20 Մարտ 2026 - 14:45 AMT
ԱՄՆ Լոս Անջելես քաղաքում խարդախության մեղադրանքով ձերբակալվել է 11 անձ, որոնց թվում ընդգրկված են նաև ազգությամբ հայեր։
Նրանք մեղադրվում են հանցավոր սխեմա իրականացնելու մեջ, որի ընթացքում գողացվել են տարեց անձանց ինքնությունները, օգտագործվել են այդ տվյալները բնակելի անշարժ գույքի սեփականության վկայականներ ձեռք բերելու համար, այնուհետև մասնավոր վարկատուներից ստացվել են միլիոնավոր դոլարների վարկեր՝ որպես ապահովագրություն ներկայացնելով այդ անձանց թանկարժեք գույքը, հայտնում է Factor.am-ը:
Մեղադրյալները ձերբակալվել են առավոտյան, և սպասվում է, որ նրանցից գրեթե բոլորը կկանգնեն դատարանի առաջ՝ բացառությամբ երկուսի։ Ձերբակալվածների թվում են Նազարեթ Չաքրյանը (65 տ., «Նիկո», Հոլիվուդ), Առնոլդ Մորադիանսը (57 տ., «Ջուլիան», Հոլիվուդ, Իրանի քաղաքացի), Ավետիս Հեքիմյանը (38 տ., «Շեֆ Ավո», Հյուսիսային Հոլիվուդ), Ռոս Թարխանը (32 տ., Գլենդեյլ), Տիգրան Հովհաննիսյանը (56 տ., Գլենդեյլ), Արմեն Վարդևարյանը (55 տ., «Գոնչ», Հյուսիսային Հոլիվուդ), Քրեյգ Հիգդոնը (66 տ., Ֆլորիդա), Հելեն Սփենգլերը (62 տ., Կալիֆորնիա), Վիկտոր Լոսսին (43 տ., Թաուզենդ Օուքս), ինչպես նաև Մարինե Սարգսյանը (49 տ., Հոլիվուդ)։
Մեղադրյալներից բոլորը, բացառությամբ Հովհաննիսյանի, մեղադրվում են դավադրության և էլեկտրոնային խարդախության մի շարք դրվագներով։ Որոշ անձանց նկատմամբ առաջադրվել են նաև անձնական տվյալների գողության և փողերի լվացման մեղադրանքներ։
Գործով ընդհանուր գնահատված վնասը կազմում է մոտ 17․4 միլիոն դոլար, իսկ փաստացի վնասը՝ մոտ 6 միլիոն դոլար։ Մեղավոր ճանաչվելու դեպքում նրանց սպառնում է մինչև 20 տարվա ազատազրկում յուրաքանչյուր համապատասխան մեղադրանքի համար, ինչպես նաև պարտադիր լրացուցիչ ազատազրկում՝ անձնական տվյալների գողության ծանրացուցիչ հանգամանքներով դրվագների համար։

20 Март 2026 - 14:59 AMT
В Лос-Анджелесе (США) по обвинению в мошенничестве задержаны 11 человек, среди которых есть лица армянского происхождения.
Им вменяется участие в преступной схеме, в рамках которой похищались персональные данные пожилых людей, использовались для оформления прав собственности на жилую недвижимость, после чего под залог этой недвижимости оформлялись кредиты на миллионы долларов у частных кредиторов, сообщает «Factor.am ».
Задержания прошли утром, ожидается, что большинство подозреваемых предстанут перед судом, за исключением двоих. Среди задержанных — Назарет Чакрян (65 лет, «Нико», Голливуд), Арнольд Морадианс (57 лет, «Джулиан», Голливуд, гражданин Ирана), Аветис Акимян (38 лет, «Шеф Аво», Норт-Холливуд), Росс Тархан (32 года, Глендейл), Тигран Оганнисян (56 лет, Глендейл), Армен Вардеварян (55 лет, «Гонч», Норт-Холливуд), Крейг Хигдон (66 лет, Флорида), Хелен Спенглер (62 года, Калифорния), Виктор Лосси (43 года, Таузенд-Окс), а также Марине Саргсян (49 лет, Голливуд).
Все обвиняемые, за исключением Оганнисяна, проходят по статьям о сговоре и ряду эпизодов электронного мошенничества. В отношении некоторых также выдвинуты обвинения в краже личных данных и отмывании денег.
Общий предполагаемый ущерб по делу составляет около 17,4 млн долларов, фактический — около 6 млн долларов. В случае признания вины им грозит до 20 лет лишения свободы по каждому из обвинений, а также обязательные дополнительные сроки за отягчающие эпизоды, связанные с кражей личных данных.