20 Մարտ 2026 - 06:47 AMT
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն ցանկանում է մասնակցել Իլիա II-ի հուղարկավորությանը, սակայն նրան թույլ չեն տալիս լքել երկիրը, հայտարարել է Ախալքալաքի, Կումուրդոյի և Կարիի միտրոպոլիտ Նիկոլոզ Փաչուաշվիլին:
Նա հայտնել է, որ Պատրիարքարանը հրավերներ է փոխանցել աշխարհի Առաջին հիերարխիայի բոլոր հոգևորականներին, գրում է aliq.ge-ն։
«Չեմ կարող ասել, թե ով կգա։ Մենք հրավեր ենք ուղարկել Առաջին հիերարխիայի բոլոր հոգևորականներին։ Ինչպես կանոնն ու կարգն է։ Մեզ հետ կապ են հաստատում նաև ոչ միայն ուղղափառ եկեղեցիները։ Օրինակ՝ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը ցանկանում է գալ։ Նրանք շատ մտերիմ հարաբերություններ ունեին, պատմական հարաբերություններ։ Բայց Հայաստանում շատ լուրջ անկարգություններ են, և կաթողիկոսին թույլ չեն տալիս լքել երկիրը։ Մենք հատուկ հրավեր ենք ուղարկել, և եթե նրան թույլ տան` կգա»,- TV Pirveli-ին ասել է Փաչուաշվիլին։
Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարք Իլիա Բ-ն կհուղարկավորվի Սիոնում մարտի 22-ին։ Նա մահացել է հիվանդանոցում մարտի 17-ի երեկոյան։
վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ՀՀ-ն Համայն Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարք Իլիա II հուղարկավորությանը մասնակցելու է ամենաբարձր մակարդակով։

20 March 2026 - 07:05 AMT
Metropolitan Nikoloz Pachuashvili said Catholicos of All Armenians Karekin II wishes to attend the funeral of Ilia II, but he is not permitted to leave the country.
He said the Patriarchate had sent invitations to clergy of all First Hierarchies around the world, aliq.ge writes.
“I cannot say who will come. We sent invitations to the clergy of all First Hierarchies, as rules and protocol require. It is not only Orthodox churches that are contacting us. For example, the Catholicos of All Armenians wants to come. They had very close relations, historic relations. However, Catholicos is not being allowed to leave the country. We sent a special invitation, and if he is allowed, he will come,” Pachuashvili told TV Pirveli.
Catholicos-Patriarch of All Georgia Ilia II will be buried at Sioni on March 22. He died in hospital on the evening of March 17.