Մերձավոր արևելքում հակամարտության սրման դեպքում ՀՀ-ի վրա այն կարող է ունենալ 1.2-1.7 % գնաճի էֆեկտ, հայտնել է Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը:
Նրա խոսքով՝ նման ազդեցությունը կարող է պայմանավորվել մի քանի գործոններով՝ նավթի գների հնարավոր աճով, ներմուծման այլընտրանքային ճանապարհների օգտագործմամբ և Իրանից ներմուծվող պարենային ապրանքների փոխարինմամբ։ Նա նշել է, որ դրանք դեռևս ռիսկեր են, որոնք իրականանալու դեպքում միայն կարող են բերել նշված գնաճին, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Մերձավոր Արևելքում հակամարտությունը մեծացնում է ստաֆիլացիոն, տնտեսության դանդաղման ռիսկերը և ներուժային պոտենցիալում՝ գնաճի առումով»,- ասել է ԿԲ նախագահը:
Նա հավելել է, որ համաշխարհային տնտեսական ակտիվության նվազումը անխուսափելիորեն ազդեցություն է ունենալու նաև Հայաստանի վրա։
Անդրադառնալով հակամարտության հնարավոր հոգեբանական ազդեցությանը՝ Գալստյանը նշել է, որ որոշ մարդիկ, որոնք ցանկանում են այցելել Հայաստան, կարող են փոխել իրենց որոշումը՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները։
Նրա խոսքով՝ խոչընդոտներ կարող են առաջանալ նաև Հայաստանից արտահանման և ԱՄԷ-ի հաբի միջոցով իրականացվող լոգիստիկ փոխադրումների ոլորտում։
«Իրանի շուրջ զարգացումները, նկարագրում են սիրիական սցենարը, եթե այդպես լինի, ապա այն շատ վատ ազդեցություն կարող է ունենալ մեզ վրա, բայց այս պահին դրա մատերալիզացիան չկա»,- ասել է Գալստյանը:
Նա հավելել է, որ նման ռիսկեր ի հայտ գալու դեպքում համապատասխան միջոցներ կձեռնարկվեն դրանց հնարավոր բացասական հետևանքները մեղմելու համար։

Escalation of the conflict in the Middle East could cause inflation in Armenia to rise by 1.2–1.7%, said Martin Galstyan, governor of the Central Bank of Armenia.
According to him, the possible impact could be driven by several factors, including potential increases in oil prices, the need to use alternative import routes, and the replacement of food imports from Iran, Panorama.am reports.
Galstyan stressed that these remain risk scenarios, meaning the projected inflation would materialize only if those risks actually occur.
“The conflict in the Middle East increases the risks of stagflation and economic slowdown, as well as inflationary pressures in the economy,” the Central Bank chief said.
He added that a slowdown in global economic activity would inevitably affect Armenia as well.
Speaking about possible psychological effects of the conflict, Galstyan noted that some people who planned to visit Armenia might change their decision due to developments in the region.
He also said the situation could create obstacles for Armenia’s exports and for cargo transportation through logistics routes using the UAE hub.
“Iran-related developments resemble a Syrian scenario. If that were to materialize, it could have a very negative impact on us, but at this moment there is no such materialization,” Galstyan said.
He added that if such risks emerge, authorities will take appropriate measures to mitigate potential negative consequences.