19 Մարտ 2026 - 13:18 AMT
Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը մարտի 19-ին հրապարակել է «Ազատությունն աշխարհում 2026. ավտոկրատիայի աճող ստվերը» զեկույցը։ Նշվել է, որ 2025 թվականին համաշխարհային ազատությունն արդեն 20-րդ տարին անընդմեջ նվազել է։ Տարվա ընթացքում ընդհանուր առմամբ 54 երկրում քաղաքական իրավունքներն ու քաղաքացիական ազատությունները վատթարացել են, մինչդեռ միայն 35 երկրում է գրանցվել բարելավում։
Հայաստանը ներառվել է մասամբ ազատ երկրների շարքում՝ ունենալով 100-ից 54 միավոր․ քաղաքական ազատությունները գնահատվել են 40-ից 23, իսկ քաղաքացիական ազատությունները՝ 60-ից 31։ Նշվել է, որ նախորդ տարվա համեմատ Հայաստանի միավորը չի փոփոխվել։ Համացանցի ազատության ցուցանիշով երկիրը դասվել է ազատ երկրների շարքին՝ 72 միավորով, հայտնում է Factor.am-ը:
Հարևան երկրներից Վրաստանը նույնպես ընդգրկվել է մասամբ ազատ երկրների խմբում՝ 51 միավորով, սակայն նախորդ տարվա 55 միավորի համեմատ գրանցել է հետընթաց։ Զեկույցում նշվել է, որ 2024 թվականին սկսված լայնածավալ հակակառավարական բողոքի ցույցերը շարունակվել են նաև 2025-ին՝ ուղեկցվելով անհամաչափ ուժի կիրառմամբ և ոստիկանության վատ վերաբերմունքով ցուցարարների նկատմամբ։ Իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության ընդդիմախոսները ենթարկվել են ֆիզիկական հարձակումների, հետապնդումների և նոր օրենսդրական սահմանափակումների, որոնք խոչընդոտել են քաղաքական և քաղաքացիական մասնակցությանը։
Ադրբեջանը ստացել է 100-ից 6 միավոր և մնացել է ոչ ազատ երկրների շարքում՝ նախորդ տարվա 7 միավորի համեմատ նվազումով։ Նշվել է, որ վերջին 20 տարվա ընթացքում երկրի ցուցանիշը 33-ից նվազել է մինչև 6։ Զեկույցը ընդգծել է, որ 2005 թվականից ի վեր Ադրբեջանում ամրապնդվել է ավտորիտար կառավարման համակարգը, որը կենտրոնացած է նախագահ Իլհամ Ալիևի և նրա ընտանիքի շուրջ։
Արձանագրվել է, որ Ալիևը, 2003 թվականին իշխանության անցնելուց հետո, իրականացրել է սահմանադրական փոփոխություններ, որոնք ընդլայնել են նախագահի լիազորությունները, վերացրել ժամկետային սահմանափակումները և թուլացրել օրենսդրական ու դատական անկախությունը։ Անկախ դատական համակարգի և լրատվամիջոցների բացակայության պայմաններում կոռուպցիան շարունակել է տարածվել, իսկ պետական ակտիվները դիտարկվել են որպես մասնավոր հարստության աղբյուր։
Զեկույցում նաև նշվել է, որ նման ավտորիտար համակարգերը օգտագործել են պետական ինստիտուտները և ռեսուրսները՝ քաղաքական գերիշխանությունը պահպանելու համար՝ հենվելով հովանավորչական ցանցերի վրա։ Ալիևների ընտանիքը կիրառել է պետական նավթային ընկերությունը որպես ազդեցության գործիք՝ տրամադրելով շահավետ պայմանագրեր և պաշտոններ հավատարիմ բիզնեսներին ու անձանց, որոնք փոխարենը աջակցել են իշխանությանը ընտրությունների ժամանակ։
Նշվել է նաև, որ պետական միջոցները օգտագործվել են կառավարամետ լրատվամիջոցների ֆինանսավորման համար՝ իշխանության հեղինակությունը բարձրացնելու և ընդդիմությանը վարկաբեկելու նպատակով։ Զեկույցի համաձայն՝ երբ այս մեխանիզմները բավարար չեն եղել այլախոհությունը զսպելու համար, կիրառվել են ավելի կոշտ միջոցներ՝ անվտանգության ուժերի և քրեական արդարադատության համակարգի միջոցով։
Չնայած 2002 թվականից ի վեր Ադրբեջանը պահպանել է «ոչ ազատ» կարգավիճակը, վերջին երկու տասնամյակներում նրա ցուցանիշը շարունակաբար նվազել է։
Զեկույցում Թուրքիան գնահատվել է 32 միավորով, իսկ Իրանը՝ 10 միավորով, և երկուսն էլ դասվել են ոչ ազատ երկրների շարքին։

The international human rights organization Freedom House published its report “Freedom in the World 2026: The Mounting Shadow of Autocracy” on March 19, noting that global freedom declined for the 20th consecutive year in 2025. Political rights and civil liberties worsened in 54 countries, while only 35 recorded improvements.
Armenia was included among partly free countries, scoring 54 out of 100: 23 out of 40 for political rights and 31 out of 60 for civil liberties. The report noted that Armenia’s score remained unchanged compared to the previous year. In terms of internet freedom, the country was classified as free with a score of 72, reports «Factor.am ».
Among neighboring countries, Georgia was also classified as partly free with 51 points, but declined from 55 the previous year. The report states that large-scale anti-government protests that began in 2024 continued into 2025, accompanied by disproportionate use of force and police mistreatment of demonstrators. Opponents of the ruling Georgian Dream party faced physical attacks, harassment, and new legislative restrictions that hindered political and civic participation.
Azerbaijan received 6 out of 100 and remained among not free countries, declining from 7 the previous year. The report noted that over the past 20 years, the country’s score has dropped from 33 to 6. It emphasized that since 2005, an authoritarian system has consolidated in Azerbaijan, centered around President Ilham Aliyev and his family.
It was recorded that after coming to power in 2003, Aliyev implemented constitutional changes that expanded presidential powers, removed term limits, and weakened legislative and judicial independence. In the absence of an independent judiciary and media, corruption has continued to spread, while state assets have been treated as sources of private wealth.
The report also noted that such authoritarian systems have used state institutions and resources to maintain political dominance, relying on patronage networks. The Aliyev family has used the state oil company as a tool of influence, granting lucrative contracts and positions to loyal businesses and individuals, who in return supported the authorities during elections.
It was also noted that public funds have been used to finance pro-government media to boost the authorities’ image and discredit the opposition. According to the report, when these mechanisms proved insufficient to suppress dissent, harsher measures were employed through security forces and the criminal justice system.
Although Azerbaijan has retained its “not free” status since 2002, its score has steadily declined over the past two decades.