20 Մարտ 2026 - 07:51 AMT
Հայ առաքելական եկեղեցու հիմնական առաքելությունը միասնության և քրիստոնեական արժեքների պահպանումն է, ասել է ՀԱԵ Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի առաջնորդ, արքեպիսկոպոս Եզրասը։
Նա ընդգծել է, որ եկեղեցին իր հիմնադրումից ի վեր պահպանել է այն անփոփոխ արժեքները, որոնք առկա են քրիստոնեական հավատքի մեջ, գրում է Vesti.ru-ն:
«Եկեղեցին միավորել է, պահպանել է և դիմակայել է բոլոր այն կործանարար ուժերին, որոնք քայքայում են այս հոգևոր միասնությունը։ Կարծում եմ՝ սա է մեր եկեղեցու հիմնական առաքելությունը՝ պահպանել միասնությունն ամբողջ աշխարհում՝ մեր եկեղեցու շուրջ և մեր եկեղեցու ներսում»,– ասել է արքեպիսկոպոսը։
Արքեպիսկոպոս Եզրասը նաև նշել է, որ աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունները վկայում են համաշխարհային և հոգևոր ճգնաժամի առկայության մասին։
Փետրվարի 14-ին հայտնի դարձավ, որ ՀՀ դատախազությունը քրեական հետապնդում է հարուցել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի նկատմամբ Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդի գործով դատական ակտը չկատարելու մեղադրանքով, և արգելել է նրա ելքը Հայաստանից: ՎարչապետՆիկոլ Փաշինյանըհամոզմունք էր հայտնել, թե Ավստրիայում Հայ եկեղեցուԵպիսկոպոսաց ժողովկազմակերպելու նպատակըկաթողիկոսությունն ու Էջմիածնի գանձերը Հայաստանից դուրս տանելն է:

Основной миссией Армянской апостольской церкви является сохранение единства и христианских ценностей, заявил глава Российской и Ново-Нахичеванской епархии Армянской апостольской церкви архиепископ Езрас.
Он подчеркнул, что с момента своего основания церковь сохраняет неизменные ценности, присущие христианской вере, сообщает «Vesti.ru ».
«Церковь объединяла, сохраняла и противостояла всем разрушительным силам, которые подрывают это духовное единство. Считаю, что это и есть главная миссия нашей церкви — сохранять единство во всем мире, вокруг нашей церкви и внутри нее», — заявил архиепископ.
Архиепископ Езрас также отметил, что происходящие в мире события свидетельствуют о наличии глобального и духовного кризиса.
14 февраля стало известно, что прокуратура Армении возбудила уголовное преследование в отношении Католикоса всех армян Гарегина II по обвинению в неисполнении судебного акта по делу бывшего главы Масисской епархии и запретила ему выезд из страны. Премьер-министр Никол Пашинян выразил мнение, что целью организации Собора епископов Армянской церкви в Австрии является вывоз католикосата и сокровищ Эчмиадзина из Армении.