17 Մարտ 2026 - 13:07 AMT
Գալստյանը՝ 1000 և 10,000 դրամանոցների նմանության մասին․ «Դոլարի թղթադրամները նույն գույնի և չափի են, բայց չեն շփոթում»
1000 և 10, 000 դրամանոց թղթադրամների հնարավոր փոփոխության հարցը, որոնք քաղաքացիները հաճաժ շփոթում են, քննարկվել է, սակայն այն կապված է զգալի ծախսերի հետ, հայտարարել է Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ դոլարի տարբեր թղթադրամները նույն գույնի, նույն ձևի և չափի են, սակայն մարդիկ սովորաբար դրանք չեն շփոթում, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Ես ընդունում եմ, որ կա ինչ-որ գունային գամայի նմանություն, բայց ամեն դեպքում, եթե ուշադիր լինեն, պիտի որ խնդիր չլինի»,- նշել է նա։
Գալստյանը հավելել է, որ եղել է մի փոքր ձևափոխելու փորձ:
«Մենք դրա մասին խոսեցինք, մտածեցինք, ուղղակի մեծ ծախսեր են լինելու։ Մենք փորձեցինք, եթե չեմ սխալվում 10,000 դրամանոցի վրայի «10,000» գրվածը փոխեցինք, որ այն ավելի ակներև լինի, դուրս գա»,- ասել է նա:
ԿԲ նախագահը նաև հայտնել է, որ նոր սերնդի թղթադրամների համար նախատեսվում է 3-5 տարվա շրջանառության ժամկետ։
«Որովհետև իրենք կոմպոզիտային են, մենակ թղթից չեն, պլաստիկի էլեմենտներ ունեն իրենց մեջ, որը թույլ է տալիս մեզ, որպեսզի իրենց մաշվածությունը նվազի։ Այսինքն մենք գնացել էինք այն ճանապարհով, որ ծախսերը նվազեցնենք։ Ինչ որ բաներ կան, որ փոխվում է բայց ամբողջությամբ սերիան փոխել այդքան ճիշտ չի լինի այս պահին, դա քննարկելու հարց է»,- ասել է Մարտին Գալստյանը։
2025 թ. ապրիլի 28-ին Կենտրոնական բանկը հայտարարել էր, որ ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի որոշման համաձայն՝ 2026 թ. ապրիլի 15-ից2-րդ սերնդի թղթադրամները բնականոն մաշվածության արդյունքում դուրս կգան շրջանառությունից։
2017 թ. հուլիսի 11-ին Կենտրոնական բանկի մամուլի հաղորդագրության մեջ հատուկ նշվել էր, որ երկրորդ սերնդի թղթադրամները շրջանառությունից դուրս կբերվեն միայն այն ժամանակ, երբ դրամաշրջանառության ամբողջ շղթայում ներդրվեն 3-րդ սերնդի թղթադրամները և երկրորդ սերնդի թղթադրամներն արդեն ունենան դրամաշրջանառության համար ոչ պիտանի ֆիզիկական մաշվածություն:

17 March 2026 - 14:02 AMT
The possible redesign of Armenia’s 1,000 and 10,000 dram banknotes, which some citizens say are easy to confuse, has been discussed but would require significant expenses, said Martin Galstyan, governor of the Central Bank of Armenia.
Galstyan noted that U.S. dollar banknotes are similar in color, size and design, yet people generally do not confuse them, Panorama.am reports.
“I acknowledge that there is some similarity in the color palette, but if people pay attention, it should not be a problem,” he said.
According to the Central Bank chief, there was an attempt to slightly adjust the design.
“We discussed it and thought about it, but it would involve large costs. If I’m not mistaken, we modified the ‘10,000’ marking on the 10,000-dram note to make it more visible,” he said.
Galstyan also stated that new-generation banknotes are expected to remain in circulation for about 3–5 years.
He explained that the notes are composite, meaning they are not made entirely of paper but include plastic elements, which helps reduce wear and tear.
“We chose a path that reduces costs. Some things may change, but completely replacing the entire series would not be very reasonable at this moment. It is something that can be discussed,” Galstyan said.
On April 28, 2025, the Central Bank announced that, according to a decision by its board, second-generation banknotes will gradually leave circulation starting April 15, 2026, as they become worn through normal use.
In a July 11, 2017 Central Bank statement, it was noted that second-generation banknotes would be withdrawn only after third-generation banknotes are fully introduced across the entire cash circulation system and the older notes become physically unfit for circulation.