23 Մարտ 2026 - 09:07 AMT
Temu-ի հետ ձեռք բերված նախնական պայմանավորվածությամբ՝ սեպտեմբերից այդ հարթակում վաճառք կազմակերպելու հնարավորություն կընձեռվի նաև հայաստանցիներին։ Այդ մասին հայտնել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը ՔՊ ներկուսակցական քարոզարշավի ընթացքում՝ արձագանքելով առևտուր իրականացնող քաղաքացու համապատասխան մտահոգությանն ու վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պարզաբանման խնդրանքին։
Առևտուր իրականացնող քաղաքացու և վարչապետի միջև տեղում ծավալված քննարկումը վերաբերել է օնլայն հարթակների ազդեցությանը տեղում կազմակերպվող առևտրի վրա, ինչին Նիկոլ Փաշինյանը ներգրավել է նաև էկոնոմիկայի նախարարին, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Մի հարթակ կա՝ Temu, որը հնարավորություն տալիս է Հայաստանից գնումներ իրականացնել, բայց մեր արտադրողներին հնարավորություն չի տալիս, որ դնեն կայքում ու վաճառեն։ Հիմա իրենց հետ աշխատում ենք, ժամանակացույց ունենք։ Նախնական պլանավորված է, որ սեպտեմբերից մենք այնտեղ պետք է կարողանանք վաճառք անել, փորձնական վաճառք, հետո արդեն անցնենք ամբողջական ծավալի, որովհետև, ըստ էության, այդ պրոցեսներին շատ դժվար է դիմադրելը, պետք է փորձենք դրանից օգուտ քաղել»,- նշել է նախարարը։

23 Март 2026 - 09:35 AMT
Армения планирует с сентября предоставить местным предпринимателям возможность организовать продажи на платформе Temu на основе предварительной договоренности, заявил министр экономики Геворг Папоян в ходе внутрипартийной кампании «Гражданского договора».
Заявление прозвучало в ответ на обеспокоенность предпринимателя и просьбу разъяснений со стороны премьер-министра Никола Пашиняна в ходе обсуждения влияния онлайн-платформ на местную торговлю, сообщает «Арменпресс».
«Есть платформа — Temu, которая позволяет совершать покупки из Армении, но не дает нашим производителям размещать товары и продавать их. Сейчас мы работаем с ними, у нас есть график. Предварительно планируется, что с сентября мы сможем начать продажи, сначала в тестовом режиме, а затем перейти к полноценному объему, потому что этим процессам, по сути, очень сложно противостоять — нужно попытаться извлечь из них выгоду», — отметил министр։