19 Մարտ 2026 - 06:34 AMT
Մասկատում գտնվող արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Օմանի ներդրումային մարմնի նախագահ Աբդ Ալ-Սալամ բին Մուհամմադ Ալ-Մուրշիդը քննարկել են երկկողմ համագործակցության զարգացման հնարավորությունները։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են Հայաստանի և Օմանի միջև ակտիվ զարգացող քաղաքական երկխոսությունը և տարբեր ուղղություններով համագործակցության խորացման պատրաստակամությունը, ինչը կարող է նպաստել նաև ներդրումային փոխգործակցության խթանմանը։
Այս համատեքստում շեշտվել է ներդրումների խրախուսմամբ զբաղվող կառույցների միջև ուղիղ կապերի հաստատման կարևորությունը, այդ թվում՝ ՀՀ կողմից «Էնթերփրայզ Արմենիա», առևտրի պալատների և գործարար շրջանակների ներգրավմամբ, ինչպես նաև ընդգծվել է Մասկատում ՀՀ ռեզիդենտ դեսպանության դերը՝ կոնկրետ հնարավորությունների բացահայտման գործում։
Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող քայլերը, որոնք միտված են ներդրումային միջավայրի բարելավմանը, բիզնեսի խթանմանը և օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման համար նպաստավոր պայմանների ձևավորմանը։
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը և Աբդ Ալ-Սալամ բին Մուհամմադ Ալ-Մուրշիդին անդրադարձել են նաև մարդկանց միջև կապերի ակտիվացմանը, Հայաստանի և Օմանի մայրաքաղաքների միջև ուղիղ ավիաչվերթների գործարկման հնարավորությանը, ինչպես նաև մշակույթի և զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցության զարգացման հեռանկարներին։

19 March 2026 - 07:22 AMT
Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan, currently in Muscat, and Chairman of the Oman Investment Authority Abd Al-Salam bin Mohammed Al-Murshidi discussed prospects for developing bilateral cooperation.
The sides noted with satisfaction the actively developing political dialogue between Armenia and Oman and their readiness to deepen cooperation in various areas, which could also contribute to boosting investment interaction.
In this context, the importance of establishing direct links between investment promotion institutions was emphasized, including the involvement of Enterprise Armenia, chambers of commerce, and business circles. The role of Armenia’s resident embassy in Muscat in identifying concrete opportunities was also highlighted.
Mirzoyan presented steps undertaken by the Armenian government aimed at improving the investment environment, promoting business, and creating favorable conditions for attracting foreign investment.
During the meeting, Ararat Mirzoyan and Abd Al-Salam bin Mohammed Al-Murshidi also addressed the activation of people-to-people contacts, the possibility of launching direct flights between the capitals of Armenia and Oman, as well as prospects for cooperation in culture and tourism.
As part of the official visit to Oman, on March 17 in Muscat, Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan also met with Oman’s Foreign Minister Badr bin Hamad bin Hamood Al-Busaidi. The sides discussed a wide range of issues related to the development of cooperation between Armenia and Oman.