20 Մարտ 2026 - 06:47 AMT
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն ցանկանում է մասնակցել Իլիա II-ի հուղարկավորությանը, սակայն նրան թույլ չեն տալիս լքել երկիրը, հայտարարել է Ախալքալաքի, Կումուրդոյի և Կարիի միտրոպոլիտ Նիկոլոզ Փաչուաշվիլին:
Նա հայտնել է, որ Պատրիարքարանը հրավերներ է փոխանցել աշխարհի Առաջին հիերարխիայի բոլոր հոգևորականներին, գրում է aliq.ge-ն։
«Չեմ կարող ասել, թե ով կգա։ Մենք հրավեր ենք ուղարկել Առաջին հիերարխիայի բոլոր հոգևորականներին։ Ինչպես կանոնն ու կարգն է։ Մեզ հետ կապ են հաստատում նաև ոչ միայն ուղղափառ եկեղեցիները։ Օրինակ՝ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը ցանկանում է գալ։ Նրանք շատ մտերիմ հարաբերություններ ունեին, պատմական հարաբերություններ։ Բայց Հայաստանում շատ լուրջ անկարգություններ են, և կաթողիկոսին թույլ չեն տալիս լքել երկիրը։ Մենք հատուկ հրավեր ենք ուղարկել, և եթե նրան թույլ տան` կգա»,- TV Pirveli-ին ասել է Փաչուաշվիլին։
Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարք Իլիա Բ-ն կհուղարկավորվի Սիոնում մարտի 22-ին։ Նա մահացել է հիվանդանոցում մարտի 17-ի երեկոյան։
վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ՀՀ-ն Համայն Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարք Իլիա II հուղարկավորությանը մասնակցելու է ամենաբարձր մակարդակով։

Митрополит Николоз Пачуашвили заявил, что Католикос всех армян Гарегин II хочет принять участие в похоронах Илии II, однако ему не позволяют выехать из страны.
Он сообщил, что Патриархия направила приглашения духовенству всех Первых иерархий мира, пишет «aliq.ge ».
«Не могу сказать, кто приедет. Мы отправили приглашение духовенству всех Первых иерархий. Таковы правило и порядок. С нами выходят на связь не только православные церкви. Например, Католикос всех армян хочет приехать. У них были очень близкие отношения, исторические отношения. Но Католикосу не позволяют покинуть страну. Мы направили специальное приглашение, и если ему разрешат, он приедет», — заявил Пачуашвили в эфире TV Pirveli.
Католикос-патриарх всея Грузии Илия II будет похоронен в Сиони 22 марта. Он скончался в больнице вечером 17 марта.
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что Армения будет представлена на похоронах на самом высоком уровне.