19 Մարտ 2026 - 11:16 AMT
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության վերջնական համաձայնագրի կնքման ճանապարհին դեռ կան խոչընդոտներ, ասվում է ԱՄՆ հետախուզական ծառայության տարեկան զեկույցում:
Կառույցն օրինակ է բերում Հայաստանի սահմանադրությունը փոխելու Ադրբեջանի պահանջը՝ նշելով, որ ՀՀ-ում սահմանադրական հանրաքվեի ընդունումը երաշխավորված չէ, հայտնում է «Ազատությունը»:
«Նախագահ Ալիևը շարունակում է պնդել, որ Հայաստանը պետք է փոփոխի Սահմանադրությունը՝ հեռացնելու հղումը, որը, նրա խոսքով, ենթադրում է, թե Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի մաս է։ Դա կպահանջի սահմանադրական հանրաքվե Հայաստանում, որի ընդունումը երաշխավորված չէ», – գրել է ամերիկյան հետախուզական ծառայությունը։
Միաժամանակ տարեկան զեկույցը արձանագրել է, որ օգոստոսին Վաշինգտոնի հովանավորությամբ Սպիտակ տանն անցկացված Խաղաղության գագաթնաժողովը Հայաստանի և Ադրբեջանի համար ստեղծել է հնարավորություն՝ հասնելու երկարատև խաղաղության համաձայնագրի և խթանելու տարածաշրջանային կայունության աճը։
Հետախուզական ծառայությունը նաև նշել է, որ ամերիկյան կողմին հաջողվել է հասնել խաղաղության պայմանագրի դրույթների շուրջ նախնական համաձայնության, ինչպես նաև հաստատվել է TRIPP նախագիծը, որը «կառավարվելու է ԱՄՆ-ի կողմից, և Հայաստանի հարավով անցնող ճանապարհով կապելու է Ադրբեջանն իր Նախիջևան էքսկլավի հետ՝ բացելով առևտրային հոսքեր երկու երկրների և ամբողջ տարածաշրջանի համար»։
Վաշինգտոնի գնահատմամբ՝ այս զարգացումները դարձել են էական շրջադարձ հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում։ Հետախուզական ծառայությունը հիշեցրել է, որ որ 2020 և 2023 թվականներին Ադրբեջանը ռազմական ճանապարհով վերադարձրել է Լեռնային Ղարաբաղը «Երևանի աջակցությունը վայելող էթնիկ հայ բնակչությունից»:
«Օգոստոսի 8-ից հետո երկու կողմերն էլ, կարծես, պատրաստակամ են պահպանել գագաթնաժողովից ստացված դրական ընթացքը։ Սահմանային հրադադարի խախտումները կտրուկ նվազել են, այժմ գրեթե չկան», – նշել է Միացյալ Նահանգների հետախուզական ծառայությունը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանը բենզին է մատակարարել Հայաստան, ինչպես նաև թույլատրել է ցորենի տարանցիկ փոխադրումները, իսկ վարչապետ Փաշինյանն իր հերթին փոխադարձ առաջարկ է արել նախագահ Ալիևին։
Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանն ասել է, որ նոր Սահմանադրության տեքստում ներածությունը չկա, իսկ Անկախության հռչակագրին հղումը ներածության մեջ էր: Նա այդպես է պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե արդյոք նոր Սահմանադրության տեքստում Անկախության հռչակագրի մասին հղում լինելու է, թե ոչ:

На пути к окончательному мирному соглашению между Арменией и Азербайджаном сохраняются препятствия, включая неопределенность вокруг конституционного референдума в Армении.
Препятствия на пути подписания окончательного мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном сохраняются, говорится в ежегодном докладе разведывательных служб США, сообщает «Азатутюн».
В документе в качестве примера приводится требование Азербайджана изменить Конституцию Армении, при этом отмечается, что принятие конституционного референдума в Армении не гарантировано.
«Президент Ильхам Алиев продолжает настаивать на том, что Армения должна изменить Конституцию, чтобы убрать ссылку, которая, по его словам, подразумевает, что Нагорный Карабах является частью Армении. Это потребует проведения конституционного референдума в Армении, принятие которого не гарантировано», — говорится в докладе американской разведки.
В то же время в ежегодном докладе отмечается, что проведенный в августе в Белом доме под эгидой Вашингтона Саммит мира создал возможность для Армении и Азербайджана достичь долгосрочного мирного соглашения и способствовать росту региональной стабильности.
Разведслужба также указала, что американской стороне удалось добиться предварительного согласия по положениям мирного договора, а также был утвержден проект TRIPP, который «будет управляться Соединенными Штатами и соединит Азербайджан с его нахичеванским эксклавом через маршрут, проходящий по югу Армении, открывая торговые потоки для обеих стран и всего региона».
По оценке Вашингтона, эти события стали значительным поворотным моментом в армяно-азербайджанских отношениях. В докладе напоминается, что в 2020 и 2023 годах Азербайджан военным путем вернул Нагорный Карабах «у этнического армянского населения, пользующегося поддержкой Еревана».
«После 8 августа обе стороны, по-видимому, готовы сохранять позитивную динамику, достигнутую на саммите. Нарушения режима прекращения огня на границе резко сократились и в настоящее время практически отсутствуют», — отмечается в докладе разведки США, где также добавляется, что Азербайджан поставлял бензин в Армению и разрешил транзитные перевозки пшеницы, а премьер-министр Никол Пашинян, в свою очередь, сделал встречное предложение президенту Алиеву.
Министр юстиции Србуи Галян заявила, что в тексте новой Конституции отсутствует преамбула, тогда как ссылка на Декларацию независимости содержалась именно в ней. Так она ответила на вопрос журналистов о том, будет ли в новой Конституции такая ссылка.