20 Մարտ 2026 - 13:45 AMT
ԱԺ Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 20-ի նիստում քննարկել է կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2025 թվականի կատարման ընթացքն ու արդյունքները։ Ոլորտային գերատեսչությունների ներկայացուցիչները ներկայացրել են արդյունքային ցուցանիշներն ու իրականացված աշխատանքները։
Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը ներկայացրել է արտաքին գերատեսչության կատարած աշխատանքներն ու փոխգործակցության հիմնական ուղղությունները։ 2025 թվականի ընթացքում կայացել են Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի 2, միջկառավարական խորհրդի 4, Եվրասիական հանձնաժողովի խորհրդի 11 նիստեր, որոնց ընթացքում ընդունվել են մոտ 150 որոշում և 70 կարգադրություն։
ԵԱՏՄ պետությունների ղեկավարները հաստատել են մինչև 2030 և 2045 թվականները ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացման հռչակագրի միջոցառումների ծրագիրը։ ԱԳՆ-ն շարունակել է ակտիվ մասնակցությունը ԵԱՏՄ շրջանակում իրականացվող նիստերին, ինչպես նաև նախագծերի մշակման, լրամշակման և համաձայնեցման աշխատանքներին։
ԱՊՀ ձևաչափում Հայաստանը մասնակցել է պետությունների ղեկավարների խորհրդի 1, Կառավարության ղեկավարների խորհրդի 2, ԱԳ նախարարների 2 և Տնտեսական խորհրդի 4 նիստերի, որոնց ընթացքում հաստատվել են մոտ 150 փաստաթուղթ։ ԱԳՆ-ն շարունակել է ակտիվ համագործակցությունը ԱՊՀ երկրների արտաքին գերատեսչությունների հետ։
Հաշվետու տարում Ռուսաստանի հետ բարձր և բարձրագույն մակարդակներով շարունակվել է երկխոսությունը․ ՀՀ վարչապետի և ՌԴ նախագահի միջև տեղի է ունեցել 5 հեռախոսազրույց և 4 հանդիպում։ Երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառությունը կազմել է մոտ 7.7 մլրդ ԱՄՆ դոլար՝ նախորդ տարվա համեմատ նվազելով 38.3 տոկոսով։
Տեղի են ունեցել նաև փոխադարձ այցեր՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի այցը ՌԴ և ՌԴ ԱԳ նախարարի այցը Հայաստան։ Հունիսին Երևանում անցկացվել է միջտարածաշրջանային համագործակցության 10-րդ հոբելյանական համաժողովը, իսկ դեկտեմբերին՝ տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 24-րդ նիստը։ Ներկայացվել է նաև Ղազախստանի հետ համագործակցությունը։
Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը ներկայացրել է հարկաբյուջետային քաղաքականության շրջանակում կատարված աշխատանքները՝ ընդգծելով մակրոտնտեսական կանխատեսումների համակարգի բարելավումը, ինչը թույլ է տվել ավելի արդյունավետ պլանավորել հանրային ռեսուրսների օգտագործումը և բարձրացնել քաղաքականությունների արդյունավետությունը։ Նա նշել է նաև, որ կատարելագործվել են հարկաբյուջետային ռիսկերի գնահատման մեխանիզմները։
Պետական պարտքի մասով նշվել է, որ այն գտնվում է կառավարելիության սահմաններում․ 2025 թվականի վերջի դրությամբ կազմել է 5.5 տրիլիոն դրամ կամ մոտ 14.5 մլրդ ԱՄՆ դոլար։ Դրամով արտահայտված պարտքի մասնաբաժինը աճել է՝ հասնելով 52.9 տոկոսի։ Ներքին փոխառությունների հաշվին բյուջեի պակասուրդի ֆինանսավորումը կազմել է 297 մլրդ դրամ։
Նշվել է նաև միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների հետ համագործակցության շարունակական արդյունավետությունը։
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտնել է, որ Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը ԵԱՏՄ երկրների հետ գերազանցել է 8 մլրդ ԱՄՆ դոլարը, իսկ արտահանումը կազմել է ավելի քան 3.2 մլրդ դոլար։ 2025 թվականին զբոսաշրջային այցելությունների թիվը գերազանցել է 2 մլն 263 հազարը՝ աճելով 2.5 տոկոսով։ Ռուս զբոսաշրջիկները կազմել են շուրջ 938 հազար՝ ընդհանուրի 43 տոկոսը։
Նշվել է նաև, որ ԵԱՏՄ շրջանակում իրականացվել են մի շարք նախաձեռնություններ, որոնց արդյունքում Հայաստանը ստացել է սակագնային արտոնություններ կարևոր ապրանքների ներմուծման համար՝ նպաստելով պարենային անվտանգությանն ու տնտեսական կայունությանը։
Նիստի ընթացքում ներկայացվել են նաև այլ ուղղություններով իրականացված աշխատանքները, իսկ գերատեսչությունների ներկայացուցիչները պատասխանել են պատգամավորների հարցերին։

20 Март 2026 - 13:58 AMT
Постоянная комиссия Национального собрания Армении по вопросам региональной и евразийской интеграции на заседании 20 марта обсудила ход и результаты выполнения программы правительства (2021–2026 гг.) за 2025 год. Представители профильных ведомств представили показатели и проделанную работу.
Заместитель министра иностранных дел Мнацакан Сафарян представил деятельность МИД и основные направления сотрудничества. В 2025 году состоялись 2 заседания Высшего Евразийского экономического совета, 4 заседания межправительственного совета и 11 заседаний Совета Евразийской комиссии, на которых было принято около 150 решений и 70 распоряжений.
Главы государств ЕАЭС утвердили программу мероприятий по развитию интеграционных процессов до 2030 и 2045 годов. МИД продолжил активное участие в заседаниях ЕАЭС, а также в разработке и согласовании проектов.
В формате СНГ Армения участвовала в 1 заседании Совета глав государств, 2 заседаниях Совета глав правительств, 2 заседаниях министров иностранных дел и 4 заседаниях Экономического совета, где было принято около 150 документов. Продолжилось сотрудничество с внешнеполитическими ведомствами стран СНГ.
В отчетном году продолжился диалог с Россией на высоком уровне: состоялись 5 телефонных разговоров и 4 встречи между премьер-министром Армении и президентом России. Товарооборот составил около 7,7 млрд долларов, сократившись на 38,3% по сравнению с предыдущим годом.
Состоялись взаимные визиты министров иностранных дел. В июне в Ереване прошел 10-й юбилейный форум межрегионального сотрудничества, а в декабре — 24-е заседание межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству. Также было представлено сотрудничество с Казахстаном.
Заместитель министра финансов Армен Погосян представил меры в сфере фискальной политики, отметив улучшение системы макроэкономического прогнозирования, что позволило эффективнее планировать использование государственных ресурсов и повысить эффективность политики. Также были усовершенствованы механизмы оценки фискальных рисков.
Государственный долг остается в управляемых пределах и на конец 2025 года составил 5,5 трлн драмов (около 14,5 млрд долларов). Доля долга в национальной валюте выросла до 52,9%. За счет внутренних заимствований профинансирован дефицит бюджета в размере 297 млрд драмов.
Отмечена также эффективность сотрудничества с международными финансовыми организациями.
Министр экономики Геворг Папоян сообщил, что товарооборот Армении со странами ЕАЭС превысил 8 млрд долларов, а экспорт составил более 3,2 млрд долларов. В 2025 году число туристических посещений превысило 2 млн 263 тыс., увеличившись на 2,5%. Российские туристы составили около 938 тыс., или 43% от общего числа.
Также отмечено, что в рамках ЕАЭС Армения получила тарифные преференции на импорт важных товаров, что способствует продовольственной безопасности и экономической стабильности.
В ходе заседания были представлены и другие направления работы, а представители ведомств ответили на вопросы депутатов.