17 Մարտ 2026 - 13:07 AMT
Գալստյանը՝ 1000 և 10,000 դրամանոցների նմանության մասին․ «Դոլարի թղթադրամները նույն գույնի և չափի են, բայց չեն շփոթում»
1000 և 10, 000 դրամանոց թղթադրամների հնարավոր փոփոխության հարցը, որոնք քաղաքացիները հաճաժ շփոթում են, քննարկվել է, սակայն այն կապված է զգալի ծախսերի հետ, հայտարարել է Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ դոլարի տարբեր թղթադրամները նույն գույնի, նույն ձևի և չափի են, սակայն մարդիկ սովորաբար դրանք չեն շփոթում, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Ես ընդունում եմ, որ կա ինչ-որ գունային գամայի նմանություն, բայց ամեն դեպքում, եթե ուշադիր լինեն, պիտի որ խնդիր չլինի»,- նշել է նա։
Գալստյանը հավելել է, որ եղել է մի փոքր ձևափոխելու փորձ:
«Մենք դրա մասին խոսեցինք, մտածեցինք, ուղղակի մեծ ծախսեր են լինելու։ Մենք փորձեցինք, եթե չեմ սխալվում 10,000 դրամանոցի վրայի «10,000» գրվածը փոխեցինք, որ այն ավելի ակներև լինի, դուրս գա»,- ասել է նա:
ԿԲ նախագահը նաև հայտնել է, որ նոր սերնդի թղթադրամների համար նախատեսվում է 3-5 տարվա շրջանառության ժամկետ։
«Որովհետև իրենք կոմպոզիտային են, մենակ թղթից չեն, պլաստիկի էլեմենտներ ունեն իրենց մեջ, որը թույլ է տալիս մեզ, որպեսզի իրենց մաշվածությունը նվազի։ Այսինքն մենք գնացել էինք այն ճանապարհով, որ ծախսերը նվազեցնենք։ Ինչ որ բաներ կան, որ փոխվում է բայց ամբողջությամբ սերիան փոխել այդքան ճիշտ չի լինի այս պահին, դա քննարկելու հարց է»,- ասել է Մարտին Գալստյանը։
2025 թ. ապրիլի 28-ին Կենտրոնական բանկը հայտարարել էր, որ ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի որոշման համաձայն՝ 2026 թ. ապրիլի 15-ից2-րդ սերնդի թղթադրամները բնականոն մաշվածության արդյունքում դուրս կգան շրջանառությունից։
2017 թ. հուլիսի 11-ին Կենտրոնական բանկի մամուլի հաղորդագրության մեջ հատուկ նշվել էր, որ երկրորդ սերնդի թղթադրամները շրջանառությունից դուրս կբերվեն միայն այն ժամանակ, երբ դրամաշրջանառության ամբողջ շղթայում ներդրվեն 3-րդ սերնդի թղթադրամները և երկրորդ սերնդի թղթադրամներն արդեն ունենան դրամաշրջանառության համար ոչ պիտանի ֆիզիկական մաշվածություն:

Вопрос возможного изменения банкнот номиналом 1000 и 10 000 драмов, которые граждане иногда путают, обсуждался, однако он связан со значительными затратами, заявил председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян.
Галстян отметил, что банкноты доллара США имеют одинаковый цвет, форму и размер, однако люди обычно их не путают, сообщает «Panorama.am ».
«Я признаю, что есть определенное сходство цветовой гаммы, но если быть внимательными, проблем возникать не должно», — отметил он.
По словам главы Центробанка, предпринималась попытка частично изменить дизайн.
«Мы обсуждали это, думали об этом, но это потребовало бы больших расходов. Если не ошибаюсь, мы изменили надпись “10 000” на банкноте, чтобы она стала более заметной», — сказал он.
Галстян также сообщил, что банкноты нового поколения рассчитаны примерно на 3–5 лет обращения.
Он пояснил, что они являются композитными — не только бумажными, но содержат пластиковые элементы, что позволяет уменьшить их износ.
«Мы пошли по пути снижения расходов. Некоторые элементы могут меняться, но полностью менять всю серию сейчас было бы не совсем правильно — это вопрос для обсуждения», — отметил Мартин Галстян.
28 апреля 2025 года Центральный банк сообщил, что согласно решению его совета банкноты второго поколения начнут выводиться из обращения с 15 апреля 2026 года по мере их естественного износа.
В пресс-релизе ЦБ от 11 июля 2017 года отмечалось, что банкноты второго поколения будут выводиться из обращения только после того, как банкноты третьего поколения полностью внедрят во всей системе денежного обращения, а старые купюры станут физически непригодными для использования.