23 Մարտ 2026 - 10:09 AMT
Հայաստանում նախատեսվել է ստեղծել արտաքին տնտեսական գործունեության կենտրոն, որը միավորելու է ներմուծման և արտահանման հիմնական գործառույթները։ Այդ մասին ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում հայտարարել է ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը:
«Եթե պարզ բառերով խոսենք, ապա այժմ մենք մաքսային գործառույթները որոշակի տարանջատման սկզբունքով ենք անում։ Հայտարարագրումները, ձևակերպումները, փաստաթղթային հսկողությունն իրականացնում է մաքսային մարմինը, սակայն, օրինակ, փաստացի զննումները իրականացվում են առանձին տերմինալներում»,– ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
ՊԵԿ նախագահի խոսքով՝ խնդիր է նաև այն, որ հաճախ այդ տերմինալներում անհրաժեշտ պայմաններ չկան տեղում ստուգումներ իրականացնելու համար։
«Շատ դեպքերում նույնիսկ լաբորատորիաներ չեն լինում, որտեղ, եթե կարիք լինի, ինչ–որ ապրանքներ փորձարկեն, ապա կարողանան տեղում փորձարկել»,– նշել է Հակոբյանը։
ՊԵԿ նախագահի գնահատմամբ՝ նախատեսվող կենտրոնի գլխավոր նպատակը բոլոր գործընթացները մեկ վայրում կենտրոնացնելն է՝ դրանով իսկ հեշտացնելով բիզնեսի գործունեությունը և կրճատելով ժամանակային ծախսերը։
Ըստ նրա՝ նախաձեռնությունը նպատակ ունի առավել արդյունավետ կազմակերպել մաքսային գործընթացները և զարգացնել Հայաստանի դերակատարությունը որպես տարածաշրջանային լոգիստիկ հանգույց։
Ծրագիրը իրականացվելու է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկից ներգրավված 39 միլիոն եվրոյի վարկային միջոցներով, ինչպես նաև պետական բյուջեի ֆինանսավորմամբ։

В Армении планируется создать Центр внешнеэкономической деятельности, который объединит основные функции импорта и экспорта, заявил председатель Комитета государственных доходов Эдуард Акопян на заседании парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
«Если говорить простыми словами, сейчас мы осуществляем таможенные функции по принципу определенного разделения. Декларирование, оформление и документальный контроль выполняет таможенный орган, тогда как фактические досмотры проводятся в отдельных терминалах», — сказал он, сообщает «Sputnik Армения».
По словам Акопяна, проблемой является и то, что такие терминалы зачастую не оснащены необходимыми условиями для проведения проверок на месте.
«Во многих случаях там даже нет лабораторий, где при необходимости можно было бы провести анализ товаров на месте», — отметил он.
Глава КГД подчеркнул, что основной целью создаваемого центра является концентрация всех процессов в одном месте, что позволит упростить деятельность бизнеса и сократить временные затраты.
По его словам, инициатива направлена на более эффективную организацию таможенных процедур и развитие роли Армении как регионального логистического узла.