19 Մարտ 2026 - 13:18 AMT
Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը մարտի 19-ին հրապարակել է «Ազատությունն աշխարհում 2026. ավտոկրատիայի աճող ստվերը» զեկույցը։ Նշվել է, որ 2025 թվականին համաշխարհային ազատությունն արդեն 20-րդ տարին անընդմեջ նվազել է։ Տարվա ընթացքում ընդհանուր առմամբ 54 երկրում քաղաքական իրավունքներն ու քաղաքացիական ազատությունները վատթարացել են, մինչդեռ միայն 35 երկրում է գրանցվել բարելավում։
Հայաստանը ներառվել է մասամբ ազատ երկրների շարքում՝ ունենալով 100-ից 54 միավոր․ քաղաքական ազատությունները գնահատվել են 40-ից 23, իսկ քաղաքացիական ազատությունները՝ 60-ից 31։ Նշվել է, որ նախորդ տարվա համեմատ Հայաստանի միավորը չի փոփոխվել։ Համացանցի ազատության ցուցանիշով երկիրը դասվել է ազատ երկրների շարքին՝ 72 միավորով, հայտնում է Factor.am-ը:
Հարևան երկրներից Վրաստանը նույնպես ընդգրկվել է մասամբ ազատ երկրների խմբում՝ 51 միավորով, սակայն նախորդ տարվա 55 միավորի համեմատ գրանցել է հետընթաց։ Զեկույցում նշվել է, որ 2024 թվականին սկսված լայնածավալ հակակառավարական բողոքի ցույցերը շարունակվել են նաև 2025-ին՝ ուղեկցվելով անհամաչափ ուժի կիրառմամբ և ոստիկանության վատ վերաբերմունքով ցուցարարների նկատմամբ։ Իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության ընդդիմախոսները ենթարկվել են ֆիզիկական հարձակումների, հետապնդումների և նոր օրենսդրական սահմանափակումների, որոնք խոչընդոտել են քաղաքական և քաղաքացիական մասնակցությանը։
Ադրբեջանը ստացել է 100-ից 6 միավոր և մնացել է ոչ ազատ երկրների շարքում՝ նախորդ տարվա 7 միավորի համեմատ նվազումով։ Նշվել է, որ վերջին 20 տարվա ընթացքում երկրի ցուցանիշը 33-ից նվազել է մինչև 6։ Զեկույցը ընդգծել է, որ 2005 թվականից ի վեր Ադրբեջանում ամրապնդվել է ավտորիտար կառավարման համակարգը, որը կենտրոնացած է նախագահ Իլհամ Ալիևի և նրա ընտանիքի շուրջ։
Արձանագրվել է, որ Ալիևը, 2003 թվականին իշխանության անցնելուց հետո, իրականացրել է սահմանադրական փոփոխություններ, որոնք ընդլայնել են նախագահի լիազորությունները, վերացրել ժամկետային սահմանափակումները և թուլացրել օրենսդրական ու դատական անկախությունը։ Անկախ դատական համակարգի և լրատվամիջոցների բացակայության պայմաններում կոռուպցիան շարունակել է տարածվել, իսկ պետական ակտիվները դիտարկվել են որպես մասնավոր հարստության աղբյուր։
Զեկույցում նաև նշվել է, որ նման ավտորիտար համակարգերը օգտագործել են պետական ինստիտուտները և ռեսուրսները՝ քաղաքական գերիշխանությունը պահպանելու համար՝ հենվելով հովանավորչական ցանցերի վրա։ Ալիևների ընտանիքը կիրառել է պետական նավթային ընկերությունը որպես ազդեցության գործիք՝ տրամադրելով շահավետ պայմանագրեր և պաշտոններ հավատարիմ բիզնեսներին ու անձանց, որոնք փոխարենը աջակցել են իշխանությանը ընտրությունների ժամանակ։
Նշվել է նաև, որ պետական միջոցները օգտագործվել են կառավարամետ լրատվամիջոցների ֆինանսավորման համար՝ իշխանության հեղինակությունը բարձրացնելու և ընդդիմությանը վարկաբեկելու նպատակով։ Զեկույցի համաձայն՝ երբ այս մեխանիզմները բավարար չեն եղել այլախոհությունը զսպելու համար, կիրառվել են ավելի կոշտ միջոցներ՝ անվտանգության ուժերի և քրեական արդարադատության համակարգի միջոցով։
Չնայած 2002 թվականից ի վեր Ադրբեջանը պահպանել է «ոչ ազատ» կարգավիճակը, վերջին երկու տասնամյակներում նրա ցուցանիշը շարունակաբար նվազել է։
Զեկույցում Թուրքիան գնահատվել է 32 միավորով, իսկ Իրանը՝ 10 միավորով, և երկուսն էլ դասվել են ոչ ազատ երկրների շարքին։

Международная правозащитная организация Freedom House 19 марта опубликовала доклад «Свобода в мире 2026: нарастающая тень автократии», отметив, что в 2025 году глобальный уровень свободы снижался уже 20-й год подряд. В течение года политические права и гражданские свободы ухудшились в 54 странах, тогда как улучшение зафиксировано лишь в 35 странах.
Армения включена в число частично свободных стран, набрав 54 балла из 100: 23 из 40 за политические права и 31 из 60 за гражданские свободы. Отмечается, что показатель страны не изменился по сравнению с прошлым годом. По уровню интернет-свободы страна отнесена к свободным, набрав 72 балла, сообщает «Factor.am ».
Среди соседних стран Грузия также отнесена к частично свободным, набрав 51 балл, однако по сравнению с прошлым годом (55 баллов) зафиксирован спад. В докладе отмечается, что масштабные антиправительственные протесты, начавшиеся в 2024 году, продолжились и в 2025 году, сопровождаясь несоразмерным применением силы и жестким обращением полиции с протестующими. Оппоненты правящей партии «Грузинская мечта» подвергались физическим нападениям, преследованиям и новым законодательным ограничениям, затрудняющим политическое и гражданское участие.
Азербайджан получил 6 баллов из 100 и остался в категории несвободных стран, снизившись с 7 баллов годом ранее. Отмечается, что за последние 20 лет показатель страны снизился с 33 до 6. В докладе подчеркивается, что с 2005 года в Азербайджане укрепилась авторитарная система, сосредоточенная вокруг президента Ильхама Алиева и его семьи.
Зафиксировано, что после прихода к власти в 2003 году Алиев провел конституционные изменения, расширившие полномочия президента, отменившие ограничения по срокам и ослабившие независимость законодательной и судебной ветвей власти. В условиях отсутствия независимых судов и СМИ коррупция продолжила распространяться, а государственные активы рассматривались как источник частного обогащения.
В докладе также отмечается, что подобные авторитарные системы используют государственные институты и ресурсы для сохранения политического доминирования, опираясь на сети патронажа. Семья Алиевых использовала государственную нефтяную компанию как инструмент влияния, предоставляя выгодные контракты и должности лояльным бизнесам и лицам, которые в ответ поддерживали власть на выборах.
Также указано, что государственные средства использовались для финансирования провластных СМИ с целью укрепления имиджа власти и дискредитации оппозиции. Согласно докладу, когда этих механизмов оказывалось недостаточно для подавления инакомыслия, применялись более жесткие меры через силовые структуры и систему уголовного правосудия.
Несмотря на то что с 2002 года Азербайджан сохраняет статус «несвободной» страны, за последние два десятилетия его показатели неуклонно снижались.
В докладе Турция получила 32 балла, а Иран — 10 баллов, и обе страны отнесены к категории несвободных.