16 Մարտ 2026 - 08:06 AMT
«Վեոլիա Ջուրը» կտուգանվի Հրազդան գետն աղտոտելու համար: Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը վարչական վարույթ է հարուցել Shamshyan.comլրատվամիջոցում մարտի 14-ին հրապարակված տեսանյութի հիմքով, որտեղ նշվում էր, որ «Արգել ՀԷԿ»-ի հարակից տարածքով անցնող կոյուղատարից կեղտաջրերը թափվում են Հրազդան գետ։
ԲԸՏՄ-ից հայտնել են, որ պարզվել է, որ մարտի 12-ին Կոտայքի մարզի Նոր Հաճն համայնքի Արգել գյուղի 12-15-րդ փողոցների հատվածում կոյուղու խցանումը վերացնելու աշխատանքների ընթացքում «Վեոլիա Ջուր» ընկերության աշխատակիցները բացել են Հրազդան գետի վրայով անցնող կոյուղատարի ջրթող փականը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Դրա հետևանքով կոյուղաջրերը լցվել են Հրազդան գետ։ Վերանորոգման աշխատանքների ավարտից հետո՝ մարտի 14-ին, ժամը 18։00-ի սահմաններում փականը փակվել է, և կոյուղաջրերի արտահոսքը դեպի գետ դադարեցվել է։
Տեսչական մարմինը նշել է, որ նման գործողությունը, եթե իրականացվել է առանց լիազոր մարմնի տրամադրած ջրօգտագործման թույլտվության, ենթակա է վարչական պատասխանատվության։

16 Март 2026 - 08:22 AMT
Компания «Веолия Джур» будет оштрафована за загрязнение реки Раздан после сброса канализационных вод в реку, сообщили в Инспекционном органе по охране природы и недр.
Административное производство было начато на основании видеозаписи, опубликованной 14 марта на сайте Shamshyan.com , где сообщалось, что из канализационного трубопровода, проходящего возле ГЭС «Аргел», в реку Раздан сливаются сточные воды.
В инспекции сообщили, что установлено: 12 марта во время работ по устранению засора канализации на участке улиц 12–15 в селе Аргел общины Нор Ачин Котайкской области сотрудники компании «Веолия Джур» открыли водосбросной клапан канализационного трубопровода, проходящего над рекой Раздан, передает «Арменпресс».
В результате сточные воды попали в реку. После завершения ремонтных работ 14 марта около 18:00 клапан был закрыт, и сброс сточных вод в реку был прекращен.
В инспекционном органе отметили, что подобное действие, если оно было осуществлено без разрешения на водопользование, выданного уполномоченным органом, влечет административную ответственность.