Արգենտինահայ փաստաբան, SOAR կազմակերպության Բուենոս Այրեսի մասնաճյուղի ղեկավար Լուսիանա Մինասյանը հրատապ դիմում է հղել Ադրբեջանի օմբուդսմեն Սաբինա Ալիևային՝ բարձրացնելով Ադրբեջանում պահվող հայ կալանավորների իրավունքների և պայմանների հետ կապված մտահոգությունները։ Այդ մասին ասվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ ազատ արձակված գերիների ֆիզիկական և հոգեբանական վիճակը լուրջ անհանգստություն է հարուցում կալանքի մեջ մնացողների վիճակի վերաբերյալ:
Նշվում է, որ 2026 թվականի մարտի 13-ին Ռուբեն Վարդանյանը փորձել է կապ հաստատել օմբուդսմեն Ալիևայի հետ՝ օգտագործելով իր համար հասանելի միակ միջոցը՝ ընտանիքի հետ հեռախոսազանգը, սակայն այն ընդհատվել է մինչ նա կկարողանար ավարտել իր դիմումը, գրում է Panorama.am-ը:
Հաղորդագրության մեջ ընդգծվել է, որ դատավճիռների կայացումից ավելի քան մեկ ամիս անց հայ կալանավորներից և ոչ մեկը չի ստացել իր դատավճռի պաշտոնական պատճենը որևէ լեզվով։ Միաժամանակ նշվել է, որ կալանավայրի պայմանները նույնպես լուրջ մտահոգություն են առաջացնում։
«Դատավճիռ կայացնելուց ավելի քան մեկ ամիս անց, հայ կալանավորներից և ոչ մեկը չի ստացել իր դատավճռի պաշտոնական պատճենը՝ որևէ լեզվով: Նրանք տեղյակ չեն իրենց դատապարտման իրավական հիմքերից, ինչպես նաև այն մասին, թե ուր և երբ կարող են տեղափոխվել: Մենք խորապես մտահոգ ենք կալանավայրի պայմաններով: 2026 թվականի հունվարին ազատ արձակված գերիների ֆիզիկական և հոգեբանական վիճակը լուրջ անհանգստություն է հարուցում կալանքի մեջ մնացողների վիճակի վերաբերյալ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է նաև, որ կալանավորների և նրանց ընտանիքների միջև կապը խիստ սահմանափակվել է՝ վերածվելով հազվադեպ և կարճ հեռախոսազանգերի։ Ընտանիքները մտահոգություն են հայտնել, որ նույնիսկ այս նվազագույն կապը կարող է ամբողջությամբ դադարեցվել։
«Որպես մարդու իրավունքների հանձնակատար՝ տիկին Ալիևան ունի գործելու թե՛ լիազորություն, թե՛ պատասխանատվություն: Մենք պաշտոնապես պահանջել ենք տասնհինգ օրվա ընթացքում ստանալ բովանդակալից գրավոր պատասխան և ներկայացրել ենք մանրամասն նամակ՝ նկարագրելով հրատապ մտահոգությունները»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Լուսիանա Մինասյանը նամակում ներկայացրել է մի շարք պահանջներ՝ ուղղված ադրբեջանական կողմին։
«SOAR-ը պաշտոնապես խնդրում է, որ Ձեր գրասենյակը՝
Ապահովի բոլոր հայ կալանավորներին իրենց դատավճռի պաշտոնական տեքստի անհապաղ տրամադրումը՝ նրանց հասկանալի լեզվով.
Ապահովի, որ կալանավորներն ու նրանց ընտանիքները ժամանակին տեղեկացվեն տեղափոխման վերաբերյալ ցանկացած որոշման մասին՝ ներառյալ նպատակակետ հաստատությունը և տեղափոխման ամսաթիվը. Նպաստի կալանքի պայմանների և մնացած յուրաքանչյուր կալանավորի ֆիզիկական ու հոգեբանական վիճակի անկախ գնահատմանը.
Երաշխավորի կանոնավոր ընտանեկան կապի, ներառյալ՝ հեռախոսային հաղորդակցության շարունակությունը՝ առանց սահմանափակման կամ հատուցման.
Հաստատի սույն նամակի ստացումը և ապահովի բովանդակալից գրավոր պատասխան՝ տասնհինգ օրվա ընթացքում:
Թափանցիկությունը, տեղեկատվության հասանելիությունը և մարդկային հիմնական արժանապատվության պահպանումը անորոշ ժամանակով հետաձգելու ենթակա չեն: Այն կալանավորները, որոնց անունից ես գրում եմ, մարդիկ են, որոնք իրավունք ունեն ադրբեջանական օրենսդրությամբ և մարդու իրավունքների միջազգային չափանիշներով ամրագրված իրենց բոլոր իրավունքների լիարժեք պաշտպանության: Կոչ եմ անում Ձեր գրասենյակին գործել այն շտապողականությամբ, որն այս իրավիճակն անխուսափելիորեն պահանջում է»,-ասվում է նամակում:
Արգենտինահայ փաստաբան Լուսիանա Մինասյանն ավելի վաղ ներկայացնում էր Բաքվում գերության մեջ գտնվող Վիգեն Էուլջեքյանի շահերը:

18 Март 2026 - 14:28 AMT
Армяно-аргентинский адвокат Лусиана Минасян, глава филиала организации SOAR в Буэнос-Айресе, направила срочное обращение омбудсмену Азербайджана Сабине Алиевой, подняв вопрос о правах и условиях содержания армянских заключенных, удерживаемых в Азербайджане.
В заявлении организации говорится, что физическое и психологическое состояние освобожденных ранее пленных вызывает серьезную тревогу относительно положения тех, кто остается в заключении.
Отмечается, что 13 марта 2026 года Рубен Варданян попытался связаться с омбудсменом Алиевой, используя единственный доступный ему способ — телефонный звонок семье, однако разговор был прерван до того, как он смог завершить свое обращение, сообщает «Panorama.am ».
В сообщении подчеркивается, что спустя более месяца после вынесения приговоров ни один из армянских заключенных не получил официальную копию приговора ни на одном языке. Также выражена обеспокоенность условиями содержания.
«Более чем через месяц после вынесения приговоров ни один из армянских заключенных не получил официальный текст своего приговора ни на одном языке. Они не знают правовых оснований своего осуждения, а также того, куда и когда могут быть переведены.
Мы глубоко обеспокоены условиями содержания. Физическое и психологическое состояние пленных, освобожденных в январе 2026 года, вызывает серьезные опасения относительно тех, кто остается под стражей», — говорится в сообщении.
Также отмечается, что связь между заключенными и их семьями существенно ограничена, сведена к редким и коротким телефонным разговорам. Семьи опасаются, что даже этот минимальный контакт может быть полностью прекращен.
«Как уполномоченный по правам человека, госпожа Алиева обладает как полномочиями, так и ответственностью действовать. Мы официально запросили содержательный письменный ответ в течение пятнадцати дней и направили подробное письмо с описанием срочных проблем», — говорится в заявлении.
В своем письме Минасян выдвинула ряд требований к азербайджанской стороне, в том числе:
• немедленно предоставить всем армянским заключенным официальный текст их приговоров на понятном им языке;
• обеспечить, чтобы заключенные и их семьи своевременно информировались о любых решениях о переводе, включая место и дату;
• содействовать независимой оценке условий содержания и физического и психологического состояния каждого заключенного;
• гарантировать регулярную связь с семьями, включая телефонные разговоры без ограничений;
• подтвердить получение письма и предоставить содержательный письменный ответ в течение 15 дней.
«Прозрачность, доступ к информации и соблюдение базового человеческого достоинства не могут откладываться на неопределенный срок. Заключенные, от имени которых я пишу, имеют право на полную защиту своих прав в соответствии с законодательством Азербайджана и международными стандартами прав человека», — говорится в письме.
Ранее адвокат Лусиана Минасян представляла интересы армянского заключенного Вигена Эулджекчяна, удерживаемого в Баку.