Ապրիլի 1–ից ԱՊՊԱ համակարգում կբարձրանան հատուցման սահմանաչափերը։ Այս մասին ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոյի գործադիր տնօրեն Վաղինակ Եղիազարյանը։
Նրա խոսքով՝ որոշման հիմքում դրվել է ԱՊՊԱ համակարգի զարգացման ռազմավարությունը, որով նախատեսվել է իրականացնել հաճախորդակենտրոն քայլեր։ Նոր կարգավորմամբ գույքային վնասների դեպքում մեկ անձի համար նախատեսված 1,800,000 դրամի փոխարեն սահմանաչափը բարձրացվել է մինչև 2, 500,000 դրամ։ Առողջությանը և կյանքին պատճառված վնասների դեպքում 3,300,000 դրամի փոխարեն այն սահմանվել է 3,500,000 դրամ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Եղիազարյանը նշել է, որ ճանապարհատրանսպորտային պատահարների ժամանակ ծախսերը հաճախ գերազանցել են նախկին սահմանաչափերը, ինչի հետևանքով քաղաքացիների վրա լրացուցիչ ֆինանսական բեռ է առաջացել։ Նրա խոսքով՝ նոր սահմանաչափերը հնարավորություն կտան զգալիորեն ավելի մեծ չափով ծածկել պատճառված վնասները և նվազեցնել քաղաքացիների անձնական ծախսերը։
«Մեր հաշվարկները ցույց են տալիս, որ այժմ` երբ կա փոխհատուցման վերին սահմանաչափ, որոշ հատուցումներ, երբ այդ սահմանաչափից բարձր են, չեն կատարվում։ Ընդհանուր առմամբ մոտավորապես 94 % վնասների փոխհատուցում է կատարվում։ Օրինակ, եթե սահմանաչափը 1.8 մլն դրամ է, բայց վնասը կազմել է 2.5 մլն դրամ, քաղաքացին 700,000 դրամ պետք է ինքը վճարեր։ Այժմ այդ սահմանաչափի բարձրացումն ի նպաստ քաղաքացու կլինի, չնայած մենք չենք կարող ձգտել 100 % վնասների փոխհատուցման»,–ասել է նա։
Բյուրոյի գործադիր տնօրենի խոսքով՝ փոփոխություններով բարձրացվել են նաև մեկ պատահարի հետևանքով բոլոր տուժածներին վճարվող ընդհանուր գումարների սահմանաչափերը։ Գույքային վնասների դեպքում այն 18 մլն դրամից դարձել է 25 մլն դրամ, իսկ առողջությանը հասցված վնասների համար նախատեսված 33 մլն դրամի սահմանաչափը բարձրացվել է մինչև 35 մլն դրամ։

17 Март 2026 - 11:37 AMT
С 1 апреля в системе обязательного страхования автогражданской ответственности (ОСАГО) в Армении будут повышены лимиты компенсаций. Об этом на пресс-конференции сообщил исполнительный директор Бюро автостраховщиков Армении Вагинак Егиазарян.
По его словам, решение основано на стратегии развития системы ОСАГО, которая предусматривает внедрение более клиентоориентированных решений.
Согласно новым правилам, лимит компенсации за имущественный ущерб на одного пострадавшего увеличится с 1 800 000 драмов до 2 500 000 драмов.
В случае ущерба здоровью и жизни лимит повысится с 3 300 000 драмов до 3 500 000 драмов, сообщает «Sputnik Армения».
Егиазарян отметил, что при дорожно-транспортных происшествиях расходы нередко превышали прежние лимиты, из-за чего гражданам приходилось самостоятельно покрывать часть ущерба.
По его словам, новые лимиты позволят значительно увеличить объем покрываемых убытков и снизить личные расходы пострадавших.
«Наши расчеты показывают, что при наличии верхнего лимита компенсации выплаты сверх него не производятся. В целом компенсируется около 94% ущерба. Например, если лимит составлял 1,8 млн драмов, а ущерб достигал 2,5 млн драмов, гражданину приходилось самому платить 700 тысяч драмов. Теперь повышение лимита будет выгодно для граждан, хотя мы не можем стремиться к 100-процентному возмещению ущерба», — отметил он.
Исполнительный директор бюро добавил, что изменения также касаются общих лимитов выплат по одному ДТП для всех пострадавших.
Для имущественного ущерба предел увеличен с 18 млн до 25 млн драмов, а лимит по ущербу здоровью повышен с 33 млн до 35 млн драмов.