26 Մարտ 2026 - 08:07 AMT
Իրանում պատերազմական գործողությունների հետևանքով Հյուսիս-հարավ տրանսպորտային միջանքի շինարարական աշխատանքները չեն դադարեցվել, հայտարարել է ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանն ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ:
Նա նշել է, որ իրանական կապալառու ընկերության կողմից իրականացվող աշխատանքները Քաջարան-Ագարակ հատվածում ընթանում են սահմանված օրացուցային գրաֆիկին համապատասխան, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Գործընկերները շարունակում են որակյալ աշխատանք իրականացնել։ Այնտեղ մոտ 45 տոկոս կատարված աշխատանք ունենք, երկու թունելների փորման աշխատանքներն ավարտվել են, 15 կամուրջներից 14-ի վրա ակտիվ շինաշխատանքներ են իրականացվում։ Ճանապարհի այս հատվածը պլանավորում են շահագործման հանձնել 2027-ի տարեվերջին կամ 2028-ի տարեսկզբին՝ կախված եղանակային պայմաններից»,-ասել է նախարարը:

26 Март 2026 - 10:18 AMT
Строительные работы на транспортном коридоре «Север–Юг» не были приостановлены, несмотря на военные действия в Иране, заявил министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян в ходе правительственного часа в парламенте.
По его словам, работы, выполняемые иранской подрядной компанией на участке Каджаран–Агарак, ведутся в соответствии с утвержденным графиком, сообщает «Aysor.am ».
«Наши партнеры продолжают выполнять качественную работу. На данный момент выполнено около 45% проекта, завершены работы по проходке двух тоннелей, на 14 из 15 мостов ведутся активные строительные работы. Ввод данного участка в эксплуатацию планируется к концу 2027 года или началу 2028 года — в зависимости от погодных условий», — отметил министр.
28 февраля Израиль и США нанесли авиаудары по Ирану, в результате которых погиб верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи. Иран нанес ответные удары по Израилю и странам Персидского залива, где размещены американские военные базы.