23 Մարտ 2026 - 09:07 AMT
Temu-ի հետ ձեռք բերված նախնական պայմանավորվածությամբ՝ սեպտեմբերից այդ հարթակում վաճառք կազմակերպելու հնարավորություն կընձեռվի նաև հայաստանցիներին։ Այդ մասին հայտնել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը ՔՊ ներկուսակցական քարոզարշավի ընթացքում՝ արձագանքելով առևտուր իրականացնող քաղաքացու համապատասխան մտահոգությանն ու վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պարզաբանման խնդրանքին։
Առևտուր իրականացնող քաղաքացու և վարչապետի միջև տեղում ծավալված քննարկումը վերաբերել է օնլայն հարթակների ազդեցությանը տեղում կազմակերպվող առևտրի վրա, ինչին Նիկոլ Փաշինյանը ներգրավել է նաև էկոնոմիկայի նախարարին, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Մի հարթակ կա՝ Temu, որը հնարավորություն տալիս է Հայաստանից գնումներ իրականացնել, բայց մեր արտադրողներին հնարավորություն չի տալիս, որ դնեն կայքում ու վաճառեն։ Հիմա իրենց հետ աշխատում ենք, ժամանակացույց ունենք։ Նախնական պլանավորված է, որ սեպտեմբերից մենք այնտեղ պետք է կարողանանք վաճառք անել, փորձնական վաճառք, հետո արդեն անցնենք ամբողջական ծավալի, որովհետև, ըստ էության, այդ պրոցեսներին շատ դժվար է դիմադրելը, պետք է փորձենք դրանից օգուտ քաղել»,- նշել է նախարարը։

Armenia plans to enable local businesses to organize sales on the Temu platform starting in September, following a preliminary agreement, Economy Minister Gevorg Papoyan said during an internal Civil Contract campaign event.
The statement came in response to concerns raised by a trader and a request for clarification from Prime Minister Nikol Pashinyan during an on-site discussion about the impact of online platforms on local commerce, Armenpress reports.
“There is a platform—Temu—that allows purchases from Armenia, but does not allow our producers to list and sell their products. We are now working with them and have a timeline. It is preliminarily planned that from September we should be able to start selling there, initially on a pilot basis, and then move to full-scale operations, because it is essentially very difficult to resist these processes—we need to try to benefit from them,” the minister said.