20 Մարտ 2026 - 10:09 AMT
«Yourshop.am», «L'Arôme.am», «Tevosyans Perfume» էջերը շահագործող անձը տուգանվել է հանրահայտ ապրանքային նշանների անվան տակ ոչ օրիգինալ օծանելիք իրացնելու համար, հայտնում է Մրցակցության և սպառողների շահերի պաշտպանության հանձնաժողովը:
ԱՁ Տիգրան Թևոսյանի նկատմամբ վարույթը հարուցվել է «Սպառողի օգնական» հարթակի միջոցով քաղաքացիների կողմից ներկայացված մի շարք բողոքների հիման վրա ։
Հանձնաժողովից հայտնել են, որ իրականացված վարույթի քննության արդյունքում պարզվել է, որ նշված անձը իրեն պատկանող «Yourshop.am», «L'Arôme.am», «Tevosyans Perfume» ֆեյսբուքյան և ինստագրամյան էջերում, ինչպես նաև «Tevosyans Perfume» առևտրի օբյեկտում հանրահայտ ապրանքային նշանների անվան տակ ներկայացվող օծանելիքներ է իրացրել, որոնք չեն հանդիսացել օրիգինալ արտադրանք։
Միաժամանակ արձանագրվել է, որ «L'Arôme.am», «Tevosyans Perfume» ֆեյսբուքյան և ինստագրամյան էջերում առկա է եղել «Բացառապես օրիգինալ տեսականի» գրառումը։
Հանձնաժողովը տնտեսավարողի այս վարքագիծը գնահատել է որպես անարդար առևտրային գործելակերպ՝ սպառողների շահերը խախտող դրսևորմամբ, և նրա նկատմամբ կիրառել է տուգանք։

Лицо, управляющее страницами «Yourshop.am », «L'Arôme.am» и «Tevosyans Perfume», оштрафовано за реализацию неоригинальной парфюмерии под названиями известных товарных знаков, сообщает Комиссия по защите конкуренции и прав потребителей.
Производство в отношении индивидуального предпринимателя Тиграна Тевоссяна было возбуждено на основании ряда жалоб граждан, поданных через платформу «Помощник потребителя».
Как сообщили в комиссии, по итогам расследования установлено, что данное лицо реализовывало парфюмерию, представленную как продукция известных брендов, на страницах в Facebook и Instagram «Yourshop.am », «L'Arôme.am» и «Tevosyans Perfume», а также в торговом объекте «Tevosyans Perfume», при этом продукция не являлась оригинальной.
Одновременно зафиксировано, что на страницах «L'Arôme.am» и «Tevosyans Perfume» в Facebook и Instagram размещалась надпись «Исключительно оригинальный ассортимент».
Комиссия квалифицировала такое поведение как недобросовестную торговую практику, нарушающую интересы потребителей, и наложила штраф.