18 Մարտ 2026 - 10:29 AMT
Օրեր անց մեկնարկելու է հայկական ատոմակայանի շահագործման ժամկետը ևս 10-ը տարով երկարացնելու ծրագիրը։ Այդ մասին հայտարարել է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը՝ Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում։
Նիստի ընթացքում ներկայացվել է ՀՀ կառավարության 2021–2026 թվականների ծրագրի՝ 2025 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցը, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Ընթացքի մեջ է Հայաստանի ատոմակայանի շահագործման ժամկետի երկարացման առաջին ծրագիրը՝ մինչև 2026 թվականը (խմբ. 2016 թվականին հայկական ատոմակայանի շահագործման ժամկետը երկարացվել էր 10 տարով)։ Ընդամենը օրեր անց կմեկնարկի շահագործման ժամկետի երկարացման երկրորդ ծրագիրը, ինչը ենթադրում է ատոմակայանի ժամկետի երկարացում ևս 10 տարով: Պետական բյուջեից 63.2 մլրդ դրամ բյուջետային վարկ է տրամադրվել Հայկական ատոմային էներգակայանին»,-ասել է Խուդաթյանը։
Նա նաև նշել է, որ պետությունը շարունակում է քննարկումներ վարել տարբեր երկրների և ընկերությունների հետ՝ նոր ատոմային բլոկի կառուցման հարցով։ Կառավարությունն արդեն ընտրել է ապագա ատոմակայանի տեսակը, որը լինելու է մոդուլային ատոմակայան։
Նախարարի խոսքով՝ ընթացիկ տարվա ընթացքում կամ 2027 թվականի սկզբին նախատեսվում է ընտրել կոնկրետ մոդելը, որից հետո գործընթացը կանցնի հաջորդ փուլ։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել էր, որ մոդուլային ատոմակայանի կառուցման հարցի շուրջ Հայաստանը բանակցություններ է վարում մի շարք երկրների հետ, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի, Չինաստանի, Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և Հարավային Կորեայի հետ։

18 March 2026 - 11:21 AMT
Armenia will soon begin a program to extend the operation of the Armenian Nuclear Power Plant by another 10 years, Minister of Territorial Administration and Infrastructure David Khudatyan said during a session of the National Assembly’s Standing Committee on Economic Affairs.
The statement was made while presenting a report on the implementation and results of the Armenian government’s 2021–2026 program for 2025, Armenpress reported.
“Work is underway on the first program to extend the operation of the Armenian nuclear power plant until 2026. In just a few days, the second program will begin, which envisages extending the plant’s operational life by another 10 years. A budget loan of 63.2 billion drams has been allocated from the state budget to the Armenian Nuclear Power Plant,” Khudatyan said.
He also noted that the government continues discussions with several countries and companies on the construction of a new nuclear power unit.
According to the minister, the government has already selected the type of future nuclear power plant, which will be a modular nuclear plant.
Khudatyan added that a specific model is expected to be chosen later this year or at the beginning of 2027, after which the process will move to the next stage.
Earlier, Prime Minister Nikol Pashinyan said Armenia is negotiating with several countries — including the U.S., China, France, Russia and South Korea — regarding the construction of a modular nuclear power plant.