Армения».
По его оценке, предпосылок для переноса военных действий непосредственно в Южный Кавказ пока нет, за исключением последнего инцидента, когда ударные беспилотники вошли в воздушное пространство Азербайджана.
Однако, по словам эксперта, наибольшую угрозу для региона может представлять возможная волна беженцев, которая способна «накрыть весь регион». Люди будут бежать от войны, а население Ирана, превышающее 90 миллионов человек, является фактором, который нельзя игнорировать. Если ситуация выйдет из-под контроля и в стране возникнет хаос — как это произошло в Ливии, Ираке, Афганистане или Сирии, — масштабный поток беженцев станет практически неизбежным.
«Здесь, в Европе, я вижу опасения, что приближается новая волна, как это было в 2015 году. Думаю, европейцы все-таки извлекли хотя бы небольшой урок из тех событий, ведь до сих пор не могут справиться с последствиями неконтролируемой нелегальной миграции. Поэтому страны, граничащие с Ираном, должны готовиться к возможному стихийному исходу людей», — отметил эксперт.
В то же время он считает, что если этот процесс правильно организовать и контролировать, можно получить и определенные выгоды.
«В последние годы в Иране наблюдалось христианское возрождение, и за несколько лет численность христианского населения страны удвоилась. Эти люди могут быть достойно приняты в Армении и при определенных условиях стать хорошим двигателем экономики страны», — сказал Хердт.
По его словам, уже около 3,2 миллиона человек покинули крупные города Ирана и направились в северные регионы страны.
Эксперт также отметил, что нестабильная ситуация может стать соблазном для некоторых государств.
«Сейчас у Азербайджана может возникнуть серьезное искушение воспользоваться ситуацией вседозволенности. Ведь на территории Ирана проживает около 16 миллионов азербайджанцев, и у Баку могут появиться территориальные притязания. Последняя провокация с беспилотниками может открыть дверь для действий, для которых ранее требовалось как минимум разрешение ООН или Совета Безопасности», — подчеркнул он.
В завершение политолог отметил, что страны Южного Кавказа предпочли бы, чтобы иранское противостояние не распространилось на регион. По его словам, Армения имела значительный торговый оборот с Ираном, что играло важную роль для экономики страны, однако нынешняя ситуация может изменить эту реальность. Тем не менее при правильной политике можно избежать серьезных потрясений и даже добиться некоторых положительных результатов.
28 февраля Израиль и США нанесли авиаудары по Ирану, в результате которых был убит верховный духовный лидер страны аятолла Али Хаменеи. Иран ответил ударами по Израилю и странам Персидского залива, где размещены американские военные базы.