19 Մարտ 2026 - 06:34 AMT
Մասկատում գտնվող արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Օմանի ներդրումային մարմնի նախագահ Աբդ Ալ-Սալամ բին Մուհամմադ Ալ-Մուրշիդը քննարկել են երկկողմ համագործակցության զարգացման հնարավորությունները։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են Հայաստանի և Օմանի միջև ակտիվ զարգացող քաղաքական երկխոսությունը և տարբեր ուղղություններով համագործակցության խորացման պատրաստակամությունը, ինչը կարող է նպաստել նաև ներդրումային փոխգործակցության խթանմանը։
Այս համատեքստում շեշտվել է ներդրումների խրախուսմամբ զբաղվող կառույցների միջև ուղիղ կապերի հաստատման կարևորությունը, այդ թվում՝ ՀՀ կողմից «Էնթերփրայզ Արմենիա», առևտրի պալատների և գործարար շրջանակների ներգրավմամբ, ինչպես նաև ընդգծվել է Մասկատում ՀՀ ռեզիդենտ դեսպանության դերը՝ կոնկրետ հնարավորությունների բացահայտման գործում։
Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող քայլերը, որոնք միտված են ներդրումային միջավայրի բարելավմանը, բիզնեսի խթանմանը և օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման համար նպաստավոր պայմանների ձևավորմանը։
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը և Աբդ Ալ-Սալամ բին Մուհամմադ Ալ-Մուրշիդին անդրադարձել են նաև մարդկանց միջև կապերի ակտիվացմանը, Հայաստանի և Օմանի մայրաքաղաքների միջև ուղիղ ավիաչվերթների գործարկման հնարավորությանը, ինչպես նաև մշակույթի և զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցության զարգացման հեռանկարներին։

19 Март 2026 - 07:23 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, находящийся с визитом в Маскате, и председатель Инвестиционного органа Омана Абд Аль-Салам бин Мухаммад Аль-Муршиди обсудили перспективы развития двустороннего сотрудничества.
Собеседники с удовлетворением отметили активно развивающийся политический диалог между Арменией и Оманом и готовность углублять сотрудничество по различным направлениям, что может способствовать также стимулированию инвестиционного взаимодействия.
В этом контексте была подчеркнута важность установления прямых связей между структурами, занимающимися поощрением инвестиций, в том числе с привлечением «Энтерпрайз Армения», торгово-промышленных палат и деловых кругов. Также отмечена роль резидентного посольства Армении в Маскате в выявлении конкретных возможностей.
Мирзоян представил шаги, предпринимаемые правительством Армении, направленные на улучшение инвестиционного климата, стимулирование бизнеса и формирование благоприятных условий для привлечения иностранных инвестиций.
В ходе встречи Арарат Мирзоян и Абд Аль-Салам бин Мухаммад Аль-Муршиди также затронули вопросы активизации контактов между людьми, возможности запуска прямых авиарейсов между столицами Армении и Омана, а также перспективы развития сотрудничества в сферах культуры и туризма.
В рамках официального визита в Оман 17 марта в Маскате министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян также провел встречу с министром иностранных дел Султаната Оман Бадром бин Хамадом бин Хамудом Аль-Бусаиди. Стороны обсудили широкий круг вопросов развития сотрудничества между Арменией и Оманом.