18 Մարտ 2026 - 10:29 AMT
Օրեր անց մեկնարկելու է հայկական ատոմակայանի շահագործման ժամկետը ևս 10-ը տարով երկարացնելու ծրագիրը։ Այդ մասին հայտարարել է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը՝ Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում։
Նիստի ընթացքում ներկայացվել է ՀՀ կառավարության 2021–2026 թվականների ծրագրի՝ 2025 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցը, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Ընթացքի մեջ է Հայաստանի ատոմակայանի շահագործման ժամկետի երկարացման առաջին ծրագիրը՝ մինչև 2026 թվականը (խմբ. 2016 թվականին հայկական ատոմակայանի շահագործման ժամկետը երկարացվել էր 10 տարով)։ Ընդամենը օրեր անց կմեկնարկի շահագործման ժամկետի երկարացման երկրորդ ծրագիրը, ինչը ենթադրում է ատոմակայանի ժամկետի երկարացում ևս 10 տարով: Պետական բյուջեից 63.2 մլրդ դրամ բյուջետային վարկ է տրամադրվել Հայկական ատոմային էներգակայանին»,-ասել է Խուդաթյանը։
Նա նաև նշել է, որ պետությունը շարունակում է քննարկումներ վարել տարբեր երկրների և ընկերությունների հետ՝ նոր ատոմային բլոկի կառուցման հարցով։ Կառավարությունն արդեն ընտրել է ապագա ատոմակայանի տեսակը, որը լինելու է մոդուլային ատոմակայան։
Նախարարի խոսքով՝ ընթացիկ տարվա ընթացքում կամ 2027 թվականի սկզբին նախատեսվում է ընտրել կոնկրետ մոդելը, որից հետո գործընթացը կանցնի հաջորդ փուլ։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել էր, որ մոդուլային ատոմակայանի կառուցման հարցի շուրջ Հայաստանը բանակցություններ է վարում մի շարք երկրների հետ, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի, Չինաստանի, Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և Հարավային Կորեայի հետ։

В ближайшие дни в Армении стартует программа продления срока эксплуатации Армянской атомной электростанции еще на 10 лет, заявил министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян на заседании постоянной комиссии Национального собрания по экономическим вопросам.
Об этом он сообщил, представляя отчет о ходе выполнения и результатах правительственной программы Армении на 2021–2026 годы за 2025 год, сообщает «Арменпресс».
«В настоящее время реализуется первая программа продления срока эксплуатации Армянской АЭС до 2026 года. Уже через несколько дней начнется вторая программа, которая предусматривает продление срока эксплуатации станции еще на 10 лет. Из государственного бюджета Армянской АЭС предоставлен бюджетный кредит в размере 63,2 млрд драмов», — отметил Худатян.
Министр также сообщил, что правительство продолжает переговоры с рядом стран и компаний по вопросу строительства нового атомного энергоблока.
По его словам, власти уже определили тип будущей атомной станции, которой станет модульная АЭС.
Ожидается, что конкретная модель будет выбрана в течение текущего года или в начале 2027 года, после чего проект перейдет к следующему этапу.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян заявлял, что Армения ведет переговоры о строительстве модульной АЭС с рядом стран, включая США, Китай, Францию, Россию и Южную Корею.