16 Մարտ 2026 - 12:12 AMT
Մելքումյան․ Գազի և էլէներգիայի սակագները պետք է 10%-ով նվազեցնել, նվազագույն աշխատավարձը 120,000 դրամ սահմանել
Նոր տնտեսական և արդյունաբերական քաղաքականության իրականացման 10 առաջնահերթ քայլի իրականացմամբ կարելի է դուրս գալ ճգնաժամային իրավիճակից, հայտարարել է տնտեսագետ Միքայել Մելքումյանը: Այդ մասին նա խոսել է մարտի 14-ին «Առաջարկ Հայաստանին» նախագծի շրջանակում «Նոր պրոյեկտ․ Տնտեսական ալիք» նախաձեռնության կազմակերպած քննարկման ժամանակ, որն ացել է տնտեսագետների, բիզնեսի ներկայացուցիչների և այլ մասնագետների մասնակցությամբ:
Որպես այդպիսի քայլերից մեկը նշվել է գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագների իջեցումը 10%-ով, հայտնում է Aysor.am-ը:
Միքայել Մելքումյանի առաջարկած առաջնահերթ քայլերն են՝
1․ 10 մարզում ստեղծել հարկերից ազատված 10 արդյունաբերական գոտի։
2․ Անմիջապես գործարկել ներդրումների աջակցության «մեկ պատուհան» ծրագիրը։
3․ Առաջիկա երկու տարիների ընթացքում փուլային տարբերակով Հայաստանում սահմանված 75 հազար դրամ նվազագույն աշխատավարձը բարձրացնել առնվազն մինչև 120,000 դրամ՝ այն հասցնելով գործող մոտ 300 հազար դրամ միջին աշխատավարձի 40 տոկոսին։
4․ Թոշակներն ու աշխատավարձերը ինդեքսավորել գնաճից առաջանցիկ կերպով և նվազագույն թոշակը սահմանել նվազագույն կենսաապահովման զամբյուղից ոչ ցածր՝ 82 հազար դրամ։
5․ Փոքր և միջին բիզնեսի համար շրջանառության հարկի դրույքաչափը սահմանել 1 տոկոս։
6․ Գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագները նվազեցնել 10 տոկոսով։
7․ 2026 թվականի դրությամբ սահմանված գույքահարկի դրույքաչափը կրճատել առնվազն երկու անգամ։
8․ Մինչև 3 մլն դրամ վարկեր ունեցող քաղաքացիների համար հայտարարել վարկային համաներում՝ տույժերի և տուգանքների մասով։
9․ Մթերող կազմակերպությունների կողմից գյուղացիական տնտեսությունների բերքի մթերման և իրացման նախնական պայմանագրեր կնքել և պետական աջակցությամբ բոլոր մարզերում ձևավորել սառնարանային, պահեստային և տարայավորման տնտեսություններ։
10․ Հայաստանում բարձրագույն կրթությունը դարձնել անվճար։
Նախաձեռնությունից նշել են, որ առաջարկված քայլերը նպատակ ունեն խթանել տնտեսական ակտիվությունը և մեղմել երկրում ձևավորված սոցիալ-տնտեսական խնդիրները։

16 Март 2026 - 12:52 AMT
Реализация 10 приоритетных шагов новой экономической и промышленной политики позволит вывести Армению из кризисной ситуации, заявил экономист Микаел Мелкумян.
Об этом он говорил 14 марта в ходе обсуждения, организованного инициативой «Новый проект: Экономическая волна» в рамках проекта «Предложение Армении», в котором приняли участие экономисты, представители бизнеса и другие специалисты.
Одним из таких шагов названо снижение тарифов на газ и электроэнергию на 10%, сообщает «Aysor.am».
Приоритетные шаги, предложенные Микаелом Мелкумяном, таковы:
1. Создать в 10 марзах 10 освобожденных от налогов промышленных зон.
2. Немедленно запустить программу поддержки инвестиций по принципу «одного окна».
3. В течение ближайших двух лет поэтапно повысить установленную в Армении минимальную заработную плату с 75 тысяч драмов как минимум до 120 000 драмов, доведя ее до 40 процентов от действующей средней зарплаты в размере около 300 тысяч драмов.
4. Индексировать пенсии и заработные платы опережающими инфляцию темпами и установить минимальную пенсию не ниже минимальной потребительской корзины — 82 тысячи драмов.
5. Установить ставку налога с оборота для малого и среднего бизнеса на уровне 1 процента.
6. Снизить тарифы на газ и электроэнергию на 10 процентов.
7. Сократить как минимум вдвое ставку налога на имущество, установленную на 2026 год.
8. Объявить кредитную амнистию в части пеней и штрафов для граждан, имеющих кредиты до 3 млн драмов.
9. Заключать предварительные договоры на закупку и реализацию урожая крестьянских хозяйств со стороны заготовительных организаций и при государственной поддержке сформировать во всех марзах холодильные, складские и тароупаковочные хозяйства.
10. Сделать высшее образование в Армении бесплатным.
В инициативе отметили, что предложенные шаги направлены на стимулирование экономической активности и смягчение сложившихся в стране социально-экономических проблем.
Ранее лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян заявил, что примет участие в парламентских выборах 2026 года с инициативой «Предложение Армении».
«Это будет „предложение Армении“. Чтобы вывести страну из этого состояния, нет ни такого человека, ни такой партии. Нужно объединение вокруг идеи, вокруг программы. Это будет предложение Армении. Человек может не заниматься политикой, но при этом хотеть, чтобы наши дети, наши внуки вышли из этого обнищавшего, побежденного состояния», — сказал он.