23 Մարտ 2026 - 10:09 AMT
Հայաստանում նախատեսվել է ստեղծել արտաքին տնտեսական գործունեության կենտրոն, որը միավորելու է ներմուծման և արտահանման հիմնական գործառույթները։ Այդ մասին ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում հայտարարել է ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը:
«Եթե պարզ բառերով խոսենք, ապա այժմ մենք մաքսային գործառույթները որոշակի տարանջատման սկզբունքով ենք անում։ Հայտարարագրումները, ձևակերպումները, փաստաթղթային հսկողությունն իրականացնում է մաքսային մարմինը, սակայն, օրինակ, փաստացի զննումները իրականացվում են առանձին տերմինալներում»,– ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
ՊԵԿ նախագահի խոսքով՝ խնդիր է նաև այն, որ հաճախ այդ տերմինալներում անհրաժեշտ պայմաններ չկան տեղում ստուգումներ իրականացնելու համար։
«Շատ դեպքերում նույնիսկ լաբորատորիաներ չեն լինում, որտեղ, եթե կարիք լինի, ինչ–որ ապրանքներ փորձարկեն, ապա կարողանան տեղում փորձարկել»,– նշել է Հակոբյանը։
ՊԵԿ նախագահի գնահատմամբ՝ նախատեսվող կենտրոնի գլխավոր նպատակը բոլոր գործընթացները մեկ վայրում կենտրոնացնելն է՝ դրանով իսկ հեշտացնելով բիզնեսի գործունեությունը և կրճատելով ժամանակային ծախսերը։
Ըստ նրա՝ նախաձեռնությունը նպատակ ունի առավել արդյունավետ կազմակերպել մաքսային գործընթացները և զարգացնել Հայաստանի դերակատարությունը որպես տարածաշրջանային լոգիստիկ հանգույց։
Ծրագիրը իրականացվելու է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկից ներգրավված 39 միլիոն եվրոյի վարկային միջոցներով, ինչպես նաև պետական բյուջեի ֆինանսավորմամբ։

23 March 2026 - 12:31 AMT
Armenia plans to create a Foreign Economic Activity Center that will unify key import and export functions, State Revenue Committee (SRC) Chairman Eduard Hakobyan said at a parliamentary committee meeting on financial and budgetary issues.
“Simply put, we currently carry out customs functions based on a certain division. Declarations, registration, and document control are handled by customs authorities, while physical inspections are conducted at separate terminals,” he said, according to Sputnik Armenia.
According to Hakobyan, a key issue is that such terminals often lack the necessary conditions for on-site inspections.
“In many cases, there are not even laboratories where goods could be tested on the spot if needed,” he noted.
The SRC chairman emphasized that the main goal of the planned center is to concentrate all processes in one place, thereby facilitating business activities and reducing time costs.
According to him, the initiative aims to organize customs procedures more efficiently and strengthen Armenia’s role as a regional logistics hub.