25 Մարտ 2026 - 07:23 AMT
ԱԺ-ում քննարկվով համաձայնագրով Հայաստանից ԱՄԷ արտահանվող 270 ապրանքներից 217-ի համար համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելուց հետո սահմանվելու է մուտքի արտոնյալ ռեժիմ։ Մարտի 24-ի նիստում քննարկել է «Եվրասիական տնտեսական միության և դրա անդամ պետությունների՝ մի կողմից, և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների՝ մյուս կողմից, միջև տնտեսական գործընկերության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի տեղեկացմամբ՝ 2025 թվականի հունիսին ստորագրված համաձայնագրի նպատակը դարձել է կողմերի միջև ապրանքաշրջանառության ազատականացումն ու պարզեցումը, տնտեսական և առևտրային համագործակցության խթանումը, ինչպես նաև փոխադարձ առևտրի ընդլայնման խրախուսումը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նախարարը նշել է, որ արդյունքում, եթե պահպանվեն ներկա արտահանման ծավալները, հայկական արտահանողները անմիջապես կստանան մոտ 500 հազար ԱՄՆ դոլարի սուբսիդավորում, ինչը կապահովի նոր մրցակցային առավելություն և կնպաստի արտահանման ծավալների աճին։ Միաժամանակ սուբսիդավորման մակարդակը ևս ավելանալու է։
Նա հավելել է, որ Հայաստանից ԱՄԷ արտահանվող ապրանքների միջին մաքսատուրքը նվազելու է 6 տոկոսից՝ հասնելով 2․6 տոկոսի։
Հայաստանի ներկայացրած առաջարկների շրջանակում ընդգրկվել են հիմնականում այն ապրանքները, որոնք առաջնային հետաքրքրություն են ներկայացնում արտահանման տեսանկյունից։ Գյուղատնտեսական արտադրանքի մասով ներառվել են թարմ մրգեր՝ ելակ, վայրի ելակ, թարմ լոլիկ, մրգահյութեր, մեղր, ջեմեր, շաքարով հանքային ջուր, կենդանի բույսեր, խնձոր, ծիրան և այլ ապրանքներ։
Արդյունաբերական ոլորտում ընդգրկվել են ալյումինե փայլաթիթեղը, ալյումինե համաձուլվածքները, բժշկական սարքավորումները, ռադիոէլեկտրոնային և ռադիոհեռարձակման տեխնիկան և այլ արտադրանք։
ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Շիրակ Թորոսյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը։

25 Март 2026 - 07:52 AMT
Согласно соглашению, обсужденному 24 марта на заседании Национального собрания, для 217 из 270 товаров, экспортируемых из Армении в ОАЭ, после вступления документа в силу будет установлен преференциальный режим. Законопроект касается ратификации «Соглашения об экономическом партнерстве между Евразийским экономическим союзом и его государствами-членами, с одной стороны, и Объединенными Арабскими Эмиратами — с другой».
По словам министра экономики Армении Геворга Папояна, подписанное в июне 2025 года соглашение направлено на либерализацию и упрощение товарооборота, развитие экономического и торгового сотрудничества, а также стимулирование расширения взаимной торговли, сообщает «1lurer.am ».
Министр отметил, что при сохранении текущих объемов экспорта армянские экспортеры сразу получат около 500 тысяч долларов США в виде субсидий, что обеспечит новое конкурентное преимущество и будет способствовать росту экспорта. Одновременно уровень субсидирования также увеличится.
Он добавил, что средний таможенный тариф на армянские товары, экспортируемые в ОАЭ, снизится с 6% до 2,6%.
В рамках предложений Армении в основном включены товары, представляющие приоритетный интерес с точки зрения экспорта. В сельскохозяйственном секторе это свежие фрукты — клубника, лесная земляника, свежие томаты, фруктовые соки, мед, джемы, минеральная вода с сахаром, живые растения, яблоки, абрикосы и другие товары.
В промышленной сфере в перечень вошли алюминиевая фольга, алюминиевые сплавы, медицинское оборудование, радиоэлектронная и радиовещательная техника и другая продукция.
Положительное заключение по соглашению представил член Постоянной комиссии Национального собрания по вопросам региональной и евразийской интеграции Ширак Торосян.