Մերձավոր արևելքում հակամարտության սրման դեպքում ՀՀ-ի վրա այն կարող է ունենալ 1.2-1.7 % գնաճի էֆեկտ, հայտնել է Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը:
Նրա խոսքով՝ նման ազդեցությունը կարող է պայմանավորվել մի քանի գործոններով՝ նավթի գների հնարավոր աճով, ներմուծման այլընտրանքային ճանապարհների օգտագործմամբ և Իրանից ներմուծվող պարենային ապրանքների փոխարինմամբ։ Նա նշել է, որ դրանք դեռևս ռիսկեր են, որոնք իրականանալու դեպքում միայն կարող են բերել նշված գնաճին, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Մերձավոր Արևելքում հակամարտությունը մեծացնում է ստաֆիլացիոն, տնտեսության դանդաղման ռիսկերը և ներուժային պոտենցիալում՝ գնաճի առումով»,- ասել է ԿԲ նախագահը:
Նա հավելել է, որ համաշխարհային տնտեսական ակտիվության նվազումը անխուսափելիորեն ազդեցություն է ունենալու նաև Հայաստանի վրա։
Անդրադառնալով հակամարտության հնարավոր հոգեբանական ազդեցությանը՝ Գալստյանը նշել է, որ որոշ մարդիկ, որոնք ցանկանում են այցելել Հայաստան, կարող են փոխել իրենց որոշումը՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները։
Նրա խոսքով՝ խոչընդոտներ կարող են առաջանալ նաև Հայաստանից արտահանման և ԱՄԷ-ի հաբի միջոցով իրականացվող լոգիստիկ փոխադրումների ոլորտում։
«Իրանի շուրջ զարգացումները, նկարագրում են սիրիական սցենարը, եթե այդպես լինի, ապա այն շատ վատ ազդեցություն կարող է ունենալ մեզ վրա, բայց այս պահին դրա մատերալիզացիան չկա»,- ասել է Գալստյանը:
Նա հավելել է, որ նման ռիսկեր ի հայտ գալու դեպքում համապատասխան միջոցներ կձեռնարկվեն դրանց հնարավոր բացասական հետևանքները մեղմելու համար։

17 Март 2026 - 12:48 AMT
В случае обострения конфликта на Ближнем Востоке его влияние на Армению может привести к росту инфляции на 1,2–1,7%, заявил председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян.
По его словам, такой эффект может быть обусловлен возможным ростом цен на нефть, использованием альтернативных маршрутов для импорта, а также замещением продовольственных товаров, импортируемых из Ирана, сообщает «Panorama.am ».
Галстян подчеркнул, что пока речь идет лишь о потенциальных рисках, которые приведут к инфляции только в случае их реализации.
«Конфликт на Ближнем Востоке повышает риски стагфляции, замедления экономики, а также усиливает инфляционное давление», — отметил глава Центробанка.
Он добавил, что снижение мировой экономической активности неизбежно окажет влияние и на Армению.
Говоря о возможном психологическом эффекте конфликта, Галстян отметил, что некоторые люди, планировавшие поездку в Армению, могут изменить свое решение, учитывая ситуацию в регионе.
По его словам, трудности могут возникнуть также в сфере экспорта из Армении и грузоперевозок по логистическим маршрутам через хаб в ОАЭ.
«Развитие событий вокруг Ирана напоминает сирийский сценарий. Если это произойдет, это может оказать очень негативное влияние на нас, но на данный момент такой реализации нет», — сказал Галстян.
Он добавил, что в случае возникновения подобных рисков будут приняты соответствующие меры для смягчения возможных негативных последствий.
28 февраля Израиль и США нанесли авиаудары по Ирану, в результате которых погиб верховный духовный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи. В ответ Тегеран нанес удары по Израилю, а также по странам Персидского залива, где размещены военные базы США.