23 Մարտ 2026 - 10:00 AMT
Կառավարությունը մտադիր է 39 մլն եվրո վարկ վերցնել Արտաքին տնտեսական գործունեության կենտրոն ստեղծելու նպատակով։ Այդ մասին ԱԺ Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերով մշտական հանձնաժողովում հայտարարել է ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը:
Նա ներկայացրել է ՀՀ-ի և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի միջև «Երևանի մաքսային և լոգիստիկ կենտրոն» վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու նախագիծը՝ նշելով, որ այն վերաբերում է ԱՏԳ կենտրոնի ստեղծմանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա պարզաբանել է, որ ներկայում մաքսային գործընթացները իրականացվում են մասնակի տարանջատմամբ․ հայտարարագրումն ու փաստաթղթային հսկողությունը կատարվում են մաքսային մարմնի կողմից, մինչդեռ փաստացի զննությունը իրականացվում է տերմինալներում, որտեղ լաբորատոր պայմաններ հաճախ չեն ապահովվում։
Նրա խոսքով՝ նախաձեռնության նպատակը բոլոր մաքսային գործառույթներն ու համապատասխան մարմինները մեկ վայրում համախմբելն է։
«Արտաքին տնտեսական գործունեության իմաստն այն է, որ բոլոր գործառույթները նաև այն մարմինները, որոնք մաքսային գորածույթներ ունեն, մեկտեղենք մեկ մարմնում»,- ասել է ՊԵԿ նախագահը։
Կենտրոնը կառուցվելու է Պռոշյան բնակավայրում՝ Հյուսիս-Հարավ ավտոճանապարհի հատվածում, և ծառայելու է այդ ուղղությամբ իրականացվող ներմուծման ու արտահանման հոսքերին։
«Խոսքը 39 մլն եվոր վարկի մաիսն է՝ 3% տարեկան տոկոսադրույթով, 15 տարի ժամկետով, որից 4-ն՝ արտոնյալ և 6 մլն եվրո էլ ԵՄ-ի տրամադրած դրամաշնորհային միջոցներն են»,-ասել է Հակոբյանը:
Նա հավելել է, որ նույն տարածքում կառուցվելու է նաև ՊԵԿ նոր վարչական շենքը, սակայն ոչ վարկային միջոցներով։
Նա նաև նշել է, որ ԱՏԳ կենտրոնում նախատեսվել է մոտ 408 ավտոմեքենայի համար կայանատեղի, իսկ ներկայում Հյուսիս-Հարավ ուղղությամբ Երևանում տարեկան իրականացվում է մոտ 70-80 մաքսային ձևակերպում։

23 Март 2026 - 12:22 AMT
Правительство Армении намерено привлечь кредит в размере 39 млн евро для создания Центра внешнеэкономической деятельности, заявил председатель Комитета государственных доходов Эдуард Акопян на заседании парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
Он представил проект ратификации кредитного соглашения между Арменией и Европейским банком реконструкции и развития по программе «Ереванский таможенно-логистический центр», отметив, что речь идет о создании нового объекта, сообщает «Panorama.am».
Акопян пояснил, что в настоящее время таможенные процессы частично разобщены: декларирование и документальный контроль осуществляются таможенными органами, тогда как фактический досмотр проводится на терминалах, где зачастую отсутствуют необходимые лабораторные условия.
По его словам, инициатива направлена на объединение всех таможенных функций и соответствующих ведомств в одном месте.
«Смысл центра внешнеэкономической деятельности заключается в том, чтобы объединить все функции и органы, вовлеченные в таможенные операции, в одном месте», — отметил он.
Центр будет построен в населенном пункте Прошян на участке автомагистрали Север–Юг и будет обслуживать потоки импорта и экспорта в этом направлении.
«Речь идет о кредите в 39 млн евро под 3% годовых сроком на 15 лет, из которых 4 года — льготный период, а также о гранте ЕС в размере 6 млн евро», — сообщил Акопян.
Он добавил, что на той же территории будет построено новое административное здание Комитета государственных доходов, но уже без привлечения кредитных средств.
Также предусмотрена парковка примерно на 408 автомобилей. В настоящее время по направлению Север–Юг в Ереване ежегодно оформляется около 70–80 таможенных процедур.