19 Մարտ 2026 - 12:25 AMT
Սահմանամերձ համայնքներում բնակարանաշինության պետական աջակցության ծրագիրը վերանայվել է՝ ընդգրկելով ավելի լայն շրջանակ։ Սահմանամերձ գյուղերում տների կառուցման արտոնությունների նոր քվոտա է սահմանվել։ Համապատասխան որոշումը ընդունվել է ՀՀ կառավարության նիստի ընթացքում։
Սահմանամերձ բնակավայրերում բնակելի տների կառուցման հիփոթեքային ծրագիրը կառավարությունը սկսել է սուբսիդավորել 2022 թվականից։ Սուբսիդավորման առավելագույն չափը կազմել է 16 մլն դրամ։ 2024-ից ծրագիրը վերաբերել է միայն Տավուշի մարզի Բաղանիս, Բերքաբեր, Կիրանց և Ոսկեպար գյուղերին, ինչպես նաև Վայոց ձորի Գոմք գյուղին, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ծրագիրը դուրս է եկել միայն սահմանամերձ գյուղերի տրամաբանությունից և ներառվել է նաև դպրոցամերձ համայնքներում («300 դպրոց» ծրագրի շրջանակում)։
«Այս պահի դրությամբ մենք մոտ 1400 նոր տան ֆինանսավորում ենք իրականացնում։ Ընդհանուր առմամբ, այս պահին 3700 կարգի տների քվոտա ենք բացել, որոնց շինարարությունը տեղի է ունենում»,– հայտարարել է նա։
Ծրագրի ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը, և նախատեսված 2400 շահառուի փոխարեն ընդգրկվելու է մինչև 3820 շահառու։ Կանխատեսվում է, որ 2026 թվականին շահառուների թիվը կավելանա 1170-ով, իսկ ամսական աճը կկազմի մոտ 130 շահառու։
Ծրագիրը վերաբերելու է այն շահառուներին, որոնք 2025 թվականի մայիսի 1-ի դրությամբ ստացել են շինարարության թույլտվություն կամ ձեռք են բերել հողամաս, ինչպես նաև այն բնակավայրերի բնակիչներին, որտեղ նախկինում արձանագրվել է պասիվ դիմելիություն՝ բնակչության թվի համեմատ, և որտեղ կառուցվող կամ արդեն կառուցված դպրոցներում առկա է աշակերտների համալրվածության խնդիր։
Այս նպատակով 2026 թվականի պետական բյուջեում նախատեսվել է փոփոխություն՝ մոտ 1 մլրդ 398 մլն դրամի ավելացմամբ։

The government has revised the state support program for housing construction in border communities, expanding its scope and setting a new quota for preferential house construction in border villages. The decision was adopted at a cabinet meeting.
The government has been subsidizing mortgage loans for housing construction in border settlements since 2022, with a maximum subsidy of 16 million drams. Since 2024, the program applied only to the villages of Baghanis, Berkaber, Kirants, and Voskepar in Tavush region, as well as Gomk in Vayots Dzor, reports «Sputnik Armenia».
Prime Minister Nikol Pashinyan said the program has moved beyond the logic of border villages alone and now also includes communities near schools under the “300 schools” initiative.
“At this moment, we are financing around 1,400 new houses. Overall, we have opened a quota of about 3,700 houses currently under construction,” he said.
The program has been extended until December 31, 2027, and instead of the initially planned 2,400 beneficiaries, up to 3,820 beneficiaries will be included. It is projected that in 2026 the number of beneficiaries will increase by 1,170, with a monthly growth of about 130 beneficiaries.
The program will apply to beneficiaries who, as of May 1, 2025, have received construction permits or acquired land plots, as well as residents of settlements where previously low application activity was recorded relative to population size and where newly built or existing schools face student enrollment shortages.
To support this, amendments to the 2026 state budget предусматривают an increase of approximately 1.398 billion drams.