19 Մարտ 2026 - 12:25 AMT
Սահմանամերձ համայնքներում բնակարանաշինության պետական աջակցության ծրագիրը վերանայվել է՝ ընդգրկելով ավելի լայն շրջանակ։ Սահմանամերձ գյուղերում տների կառուցման արտոնությունների նոր քվոտա է սահմանվել։ Համապատասխան որոշումը ընդունվել է ՀՀ կառավարության նիստի ընթացքում։
Սահմանամերձ բնակավայրերում բնակելի տների կառուցման հիփոթեքային ծրագիրը կառավարությունը սկսել է սուբսիդավորել 2022 թվականից։ Սուբսիդավորման առավելագույն չափը կազմել է 16 մլն դրամ։ 2024-ից ծրագիրը վերաբերել է միայն Տավուշի մարզի Բաղանիս, Բերքաբեր, Կիրանց և Ոսկեպար գյուղերին, ինչպես նաև Վայոց ձորի Գոմք գյուղին, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ծրագիրը դուրս է եկել միայն սահմանամերձ գյուղերի տրամաբանությունից և ներառվել է նաև դպրոցամերձ համայնքներում («300 դպրոց» ծրագրի շրջանակում)։
«Այս պահի դրությամբ մենք մոտ 1400 նոր տան ֆինանսավորում ենք իրականացնում։ Ընդհանուր առմամբ, այս պահին 3700 կարգի տների քվոտա ենք բացել, որոնց շինարարությունը տեղի է ունենում»,– հայտարարել է նա։
Ծրագրի ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը, և նախատեսված 2400 շահառուի փոխարեն ընդգրկվելու է մինչև 3820 շահառու։ Կանխատեսվում է, որ 2026 թվականին շահառուների թիվը կավելանա 1170-ով, իսկ ամսական աճը կկազմի մոտ 130 շահառու։
Ծրագիրը վերաբերելու է այն շահառուներին, որոնք 2025 թվականի մայիսի 1-ի դրությամբ ստացել են շինարարության թույլտվություն կամ ձեռք են բերել հողամաս, ինչպես նաև այն բնակավայրերի բնակիչներին, որտեղ նախկինում արձանագրվել է պասիվ դիմելիություն՝ բնակչության թվի համեմատ, և որտեղ կառուցվող կամ արդեն կառուցված դպրոցներում առկա է աշակերտների համալրվածության խնդիր։
Այս նպատակով 2026 թվականի պետական բյուջեում նախատեսվել է փոփոխություն՝ մոտ 1 մլրդ 398 մլն դրամի ավելացմամբ։

19 Март 2026 - 14:43 AMT
Государственная программа поддержки строительства жилья в приграничных общинах пересмотрена с целью расширения охвата. Установлена новая квота льготного строительства домов в приграничных селах. Соответствующее решение принято на заседании правительства.
Правительство субсидирует ипотечную программу строительства жилых домов в приграничных населенных пунктах с 2022 года, при этом максимальный размер субсидии составляет 16 млн драмов. С 2024 года программа распространялась только на села Баганис, Беркабер, Киранц и Воскепар Тавушской области, а также на село Гомк Вайоцдзорской области, сообщает «Спутник Армения».
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что программа вышла за рамки только приграничных сел и теперь включает также общины, расположенные рядом со школами, в рамках программы «300 школ».
«На данный момент мы финансируем около 1400 новых домов. В целом на сегодняшний день открыта квота примерно на 3700 домов, строительство которых уже ведется», — отметил он.
Срок программы продлен до 31 декабря 2027 года, и вместо запланированных 2400 бенефициаров в нее будут включены до 3820 человек. Ожидается, что в 2026 году число бенефициаров увеличится на 1170, а ежемесячный прирост составит около 130 человек.
Программа будет распространяться на тех бенефициаров, которые по состоянию на 1 мая 2025 года получили разрешение на строительство или приобрели земельный участок, а также на жителей населенных пунктов, где ранее была зафиксирована низкая активность заявок по отношению к численности населения и где в строящихся или уже построенных школах существует проблема недоукомплектованности учащимися.
В этих целях в государственный бюджет на 2026 год предусмотрены изменения с увеличением расходов примерно на 1 млрд 398 млн драмов.