Եվրամիությունը Հայաստան է ուղարկելու «հիբրիդային արագ արձագանքման խումբ»՝ երկրի առաջիկա ընտրություններից առաջ առաջացող սպառնալիքներին դիմակայելու հարցում աջակցություն ցուցաբերելու համար։ Այդ մասին հայտարարել է ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Բրյուսելում անցկացված ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում Կալասը նշել է, որ «տարածաշրջանում ժողովրդավարության կայունության աջակցությունը մնում է կարևորագույն առաջնահերթություն»։
«Մենք արտաքին միջամտության դեմ պայքարում Հայաստանին միայնակ չենք թողնի։ Ճնշման տակ գտնվող ժողովրդավարությունները կարող են հույսը դնել Եվրոպայի վրա», – վստահեցրել է դիվանագետը՝ հիշեցնելով, որ Երևանը օգնություն է խնդրել։
Նա նաև նշել է, որ ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման ընթացքում քննարկվել են «լայն շրջանակի հարցեր, այդ թվում՝ Վրաստանում ժողովրդավարական իրավիճակի հետագա վատթարացումը»։
Դեկտեմբերին Կալասը հայտարարել էր, որ Եվրամիությունը կօգնի Հայաստանին 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ երրորդ կողմերի միջամտության փորձերին և «հիբրիդային սպառնալիքներին» դիմակայելու հարցում։ Նա նշել էր, որ այդ նպատակով ԵՄ-ն նախատեսում է հատկացնել 15 միլիոն եվրո։

Европейский союз направит в Армению «гибридную группу быстрого реагирования» для оказания помощи в противодействии угрозам перед предстоящими выборами в стране. Об этом заявила верховный представитель ЕС Кайя Каллас, сообщает «Panorama.am ».
Отвечая на вопросы журналистов в Брюсселе после встречи министров иностранных дел стран ЕС, Каллас подчеркнула, что «поддержка устойчивости демократии в регионе остается крайне важной».
«Мы не оставим Армению одну в борьбе с внешним вмешательством. Демократии, находящиеся под давлением, могут рассчитывать на Европу», — заверила дипломат, напомнив, что Ереван обратился с просьбой о помощи.
Она также отметила, что на встрече министров иностранных дел ЕС обсуждался «широкий круг вопросов, включая дальнейшее ухудшение демократической ситуации в Грузии».
В декабре Каллас заявляла, что Европейский союз поможет Армении противостоять попыткам вмешательства третьих сторон в парламентские выборы 2026 года, а также другим «гибридным угрозам». По ее словам, ЕС планирует выделить на эти цели 15 миллионов евро.