16 Մարտ 2026 - 07:58 AMT
ԱՄՆ առևտրի քարտուղարի տեղակալ, Միացյալ Նահանգների և արտաքին առևտրային ծառայության՝ միջազգային առևտրի ադմինիստրացիայի (ITA) հարցերով գլխավոր տնօրեն Դեյվիդ Ֆոգելն անդրադարձել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի՝ Հայաստան կատարած այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, հայտնում է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը:
Ամերիկյան կառավարության պաշտոնական կայքում Ֆոգելն ընդգծել է, որ պատրաստ են համագործակցել արդյունաբերության ոլորտի գործընկերների հետ՝ առևտրի և ներդրումների խթանման նպատակով։
«…Հիմնվելով փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի՝ Հայաստան և Ադրբեջան կատարած վերջին այցի վրա՝ Առևտրի նախարարությունը կշարունակի համագործակցել արդյունաբերության և տարածաշրջանային գործընկերների հետ՝ աջակցելու փոխշահավետ առևտրի և ներդրումային հնարավորությունների զարգացմանն ամբողջ տարածաշրջանում»,-ասվում է հրապարակման մեջ:
Նույն հարթակում հրապարակվել է նաև ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Նարեկ Մկրտչյանի մեկնաբանությունը։
«2025 թվականի օգոստոսի 8-ին նախագահ Թրամփը միջնորդեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պատմական խաղաղության հաստատմանը՝ ներկայացնելով Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի ուղին (TRIPP)՝ որպես Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի մաս։ Այս կարևոր նախաձեռնությունը բացում է հաղորդակցության, առևտրի և փոխկապակցվածության նոր ուղիներ՝ նպաստելով կայունությանը, աճին և բարգավաճմանն ամբողջ Հարավային Կովկասում և դրանից դուրս՝ դեպի Կենտրոնական Ասիա և Եվրոպա։ Փոխնախագահ Վենսի՝ 2026 թվականի փետրվարին կատարած այցն առաջ մղեց TRIPP-ի իրականացման գործընթացը և պայմանավորվածությունները արհեստական բանականության, կիսահաղորդիչների, էներգետիկայի, պաշտպանության և կարողությունների զարգացման ոլորտներում՝ ներկայացնելով բազմամիլիարդ դոլարների նախագծեր արհեստական բանականության և միջուկային էներգետիկայի ոլորտներում։ Քանի որ Հայաստանն արագորեն ձևավորվում է որպես արհեստական բանականության տարածաշրջանային կենտրոն և ԱՄՆ-ի կարևոր գործընկեր, TRIPP-ը տարածաշրջանը դիրքավորում է տնտեսական բարգավաճման, նորարարության և աննախադեպ հնարավորությունների առաջնագծում»,-ասվում է հաղորդագրությունում։

Заместитель министра торговли США и генеральный директор Международной торговой администрации (ITA) Дэвид Фогел прокомментировал договоренности, достигнутые во время визита в Армению вице-президента США Джей Ди Вэнса, сообщает посольство Армении в США.
На официальном сайте американского правительства Фогел подчеркнул, что Соединенные Штаты готовы сотрудничать с партнерами из промышленного сектора для продвижения торговли и инвестиций.
«…Опираясь на недавний визит вице-президента Джей Ди Вэнса в Армению и Азербайджан, Министерство торговли продолжит взаимодействие с представителями промышленности и региональными партнерами для содействия развитию взаимовыгодных торговых и инвестиционных возможностей во всем регионе», — говорится в публикации.
На той же платформе был опубликован и комментарий посла Армении в США Нарека Мкртчяна.
«8 августа 2025 года президент Трамп выступил посредником в установлении исторического мира между Арменией и Азербайджаном, представив Маршрут международного мира и процветания Трампа (TRIPP) как часть проекта Армении «Перекресток мира». Эта важная инициатива открывает новые пути коммуникации, торговли и взаимосвязанности, способствуя стабильности, росту и процветанию во всем Южном Кавказе и за его пределами — в направлении Центральной Азии и Европы. Визит вице-президента Вэнса в феврале 2026 года продвинул реализацию TRIPP и договоренности в сферах искусственного интеллекта, полупроводников, энергетики, обороны и развития потенциала, представив многомиллиардные проекты в области искусственного интеллекта и ядерной энергетики. Поскольку Армения стремительно формируется как региональный центр искусственного интеллекта и важный партнер США, TRIPP позиционирует регион на передовой экономического процветания, инноваций и беспрецедентных возможностей», — говорится в сообщении.
Ранее после встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном вице-президент США Джей Ди Вэнс заявил, что Армения и США завершили переговоры по соглашению «1-2-3» в сфере гражданской ядерной энергетики, что открывает широкие возможности для реализации крупных проектов. По его словам, соглашение предусматривает первоначальный экспорт из США на сумму до 5 миллиардов долларов, а также около 4 миллиардов долларов поддержки в виде поставок топлива и обслуживания.